O zabiegu
Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, której uwaga skupiona jest wokół wad zgryzu. Do specjalisty zgłaszają się pacjenci w różnym wieku. Warto pamiętać, że w przypadku dzieci dobrym rozwiązaniem jest odbycie wizyty profilaktycznej, w momencie pojawienia się pierwszych zębów mlecznych. Ortodonta będzie mógł wtedy ocenić prawidłowy rozwój zgryzu i w razie potrzeb – szybko wdrożyć leczenie korygujące.
Konsultacja ortodontyczna – zakres pomocy
Aby rozpocząć leczenie u ortodonty trzeba pamiętać, że wszystkie zęby, dziąsła i błona śluzowa w jamie ustnej muszą być zdrowe. Specjalista ortodoncji zajmuje się szeroko rozumianymi wadami zgryzu. Krzywe zęby to tylko jedna z przyczyn, które sprawiają, że niezbędna jest właściwa pomoc. Do ortodonty zgłaszają się również osoby, u których występuje nieprawidłowe ułożenie szczęki i żuchwy względem siebie.
Podczas wizyty lekarz ortodonta wykonuje badanie zębów, ocenia kondycję jamy ustnej, ocenia ruchomość języka, sposób połykania, a także sprawdza prawidłowe działanie stawów skroniowo-żuchwowych.
Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego specjalista wykonuje szereg czynności, które mają na celu ustalić zakres leczenia. Wykonywane są badania, w tym: zdjęcie panoramiczne oraz cefalometryczne, dzięki którym lekarz uzyskuje pełen obraz ustawienia zębów i szczęk względem siebie oraz wykonuje na nich pomiary i obliczenia. Ważnym elementem jest wykonanie modeli gipsowych, niezbędnych do pełnej diagnostyki drugą metoda jest obraz uzyskany ze skanera wewnatrzustnego.
Konsultacja ortodontyczna – leczenie
Ortodoncja jest specjalizacjąstomatologii, w której bardzo ważne jest indywidualne podejście do potrzeb i problemów pacjenta. Współczesna ortodoncja ma do dyspozycji wiele rozwiązań terapeutycznych, a podstawą leczenia są obecnie aparaty ortodontyczne.
Wyróżnić należy dwa warianty aparatów: stałe i ruchome. Wybór właściwego rozwiązania zależy od wielu czynników, między innymi wieku i zaawansowania wady. U dzieci, u których występują jeszcze zęby mleczne najczęściej wykorzystywane są aparaty ruchome, które można zdejmować. Lekarze ortodonci zalecają noszenie takiego aparatu przez co najmniej kilkanaście godzin dziennie, aby możliwe było uzyskanie optymalnych efektów leczenia. Alternatywnym rozwiązaniem są aparaty stałe, przymocowane do powierzchni zębów na stałe, wykonane ze stopów metali, bądź estetyczne, np. porcelanowe.czy kryształowe.
U niektórych pacjentów stosowane mogą być również inne metody, w tym: aparaty ortodontyczne typu Clear Aligner (przezroczyste nakładki/szyny wykonane z nie uczulającego bioplastu) oraz szeroki wybór aparatów pomocniczych, jak np. pandex, płytki Nance’a, maski twarzowe, łuki podniebienne, aparaty Hyrax czy utrzymywacze prestrzeni, które pozwalają zapobiegać migracji obecnych zębów – stosuje się je w przypadku, gdy u pacjenta nie ma jeszcze zęba (np. w miejscu mleczaka nie wyrósł jeszcze ząb stały).
Sposób leczenia dobierany jest indywidualnie do sytuacji pacjenta, jego wieku, rodzaju wady czy upodobań estetycznych.
Aparat estetyczny Clear Aligner 1 nakładka
Aparat estetyczny Clear Aligner 1 nakładka
Aparat stały kryształowy (1 łuk/2 łuki)
Aparat stały kryształowy (1 łuk/2 łuki)
Aparat stały porcelanowy (1 łuk / 2 łuki)
Aparat stały porcelanowy (1 łuk / 2 łuki)
Aparat stały metalowy (1 łuk / 2 łuki)
Aparat stały metalowy (1 łuk / 2 łuki)
Formularz kontaktowy