Odwodnienie to stan, który może dotknąć każdego rodzaju cery – nie tylko suchej, ale i mieszanej oraz tłustej. Jest on rozpoznawany, gdy cerze długotrwale brakuje nawilżenia, np. na skutek częstego przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach, ekspozycji na słońce albo picia zbyt małej ilości płynów. Na szczęście odwodnioną skórę można skutecznie nawilżać i regenerować – pozwalają na to specjalne kosmetyki do cery odwodnionej oraz profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej.
Cera odwodniona to nie to samo co skóra sucha. Otóż skóra sucha to typ skóry, czyli stan stały, który objawia się brakiem w strukturze skóry lipidów i wody, co powoduje jej zaczerwienienie i uczucie ściągnięcia – nie tylko na twarzy, ale i na całym ciele. Skórę mogą oczywiście w pewnym stopniu wysuszać czynniki zewnętrzne, ale w dużej mierze są za to odpowiedzialne czynniki wewnętrzne (genetyczne).
Z kolei odwodnienie cery to stan przejściowy, spowodowany najczęściej działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Jest odwracalny i można go łatwo zniwelować poprzez odpowiednią pielęgnację. Zazwyczaj występuje miejscowo i – w przeciwieństwie do skóry suchej – cera odwodniona charakteryzuje się tylko niedoborem wody, a nie wody i lipidów.
Cera odwodniona – przyczyny
Odwodnienie cery jest spowodowane nieprawidłowościami w funkcjonowaniu naskórka, który nie jest w stanie zbyt długo utrzymać w sobie wody. Do nieprawidłowości tych prowadzą najczęściej różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, takie jak:
- długotrwałe przebywanie w suchych, klimatyzowanych pomieszczeniach,
- częsta ekspozycja na promieniowanie słoneczne,
- częste opalanie się w solarium,
- niekorzystne warunki atmosferyczne (mróz, wiatr),
- zbyt mała ilość spożywanej na co dzień wody,
- palenie papierosów, spożywanie dużych ilości alkoholu,
- stosowanie nieodpowiednich kosmetyków,
- przyjmowanie niektórych leków (np. przeciwtrądzikowych).
Cera odwodniona – charakterystyka i objawy
Cera odwodniona ma kilka charakterystycznych objawów – zalicza się do nich:
- miejscowe uczucie ściągnięcia skóry,
- uczucie napięcia skóry i związany z tym dyskomfort,
- szorstkość skóry, miejscowo przechodząca w łuszczenie,
- utrata jędrności i elastyczności skóry,
- szybkie pojawianie się zmarszczek.
Warto pamiętać, że odwodnienie cery może wystąpić u każdego – nie jest to problem jedynie posiadaczy skóry suchej, ale także cery wrażliwej, naczynkowej, mieszanej i tłustej.
Cera odwodniona – pielęgnacja domowa
Jak już wspomniano, odwodnienie cery to stan przejściowy, który można odwrócić dzięki odpowiedniej pielęgnacji. Oczywiście w pierwszej kolejności należy wyeliminować lub ograniczyć czynniki, które przyczyniają się do szybkiej utraty wody przez skórę – unikać słońca i klimatyzacji, zrezygnować z papierosów i alkoholu, zadbać o odpowiednią ilość płynów w codziennej diecie.
Zasady pielęgnacji cery odwodnionej nie należą do szczególnie skomplikowanych. Należy zrezygnować ze stosowania kosmetyków, które mogą dodatkowo wysuszać skórę, np. mocnych żeli do mycia twarzy, toników zawierających alkohol oraz maseczek ściągających skórę. Do czasu powrotu skóry do dobrej kondycji niewskazane są także niektóre zabiegi, np. peelingi chemiczne.
Na półce w łazience znaleźć się powinny natomiast:
- kosmetyki do demakijażu do cery odwodnionej – może to być zarówno płyn micelarny, jak i żel albo pianka do mycia twarzy, przy czym powinny działać delikatnie, nie drażnić skóry i być pozbawione substancji wysuszających i ściągających,
- krem do cery odwodnionej – zawierający substancje głęboko nawilżające i regenerujące, wiążące wilgoć w skórze i utrzymujące ją tam na dłużej, takie jak np. kwas hialuronowy, różnego rodzaju naturalne oleje (kokosowy, jojoba, makadamia) i masła roślinne (kakaowe, shea), a także przyspieszające procesy naprawcze skóry witaminy A i E,
- serum do cery odwodnionej – czyli kosmetyk o wyższym stężeniu substancji nawadniających i odbudowujących skórę, stosowany zazwyczaj na noc,
- maseczka na odwodnioną cerę – tego typu kosmetyk należy z reguły stosować raz-dwa razy w tygodniu, powinien mieć właściwości intensywnie nawilżające i wygładzające, a także przyspieszać regenerację skóry i ją odżywiać.
Po zaopatrzeniu się w odpowiedni krem do odwodnionej cery oraz inne kosmetyki do pielęgnacji domowej, warto też wybrać się na konsultacje do specjalisty medycyny estetycznej, który dobierze dopasowany do potrzeb zabieg profesjonalny.
Cera odwodniona – polecane zabiegi medycyny estetycznej
W klinice Estell pacjentom borykającym się z problemem cery odwodnionej polecane są m.in. zabieg oczyszczająco-rewitalizujący wykorzystujący zjawisko hydrodermabrazji, hydradermabrazja oraz ujędrniający termolifting.
Wyjątkowe działanie nawilżające ma zabieg oczyszczająco-rewitalizujący wykorzystujący zjawisko hydrodermabrazji, wykonywany przy użyciu innowacyjnej platformy wyposażonej w obrotową końcówkę ssącą. Składa się on z trzech etapów: pierwszym jest złuszczenie martwego naskórka w trakcie peelingu wodnego, drugim – rozbicie i usunięcie zanieczyszczeń skóry przez końcówkę ssącą, a trzecim – aplikacja w głębokie partie skóry skoncentrowanego serum nawilżającego, które działa dogłębniej i o wiele skuteczniej niż stosowane na co dzień kremy do cery odwodnionej.
Właściwości oczyszczające, regeneracyjne, odżywcze oraz nawilżające ma hydradermabrazja, będący połączeniem oczyszczania wodorowego, delikatnego peelingu chemicznego, hydradermabrazji oraz zabiegu regenerującego. W trakcie zabiegu nie korzysta się jednak z wody, ale z profesjonalnych preparatów zawierających m.in. substancje nawilżające i regeneracyjne. Efekty widoczne są już po jednym zabiegu, ale dla ich utrwalenia warto wykonywać je regularnie.
Jeśli odwodnienie cery doprowadziło do szybkiego rozwoju objawów starzenia (zmarszczki, utrata jędrności i elastyczności), to warto wykonać ujędrniający termolifting. Polega on na podgrzaniu skóry do temperatury 65°C – pobudza to fibroblasty do produkcji nowego kolagenu, oraz wywołuje skurcz już istniejących włókien kolagenowych. Pozwala to na spektakularny lifting skóry, jej uniesienie, ujędrnienie i poprawę elastyczności.
Cera odwodniona wymaga zarówno prawidłowej pielęgnacji domowej, jak i profesjonalnych zabiegów medycyny estetycznej. Połączenie tych działań pozwala jednak odwrócić stan odwodnienia, nawilżyć skórę oraz zredukować objawy starzenia, a dzięki temu – wyglądać i czuć się pięknie!