Facefitness: czy toksynę botulinową można zastąpić gimnastyką twarzy?

2 min
22/02/2022

Istnieje wiele sposobów na to, by na dłużej zachować młodzieńczy wygląd twarzy. Prawidłowa domowa pielęgnacja, stosowanie kosmetyków dopasowanych do potrzeb, zdrowa dieta, unikanie ekspozycji skóry na słońce, profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej – wszystko to pozwala hamować procesy starzenia się i redukować jego objawy w postaci utraty jędrności i elastyczności skóry, przebarwień czy zmarszczek. Jedną z nowszych metod polecanych w walce z oznakami starzenia się jest facefitness, czyli gimnastyka twarzy.

Z tekstu dowiesz się:

O tym, że aktywność fizyczna jest zbawienna dla naszego zdrowia i urody, nikogo nie trzeba przekonywać. Regularne ćwiczenia pozwalają np. wyrzeźbić mięśnie brzucha, wyszczuplić sylwetkę czy poprawić wygląd ud i pośladków. Aktywność fizyczna pozwala też zachować sprawne działanie układu ruchu, jest elementem profilaktyki wielu chorób – w tym nowotworów, obniża ciśnienie tętnicze, reguluje poziom cukru we krwi, a nawet zmniejsza ryzyko rozwoju depresji.

Stosunkowo niedawno dobroczynne działanie ruchu zaczęto również wykorzystywać w celu redukowania objawów starzenia się w obrębie twarzy. Przesuszona, mało elastyczna, wiotka skóra twarzy, zmarszczki i bruzdy – we wszystkich tych problemach może pomóc facefitness, czyli gimnastyka twarzy. Wiele ćwiczeń wzmacniających mięśnie twarzy może dać naprawdę spektakularne efekty.

Facefitness – ćwiczenia twarzy dla każdego

Ćwiczenia twarzy facefitness są proste, bezpieczne, nie wymagają żadnych szczególnych przygotowań. Może wykonywać je każdy, nawet w domu albo… podczas przerwy w pracy. Sesja ćwiczeń facefitness trwa bowiem nie dłużej niż 7-10 minut. Ważne jednak, by mięśnie twarzy ćwiczyć regularnie – zacząć można od 3 sesji w tygodniu, dochodząc stopniowo do codziennego treningu.

Sprawdźmy zatem, jak wyglądają konkretne ćwiczenia twarzy facefitness:

  • W ramach rozgrzewki należy opukać twarz opuszkami palców od brody po czoło (10 razy), a następnie lekko poszczypać skórę.
  • Ćwiczenie na tzw. kurze łapki polega na przyłożeniu palca wskazującego i środkowego do zewnętrznych kącików oczu, lekkiego pociągnięcia skóry na bok i jednoczesnym zmrużeniu oczu, ale bez ich pełnego zamykania. W takiej pozycji należy policzyć do 10. Ćwiczenie można powtórzyć 5 razy.
  • Ćwiczeniem pozwalającym wygładzić bruzdy nosowo-wargowe jest… nadymanie policzków – najpierw obu równocześnie, a następnie naprzemiennie prawego i lewego. Każde ćwiczenie należy powtórzyć 5 razy, wytrzymując w danej pozycji 10 sekund.
  • Facefitness obejmuje również ćwiczenie na tzw. zmarszczki palacza. Należy po prostu schować wargi do środka, zacisnąć je i trzymać pozycję 10 sekund. Ćwiczenie powtarza się 10 razy.
  • W celu wygładzenia szyi i dekoltu należy wyciągnąć szyję ku górze i wysunąć żuchwę do przodu. Pozycję należy przytrzymać przez 5 sekund, a ćwiczenie powtórzyć 20 razy.

Facefitness – efekty

Facefitness pozytywnie wpływa na pracę mięśni twarzy – wzmacnia je, a jednocześnie rozluźnia. Poprawia się ukrwienie skóry, dzięki czemu staje się ona lepiej odżywiona i dotleniona. Dodatkowo przyspiesza produkcja kolagenu, czyli białka odpowiedzialnego za jędrność i elastyczność skóry. Efekty ćwiczeń twarzy facefitness obejmują więc:

  • poprawę ogólnej kondycji skóry,
  • poprawę ukrwienia skóry, jej wygładzenie oraz uelastycznienie,
  • spłycenie bruzd nosowo-wargowych,
  • uniesienie opadających policzków,
  • redukcję tzw. drugiego podbródka,
  • wygładzenie zmarszczek na czole, wokół ust i oczu.

Facefitness – z jakim zabiegiem połączyć ćwiczenia?

Osoby, które zastanawiają się, jak ujędrnić skórę, kompleksowo poprawić jej kondycję, nawilżyć ją i odmłodzić, powinny połączyć gimnastykę twarzy facefitness z zabiegami medycyny estetycznej.