Trądzik w ciąży: jak z nim walczyć przed porodem i po nim?

4 min
19/07/2022

Czym w zasadzie jest trądzik i dlaczego dotyka kobiet w czasie ciąży?

Trądzik pospolity to jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób dermatologicznych na świecie. Jest to przewlekła choroba skóry, która objawia się występowaniem w jej obrębie zmian niezapalnych (zaskórniki) oraz zapalnych (krostki, grudki, guzki – często z ropną zawartością). Zmiany trądzikowe pojawiają się najczęściej na twarzy, mogą się również rozwinąć na szyi, dekolcie, plecach oraz ramionach. Mają różne nasilenie – od niewielkich zaskórników, które znikają bez śladu, aż po duże ropne guzki pozostawiające po sobie szpecące blizny.

Istnieje wiele czynników, które wpływają na rozwój i nasilanie się trądziku – począwszy od zmian hormonalnych zachodzących w organizmach osób w okresie dojrzewania, przez nieprawidłową pielęgnację skóry, zaburzenia pracy gruczołów łojowych aż po przewlekły stres oraz niewłaściwą dietę. Błędne jest jednak przekonanie, że trądzik to choroba wyłącznie nastolatków. Bardzo często dotyka również kobiety w ciąży, zwłaszcza na początku, zmniejszając się nieco zwykle w drugim i trzecim trymestrze. Ma to związek z działaniem estrogenów. Niestety, problem często nie znika wraz z urodzeniem dziecka i towarzyszy mamie również w okresie laktacji. Wiąże się to ze zwiększonym stężeniem prolaktyny, która odpowiada za wzrost gruczołów piersiowych i regulację produkcji mleka.

Przyczyny trądziku w ciąży

Trądzik u kobiet ciężarnych ma podłoże hormonalne. W tym czasie w organizmie kobiety dochodzi do podwyższenia poziomu progesteronu i androgenów, co wpływa na zwiększenie ilości wydzielanego sebum, a w konsekwencji – na zablokowanie ujść gruczołów łojowych i powstawanie zaskórników, krost i grudek. Duży wpływ na stan skóry w ciąży ma również dieta. Zmiany mogą się nasilać zwłaszcza na początku ciąży, kiedy wiele kobiet odczuwa zwiększoną ochotę na słodycze, a ich spożywanie nie pozostaje obojętne dla stanu cery.

Leczenie trądziku w ciąży jest utrudnione, ponieważ w okresie oczekiwania na dziecko nie wolno przyjmować zdecydowanej większości leków stosowanych w terapii zmian trądzikowych.

Absolutnie zakazane jest używanie – nawet miejscowe – środków zawierających w składzie nadtlenek benzoilu, kwas salicylowy, triklosan i prednizolon, a także leków z tetracykliną oraz izotretynoiną. Nie stosuje się też leków będących pochodnymi witaminy A (na bazie retinolu). Przepisywane standardowo przez dermatologów farmaceutyki przeciwtrądzikowe, w tym antybiotyki, są dla rozwijającego się płodu teratogenne i mogą spowodować wady rozwojowe płodu. Przenikają też do mleka kobiecego, więc nie można ich stosować również podczas karmienia piersią.

Wypryski trądzikowe w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

Jak zatem zwalczyć zmiany skórne podczas ciąży? Skupić się należy przede wszystkim na prawidłowej pielęgnacji skóry, tak aby łagodzić stany zapalne, hamować ich rozsiewanie się po całej twarzy oraz zapobiegać tworzeniu się nieładnych blizn i przebarwień. Skórę trzeba dokładnie oczyszczać i tonizować. Do bezpiecznych dla kobiet w ciąży substancji zalicza się m.in. aloes, wyciąg z zielonego ogórka, ekstrakt z zielonej herbaty, a także naturalne enzymy, takie jak papaina. Znajdują się one w składzie wielu peelingów enzymatycznych, po które mogą sięgnąć nawet przyszłe mamy. Warto jednak pamiętać, że stosowanie w ciąży jakichkolwiek produktów kosmetycznych, w tym kosmetyków na trądzik, należy skonsultować z ginekologiem.

Trądzik różowaty w ciąży – leczenie

Nieco inne podłoże od trądziku hormonalnego ma trądzik różowaty, jednak do jego nasilenia również może dojść w okresie ciąży. Trądzik różowaty objawia się pajączkowatym rozszerzeniem naczyń krwionośnych na twarzy oraz trwałym rumieniem, w zaawansowanym stadium na skórze mogą się pojawić także grudki i krostki, którym towarzyszą pieczenie oraz świąd. Objawy widoczne są zazwyczaj w środkowej części twarzy: na czole, nosie, w okolicach ust i na brodzie.

Trądzik różowaty ma charakter nawracający z okresami zaostrzeń – niestety, dość często mają one miejsce właśnie w ciąży. Podobnie jak w przypadku trądziku hormonalnego, przeciwwskazane jest wówczas stosowanie powszechnie znanych leków na trądzik różowaty, takich jak metronidazol, kwas azelainowy, minocyklina albo klarytromycyna. Trądzik różowaty w trakcie ciąży można próbować łagodzić przez odpowiednią pielęgnację: stosowanie delikatnych, przeznaczonych do cery wrażliwej kosmetyków, unikanie potraw zaostrzających objawy choroby, mycie twarzy chłodną wodą oraz wycieranie jej miękkim ręcznikiem.

Trądzik w ciąży? Konsultacja z lekarzem to pierwszy krok! Jeśli nie ma przeciwskazań – pomyśl o medycynie estetycznej!

Jeśli trądzik w czasie ciąży pozostawił na skórze szpecące blizny lub zmiany trądzikowe nie zniknęły po porodzie, to po zakończeniu okresu karmienia warto się zgłosić do naszej kliniki Estell na profesjonalne zabiegi ukierunkowane na pielęgnację skóry trądzikowej oraz redukcję jego skutków ubocznych. Sprawdźmy, jakie konkretnie zabiegi kosmetyczne w ciąży polecają specjaliści Estell:

  • laserowa platforma do redukcji rozszerzonych naczynek na twarzy i ciele – znajduje zastosowanie m.in. w zamykaniu naczynek na twarzy, leczeniu rumienia i redukcji blizn potrądzikowych. Co ważne, są to zabiegi mało inwazyjne i nie wymagają rekonwalescencji. Bezpośrednio po zakończeniu laseroterapii skóra może być lekko obrzęknięta i zaczerwieniona, ale objawy te mijają samoistnie w ciągu kilku dni. W zależności od stopnia zaawansowania problemu konieczne może być wykonanie serii 3-4 zabiegów co kilka tygodni.
  • hydradermabrazja – to procedura będąca połączeniem oczyszczania wodorowego, hydradermabrazji kwasowej i zabiegu regenerującego, która pozwala na dogłębne oczyszczenie cery, redukcję rozszerzonych porów, wygładzenie i nawilżenie skóry oraz wyrównanie jej kolorytu. Dobre efekty zapewnia już jeden wykonany zabieg, ale warto go regularnie powtarzać dla ich utrwalenia.
  • zaawansowany zabieg rewitalizująco-dotleniający z wykorzystaniem ultradźwięków i fal radiowych – zabieg wskazany przy zmianach trądzikowych, a także przebarwieniach. Działa na trzy sposoby: złuszczając wierzchnie warstwy skóry, dostarczając składniki rewitalizujące i dotleniając skórę od wewnątrz.
  • peelingi chemiczne – zabiegi, podczas których skórę poddaje się działaniu preparatów złuszczających wierzchnie warstwy skóry, najczęściej na bazie kwasów. W efekcie skóra jest oczyszczona i wygładzona, a rozszerzone pory i blizny potrądzikowe zredukowane.

Trądzik w ciąży może być dla wielu kobiet problematyczny, ale do czasu porodu należy skupić się jedynie na jego łagodzeniu i zapobieganiu powikłaniom, pozostawiając bardziej intensywne leczenie na okres po zakończeniu karmienia piersią.