Olejowanie twarzy to zabieg, który przywędrował do Europy z Azji – jest tam jednym z najpopularniejszych rytuałów pielęgnacyjnych wśród kobiet. Mówiąc najprościej, polega on na regularnym aplikowaniu na skórę twarzy dopasowanych do indywidualnych potrzeb olejów – pozwala to nie tylko dogłębnie nawilżyć skórę, ale także (co w pierwszej chwili może się wydawać dziwne) ją oczyścić. Choć dobroczynne działanie olejowania twarzy jest znane, to jednak trzeba z nim uważać – wykonywane nieprawidłowo, może spowodować zatkanie porów oraz przetłuszczenie cery. Nie można również zapominać, że olejowanie twarzy nie pomoże na wszystkie problemy estetyczne cery – w celu rozjaśnienia przebarwień, wygładzenia zmarszczek oraz poprawy jędrności lepsze będą profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej.
Olejowanie twarzy jest zabiegiem od wieków znanym w Azji – tamtejsze kobiety już dawno temu chętnie wykorzystywały naturalne oleje do dbania o zdrowy, piękny i młody wygląd cery. I choć w pierwszej chwili większości z nas oleje kojarzą się przede wszystkim z nawilżaniem skóry, to jednak mogą być one również wykorzystywane do…. oczyszczania cery. Trzeba ich jednak używać w odpowiedni sposób i przełamać przy tym pewną barierę mentalną. Na co dzień do oczyszczania cery wykorzystujemy najczęściej różnego rodzaju żele, mleczka i płyny, więc zastosowanie w tym celu oleju w pierwszej chwili może się wydawać co najmniej dziwne.
Tymczasem olejowanie twarzy wykonywane jako zabieg oczyszczający ma bardzo proste uzasadnienie chemiczne. Otóż olej – czyli tłuszcz – delikatnie rozpuszcza i usuwa ze skóry zanieczyszczenia, którymi najczęściej są właśnie tłuszcze: produkowane przez gruczoły łojowe sebum, pot oraz kosmetyki. Co więcej, oleje – w przeciwieństwie do żeli myjących, mleczek i płynów, które w mniejszym czy większym stopniu zawsze wysuszają skórę, co powoduje wzmożoną produkcję sebum, a także naruszają jej naturalną ochronę antybakteryjną i przeciwgrzybiczą – działają delikatnie, nie naruszają warstwy hydrolipidowej skóry i nie zmieniają jej pH.
Olejowanie twarzy – jaki olej wybrać?
Olejowanie twarzy jest zabiegiem, w przypadku którego stosowany preparat wykonujemy tak naprawdę samodzielnie. Jego podstawą jest zawsze olej rycynowy, do którego – w zależności od typu cery – dodaje się olej bazowy. Preparat powinno się komponować w następujących proporcjach:
- olejowanie twarzy suchej – 10% oleju rycynowego, 90% oleju bazowego,
- olejowanie twarzy normalnej – 20% oleju rycynowego, 80% oleju bazowego,
- olejowanie twarzy trądzikowej i tłustej – 30% oleju rycynowego, 70% oleju bazowego.
Jeśli chodzi o oleje bazowe, to w przypadku cery suchej najczęściej stosuje się olej z awokado, olej makadamia, olej kokosowy, z pestek dyni, z orzechów laskowych oraz oliwę z oliwek. Do cery normalnej można użyć oleju lnianego, oleju z pestek winogron, oleju z pestek moreli lub ze słodkich migdałów. Olejowanie twarzy trądzikowej można wykonać przy pomocy oleju jojoba, oleju konopnego, oleju z pestek malin, oleju z ogórecznika lub z czarnuszki.
Olej bazowy najlepiej wymieszać z olejem rycynowym w ciemnej buteleczce i trzymać w suchym, chłodnym miejscu, z daleka od słońca (światło negatywnie wpływa na właściwości olejów). Na początku do oleju rycynowego warto dodać tylko jeden olej bazowy i obserwować, jak na mieszankę reaguje skóra. Z biegiem czasu skład można modyfikować.
Olejowanie twarzy krok po kroku
Pora wreszcie przejść do praktyki! Tak powinno przebiegać domowe olejowanie twarzy krok po kroku:
- Przygotuj mieszaninę olejów oraz dwa czyste bawełniane ręczniki (lub ręcznik i ściereczkę).
- Niewielką ilość oleju wylej na dłoń i poczekaj, aż się nieco rozgrzeje.
- Nałóż olej na twarz i wykonuj delikatny masaż kolistymi ruchami, rozprowadzając olej po całej jej powierzchni.
- Ręcznik zmocz ciepłą wodą i przyłóż go do twarzy – nie musisz jej trzeć, wystarczy przyłożyć tkaninę do cery. Ciepło rozszerzy pory i sprawi, że olej wniknie głębiej w skórę.
- Wypłucz ręcznik, znów przyłóż go na chwilę do twarzy. Powtórz czynność jeszcze 2 razy.
- Weź drugi ręcznik (lub ściereczkę), zamocz go w zimnej wodzie i delikatnie zmyj olej ze skóry.
- Możesz umyć twarz żelem albo od razu przetrzeć ją tonikiem. Nałóż na skórę dopasowany do potrzeb krem.
Jak często olejować twarz?
Twarz można olejować codziennie – zabieg polecany jest zwłaszcza jako element wieczornej pielęgnacji, pozwala bowiem dokładnie oczyścić skórę z makijażu i zanieczyszczeń. Należy uważnie obserwować cerę po zabiegu – początkowo mogą się na niej pojawiać wągry i krostki, ale jest to zupełnie normalne, gdyż oleje wyciągają ze skóry wszystkie zanieczyszczenia. Należy zwracać uwagę na ilość oleju – zbyt mała nie nawilży cery, zbyt duża – zapcha pory i przetłuści twarz.
Olejowanie twarzy – efekty
Regularnie, prawidłowo wykonywane olejowanie twarzy dobraną do potrzeb mieszanką olejów pozwala uzyskać efekty w postaci:
- dogłębnego oczyszczenia cery,
- redukcji wągrów i zaskórników,
- redukcji stanów zapalnych,
- złagodzenia podrażnień,
- dogłębnego nawilżenia skóry,
- uczucia gładkości i miękkości cery.
Olejowane twarzy a zabiegi medycyny estetycznej
Oczywiście należy mieć świadomość, że olejowanie twarzy nie jest cudownym remedium na każdy problem estetyczny – z pewnością jest ciekawą metodą domowej pielęgnacji, ale dla kompleksowego zadbania o skórę konieczne są profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej. W klinice Estell mamy do wyboru wiele zabiegów, które pomagają pacjentom zachować młody, zdrowy wygląd i rozprawić się z oznakami starzenia.
Ciekawą opcją są zabiegi z wykorzystaniem światowej sławy kosmetyków, łączących zaawansowaną technologię liposomów, wysokoefektywnych komórek macierzystych, czystego retinolu i witaminy C z kwasem ferulowym. Konkretny rodzaj zabiegu dopasowywany jest do potrzeb skóry (np. skóry dojrzałej ze zmarszczkami, skóry naczynkowej, z przebarwieniami, wrażliwej) – każdy z nich składa się z co najmniej sześciu etapów, dzięki czemu efekty osiągane są bardzo szybko.
Dużą popularnością cieszy się mezoterapia osoczem bogatopłytkowym – jej efekty to regeneracja i nawilżenie skóry, poprawa jędrności oraz redukcja zmarszczek. Z kolei mezoterapia kwasem hialuronowym nawilża, odżywia i regeneruje skórę, a także redukuje oznaki starzenia.
Specjaliści kliniki Estell pomogą dobrać kurację najlepiej dopasowaną do potrzeb skóry. Zapraszamy na konsultacje!