O zabiegu
Labioplastyka to zabieg, który polega na chirurgicznej korekcie warg sromowych. Plastyka warg sromowych nie jest związana wyłącznie z korektą miejsc intymnych z powodów estetycznych. Przerośnięte wargi sromowe mogą powodować dyskomfort, a w skrajnych przypadkach nawet ból przy współżyciu czy wykonywaniu codziennych czynności.
Czym jest labioplastyka?
Zbyt duże lub zniekształcone wargi sromowe mogą stanowić zarówno problem natury fizycznej, jak i psychicznej. Mogą powodować kompleksy i obniżoną samoocenę, a także zażenowanie w czasie sytuacji intymnych. Zdarza się również, że niesymetryczne lub opadające wargi sromowe, powodując ból i dyskomfort, utrudniają wykonywanie codziennych czynności, takich jak jazda na rowerze, jazda konna czy nawet siedzenie. Zwiększają również ryzyko powstawania infekcji intymnych z powodu tarcia. Labioplastyka to rozwiązanie, które pozwala na chirurgiczną zmianę wielkości i wyglądu warg sromowych w takich przypadkach.
Labioplastyka – przebieg zabiegu
Przed przeprowadzeniem labioplastyki, pacjentka musi przejść pewne przygotowania. Niezbędne jest wykonanie podstawowych badań krwi (morfologia, OB) oraz cytologii. Na 7 dni przed planowanym zabiegiem pacjentka powinna odstawić leki wpływające na krzepliwość krwi. Wymagana jest także konsultacja z lekarzem specjalizującym się w zabiegach labioplastyki. Kwalifikacja do labioplastyki warg sromowych odbywa się na podstawie wyników badań oraz wywiadu. W Warszawskiej klinice Estell, labioplastykę wykonuje specjalista ginekologii i położnictwa, który ma również doświadczenie w dziedzinie medycyny estetycznej. W zależności od tego, czy zabieg obejmuje zmianę kształtu, czy zmniejszenie warg sromowych jednostronnie lub dwustronnie, lekarz przedstawia pacjentce istniejące możliwości poprawy rozmiaru i kształtu asymetrycznych warg sromowych oraz przedstawia cenę zabiegu.
W trakcie procedury, chirurg plastyczny nadaje wargom sromowym odpowiedni kształt i rozmiar, a następnie zamyka rany przy użyciu szwów, które się wchłaniają. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, trwa zwykle około trzech godzin, a pacjentka ma możliwość wykonania jednocześnie waginoplastyki, czyli korekcji szerokości pochwy. W uzasadnionych przypadkach zabieg wykonywany jest w sedacji lub znieczuleniu ogólnym.
Labioplastyka – zalecenia po zabiegu
Zarówno plastyka warg sromowych mniejszych, jak i większych jest procedurą z zakresu ginekologii estetycznej i wymaga rekonwalescencji. W okresie do około jednej doby po zabiegu może pojawić się niewielkie plamienie z brzegów rany, a przez okres do 2-3 dni pacjentka może odczuwać lekkie dolegliwości bólowe kontrolowane poprzez przyjmowanie doustnych leków przeciwbólowych zgodnie z zaleceniami lekarza. Często pojawia się zasinienie i obrzęk zarówno w obszarze warg sromowych większych, jak i mniejszych.
Przez kilka do kilkunastu dni po zabiegu, obszar krocza może być zaczerwieniony, opuchnięty i bolesny. W celu przyspieszenia gojenia, można stosować zimne okłady, maści i spreje. W tym czasie zaleca się luźną bieliznę i odzież, a także unikanie intensywnego wysiłku fizycznego, w tym sportowej aktywności fizycznej. Na okres 4-6 tygodni po zabiegu należy zaniechać też długich, gorących kąpieli i powstrzymać się od kontaktów seksualnych aż do całkowitego zagojenia się rany. Po zabiegu należy zrezygnować z opalania się w solarium oraz intensywnych kąpieli słonecznych, a także korzystania z naturalnych i sztucznych zbiorników wodnych (basenów, jezior itp.) oraz saun. Warto także unikać aktywności fizycznej związanej z uprawianiem sportów.
Zabieg labioplastyki – możliwe powikłania
Powikłania po labioplastyce są bardzo rzadkie, a zalicza się do nich między innymi:
- nadmierne krwawienie,
- krwiak,
- infekcja,
- opóźnione gojenie,
- częściowe rozejście się brzegów rany, które wymagają powtórnego zszycia.
Szczegółowe omówienie tych powikłań oraz sposobów ich leczenia powinno nastąpić podczas konsultacji przedoperacyjnej, która jest najlepszym momentem na wyjaśnienie wszelkich wątpliwości.
Labioplastyka – efekty
Labioplastyka jest skutecznym rozwiązaniem pozwalającym na zmniejszenie i korektę kształtu warg sromowych, co może pomóc w przywróceniu satysfakcji z życia seksualnego oraz eliminacji dyskomfortu, a nawet problemów zdrowotnych wywołanych nadmiernym wystawaniem warg mniejszych. Warto podkreślić, że pełne efekty zabiegu stają się widoczne po rozpuszczeniu szwów wchłanialnych i pełnym wygojeniu okolic intymnych.
Wskazania
- wrodzony przerost warg sromowych większych/mniejszych,
- wrodzona asymetria warg sromowych większych/mniejszych,
- deformacja warg sromowych po porodzie,
- utrata jędrności i elastyczności tkanek w obrębie warg sromowych wskutek procesów starzenia się lub utraty masy ciała,
- rozciągnięcie warg sromowych wskutek przebytych urazów czy zaburzeń hormonalnych,
- obniżenie komfortu życia z powodu bólu spowodowanego przerostem warg sromowych,
- częste infekcje okolic intymnych spowodowane deformacją warg sromowych,
- niezadowolenie z wyglądu warg sromowych.
Przeciwwskazania
- ciąża i okres połogu,
- karmienie piersią,
- miesiączka,
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- nieuregulowane choroby przewlekłe (cukrzyca, nadciśnienie),
- uczulenie na leki podawane przy znieczuleniu,
- choroba nowotworowa,
- objawy przeziębienia,
- stany zapalne i infekcje pochwy oraz sromu
- opryszczka.
Najczęściej zadawane pytania
Labioplastyka to procedura medyczna, która ma na celu zmianę wielkości lub kształtu warg sromowych. Wskazania do wykonania zabiegu obejmują wiele przypadków, a ostatecznym celem przeprowadzonej procedury jest poprawa jakości życia.
Zabieg labioplastyki nie jest finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, można przeprowadzić go tylko w pełni odpłatnie.
Tak, labiolastyka to nowoczesny, mało inwazyjny i bezpieczny zabieg, który może zostać przeprowadzony ze względów zdrowotnych, ale także wyłącznie estetycznych.
Labioplastyka - plastyka warg sromowych
Labioplastyka - plastyka warg sromowych
Formularz kontaktowy