Grudki perliste (pearly penile papules) pojawiające się na żołędzi nie są objawem infekcji lecz fizjologicznym tworem nabłonka prącia. Dokładne przyczyny ich powstawania nie są znane. Niekiedy ten defekt estetyczny ustępuje samoistnie, częściej jednak usuwany jest chirurgicznie, laserowo lub przy zastosowaniu innych metod.
Grudki perliste nie są objawem chorobowym i pojawiają się u mężczyzn z przyczyn, które nie są obecnie znane. Choć nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, warto rozważyć ich usunięcie z powodów estetycznych. Oczywiście po zauważeniu zmian, należy zawsze bezwzględnie skonsultować się z lekarzem – tylko specjalista może ostatecznie postawić diagnozę. Jest to ważne, tym bardziej że grudki bywają mylone z kłykcinami, chorobą wirusową, która jest zakaźna.
Czym są grudki perliste prącia?
Grudki perliste (penile papules) stanowią naturalny wytwór nabłonka prącia i mają postać białych lub perłowych, niewielkich wypustek o średnicy od około 0,5 do 2 mm. Przypominają wyglądem kaszkę, a w dotyku są zdecydowanie miękkie. Nie wytwarzają żadnej wydzieliny i nie mają zapachu. Znajdują się w obrębie korony żołędzi prącia lub w rowku zażołędnym i pojawiają się zwykle około 20 – 30 roku życia u 10 – 12% męskiej populacji. Choć dokładne przyczyny ich powstawania nie są dotąd poznane, to jednak wiadomo z całą pewnością, że grudki nie są zmianami nowotworowymi. Nie powoduje ich też zaraźliwy wirus czy bakteria. Nie świadczą o chorobie wenerycznej ani żadnej innej, są całkowicie bezbolesne i nie mają związku z nieprawidłową higieną osobistą. Można je uznać za defekt kosmetyczny i choć nie wymagają leczenia, to jednak w przypadku obaw czy wątpliwości co do zmian zaobserwowanych na koronie prącia, warto skonsultować się z lekarzem urologiem, żeby rozwiać swoje obawy i upewnić się co do diagnozy.
Czy grudki perliste wpływają na erekcję?
Obecność perlistych grudek prącia w żaden sposób nie wpływa możliwość współżycia seksualnego. Warto jednak wspomnieć, że zmiany mogą powiększać się podczas erekcji, a w miejscach ich występowania może pojawić się zwiększona ilość mastki. Ze względu na specyficzny wygląd penisa, niektórzy mężczyźni poszukują sposobów na usunięcie nieładnych zmian, czując się niekomfortowo w sytuacjach intymnych. Dlatego, choć same grudki nie są powodem do niepokoju i nie powodują obniżenia satysfakcji ze współżycia, to jednak pośrednio mogą przyczynić się do obaw przed zbliżeniem, a nawet zaburzeń erekcji. Na szczęście po rozpoznaniu grudek perlistych przez specjalistę można w łatwy sposób je usunąć – zabieg chirurgiczny przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, a rekonwalescencja nie trwa długo. Istnieją również inne formy pozbycia się tej uciążliwości. Można o nie zapytać w klinice medycyny estetycznej Estell.
Czy grudki perliste występują u kobiet?
Grudki perliste występują wyłącznie u mężczyzn, dlatego pojawienie się jakichkolwiek przypominających je wyglądem zmian w okolicach intymnych kobiet wymaga bezwzględnej konsultacji medycznej. Diagnoza będzie jednak z pewnością inna, nawet jeśli partner cierpi na tę przypadłość. Grudki nie przenoszą się drogą płciową, dlatego przy współżyciu nie może dojść do zakażenia narządów płciowych kobiety. Obecność grudek u partnera nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia osoby, z którą współżyje.
Grudki perliste a kłykciny kończyste
Grudki są niekiedy mylone z kłykcinami. O ile te pierwsze mają postać niegroźnych zmian skórnych, o tyle drugie są zdecydowanie zakaźne, spowodowane wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Kłykciny kończyste pojawiają się w tych samych, ale również w innych miejscach niż grudki. Znajdują się m.in. na żołędzi, wędzidełku napletka, na rowku zażołędnym i odbycie. Guzki mogą przybrać kolor różowy lub brunatny o brodawkowatej powierzchni. Zmianom niekiedy towarzyszy świąd lub nawet dolegliwości bólowe. Ze względu na podobieństwo objawów, należy bezwzględnie skonsultować powstałe zmiany z lekarzem, który postawi właściwą diagnozę na podstawie ich wyglądu.
Czy grudki perliste znikają samoistnie?
W przypadku grudek perlistych obserwuje się niekiedy samoistne zanikanie objawów. Nie jest to jednak regułą. Dlatego, jeśli zauważysz zmiany, lekarz postawi jednoznaczną diagnozę, a grudki nie zanikną w krótkim czasie, rozważ zabieg usunięcia defektu. Do wyboru jest kilka opcji:
- terapia laserowa,
- krioterapia,
- elektrodesykacja,
- zabieg chirurgiczny.
Krioterapia polega na wymrożeniu zmian za pomocą ciekłego azotu i złuszczeniu naskórka, natomiast elektrodesykacja jest metodą wypalania za pomocą prądu o wysokiej częstotliwości. Z kolei zabieg chirurgiczny nie jest bolesny dzięki użyciu środka znieczulającego, jednak stanowi metodę zdecydowanie najbardziej inwazyjną z wymienionych.
Laserowe usuwanie grudek perlistych prącia
Choć najlepszą formę wykonania zabiegu zawsze ostatecznie doradza lekarz, to często pacjenci wybierają zabieg laser frakcyjny CO2. Laser pozwala na punktowe usuwanie zmian za pomocą cienkiej, skupionej wiązki. Dzięki temu odznacza się doskonałą precyzją i jest mało inwazyjny, minimalizując ryzyko powstawania blizn oraz podrażnienia skóry i błony śluzowej wokół zmian. Zabieg jest bezbolesny ze względu na zastosowanie znieczulenia miejscowego w postaci maści aplikowanej na skórę na około 20 minut przed jego przeprowadzeniem. Po usunięciu grudek występuje jedynie niewielki obrzęk i strupki w miejscach kontaktu skóry z wiązką laserową, które znikają w ciągu tygodnia.
Domowe sposoby na usuwanie grudek perlistych z penisa
Nie istnieją domowe metody leczenia grudek perlistych. Żadne znane obecnie medycynie leki nie pozwalają na usuwanie zmian innymi metodami niż fizyczna ingerencja w postaci metody polegającej na wymrażaniu, wypalaniu prądem, wycięciu skalpelem czy za pomocą lasera. Przypadki, w których objawy ustępują po użyciu określonego specyfiku są najpewniej związane z samoistnym ich ustąpieniem, które i tak miałoby miejsce, nawet gdyby specyfik nie został użyty.