Rollmasaż to zabieg wykonywany przy użyciu urządzenia zwanego profesjonalnie rollerem lub roll shaperem. Są to drewniane rolki zamocowane na obrotowym bębnie wyposażonym najczęściej w źródło światła – podczas masażu poprawiają one krążenie krwi i limfy w organizmie, wyszczuplają newralgiczne partie ciała i pozwalają redukować cellulit. Na czym dokładnie polega ta metoda i jakie efekty rollmasażu można uzyskać?
Na czym polega zastosowanie urządzenia do rollmasażu?
Osobom, które zastanawiają się, jak zlikwidować cellulit, często poleca się rollmasaż. Rollmasaż to zabieg wykonywany z zastosowaniem rollera (roll-shapera) – urządzenia przypominającego bęben, na którym zamocowane są drewniane rolki masujące. Roller bardzo często wyposażony jest także w źródło światła. Przy jego użyciu można wykonać masaż nóg, ud, brzucha, pośladków oraz ramion.
Masaż ciała w połączeniu z podgrzewaniem tkanek powoduje poprawę przepływu krwi i chłonki, przyspieszenie procesów metabolicznych oraz lepszy transport tlenu i substancji odżywczych do komórek ciała. Dzięki temu z organizmu wydajniej usuwane są produkty przemiany materii, zwiększa się wytrzymałość i elastyczność włókien mięśniowych, ścięgien i stawów, a także przyspiesza usuwanie nadmiaru tłuszczu. Metoda ta stosowana jest więc również do modelowania sylwetki.
Rollmasaż jest zabiegiem co do zasady wykonywanym w gabinetach kosmetologicznych albo SPA. W sklepach stacjonarnych i internetowych można jednak kupić mniejsze drewniane wałki masujące do użytku osobistego. Rollmasaż domowy może być dobrym zabiegiem odprężającym i relaksacyjnym wykonywanym samodzielnie.
Kiedy warto masować ciało? Wskazania do roll shaper
Rollmasaż wykonuje się przede wszystkim w celu redukcji cellulitu, ale istnieją również inne wskazania do jego wykonywania. Zalicza się do nich:
- chęć ujędrnienia i uelastycznienia skóry,
- zaburzenia w pracy układu limfatycznego,
- obrzęki spowodowane zastojami limfatycznymi,
- redukcję miejscowo nagromadzonej tkanki tłuszczowej,
Jak wygląda profesjonalny masaż limfatyczny?
Jedna sesja rollmasażu trwa zazwyczaj około 60 minut. Urządzenie powinno masować ciało zgodnie z kierunkiem przepływu limfy – w ten sposób masaż pobudza układ limfatyczny do pracy. Zabieg powinien rozpoczynać się od stóp. Następnie można przejść do kolejnych partii ciała: łydek, ud, bioder, pośladków i brzucha, aż po ramiona i dłonie. Na około 20 minut przed masażem w ciało warto wmasować krem wyszczuplający, który dzięki temu działa bardziej efektywnie.
Kiedy nie wykonuje się masażu typu roll? Przeciwwskazania
Choć rollmasaż jest ogólnie dość bezpiecznym zabiegiem, to jednak nie wykonuje się go u wszystkich. Wśród głównych przeciwwskazań do jego przeprowadzania wymienia się:
- ciążę,
- epilepsję,
- cukrzycę,
- zapalenia żył i żylaki,
- miażdżycę,
- hemofilię,
- choroby jelit,
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- aktywne choroby nowotworowe,
- miesiączkę.
Jakie efekty masażu daje systematyczna stymulacja ciała i krążenia limfy?
Regularnie wykonywany rollmasaż daje liczne pozytywne efekty zarówno dla zdrowia, jak i dla urody. Pozwala on m.in. na poprawę napięcia i elastyczności skóry, redukcję obrzęków i zastojów limfatycznych, czy usunięcie nadmiaru wody z organizmu. Sposób ten umożliwia też redukcję miejscowo nagromadzonej tkanki tłuszczowej i cellulitu. Korzysta się z niego do regeneracji skóry (np. po ciąży), łagodzenia dolegliwości bólowych mięśni i stawów, a także w celu przyspieszenie powrotu do zdrowia po urazach i kontuzjach.
Rollmasaż – ile razy w tygodniu można go wykonywać?
Jak widać, jest naprawdę wiele korzyści, jakie niesie ze sobą regularnie wykonywany rollmasaż. Jak często jednak należy go przeprowadzać, aby przyniósł oczekiwane efekty? Przez pierwszy miesiąc zaleca się trzy zabiegi w tygodniu. Później, w celach podtrzymujących, częstotliwość rollmasażu powinna wynosić od jednego do dwóch zabiegów tygodniowo.
Z jakim zabiegiem medycyny estetycznej można połączyć masujące rolki?
Rollmasaż jest bez wątpienia zabiegiem skutecznym w redukcji cellulitu, ujędrnianiu skóry oraz wyszczuplaniu sylwetki. Aby jego efekty były jednak widoczne szybciej, można połączyć go z profesjonalnymi zabiegami medycyny i kosmetologii estetycznej hi-tech.
Jedną z metod usprawniających pracę układu krwionośnego i limfatycznego jest energetyczny masaż drenujący, który pozwala na redukcję cellulitu, poprawę jędrności skóry oraz wymodelowanie sylwetki. Wykonuje się go przy użyciu zmechanizowanych głowic masujących z rolkami posiadającymi liczne mikrootwory tworzące zjawisko multimikrostymulacji. Działają one precyzyjnie na każdy milimetr skóry, ale bez jej rozciągania i powodowania urazów. Zwykle dla jak najlepszych efektów zaleca się wykonanie serii od 8 do 10 zabiegów, 2-3 razy w tygodniu lub codziennie.
W przypadku cellulitu wykorzystuje się też platformy działające w oparciu o skoncentrowaną energię cieplną o częstotliwości radiowej. Skierowana na ściśle określone partie skóry, wnika w jej głębokie warstwy, stymulując procesy naprawcze oraz pobudzenie produkcji nowych włókien kolagenowych. Pozwala to na poprawę jędrności i elastyczności skóry. W tym samym czasie następują też redukcja objętości komórek tłuszczowych, drenaż limfatyczny i wygładzenie struktury skóry.
Na przyspieszenie i ułatwienie wydalania komórek tłuszczowych pozwala też zastosowanie właściwości fal akustycznych o wysokiej amplitudzie. Wnikają one w ciało i działają na kilka sposobów: przyspieszają przepływ płynów w węzłach chłonnych, rozbijają komórki tłuszczowe i powodują ich zanik, a także rozrywają włóknisty gorset w tkance podskórnej, co pozwala na redukcję cellulitu. Zabiegi takie zwykle trwają od 20 do 30 minut. Można je łączyć z innymi metodami dla spotęgowania efektów.
Samodzielny rollmasaż ma dobroczynny wpływ na ciało, ale warto traktować go tylko jako element kuracji antycellulitowej. W walce o zgrabną, szczupłą, wymodelowaną sylwetkę warto działać wielopłaszczyznowo – zdrowo się odżywiać i pamiętać o aktywności fizycznej.
Źródła:
https://rehabilitacja-holistyczna.pl/wp-content/uploads/2023/03/Rolka-i-jej-zastosowanie-w-sporcie-i-rehabilitacji.pdf
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30140569/