Blizna po cesarskim cięciu – czy da się jej pozbyć?

5 min
17/10/2022

Blizna po cesarce to dla wielu kobiet niechciana pamiątka po urodzeniu dziecka przez cesarskie cięcie. Ma zwykle około 15 cm długości i jest ulokowana w takim miejscu, że panie wstydzą się później np. nosić dwuczęściowe kostiumy kąpielowe. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce, stosowanie odpowiednich kosmetyków oraz nowoczesne zabiegi medycyny estetycznej pozwalają jednak znacznie zredukować jej widoczność!

Wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia jest zagrożenie zdrowia i życia kobiety lub dziecka. W Polsce cc jest najczęściej wykonywaną operacją położniczo-chirurgiczną. W ten sposób na świat przychodzi ponad 40% dzieci. Poród przez cesarskie cięcie to operacyjna metoda rozwiązywania ciąży, podczas której lekarz przecina wszystkie warstwy skóry, powięzi, mięśni brzucha i macicy. Powłoki brzuszne przecinane są poziomo, tuż nad spojeniem łonowym, a rana ma niewielką szerokość i długość około 15 cm.

Po tygodniach od cięcia w miejscu wcześniejszego gojenia się tkanek pozostaje jednak dość znaczna blizna. Powstanie blizny jest nieuniknione, choć prawidłowo pielęgnowana rana sprawi, że wygląd blizny będzie zdecydowanie lepszy. Używając odpowiednich preparatów kosmetycznych, można jeszcze bardziej zmniejszyć jej widoczność, choć najskuteczniejsze w tym przypadku są zabiegi medycyny estetycznej.

Jak goi się rana po cesarskim cięciu?

Przeprowadzenie operacji cesarskiego cięcia wymaga nie tylko przerwania ciągłości skóry, ale także rozciągnięcia macicy, która zszywana jest rozpuszczalnymi nićmi. Z kolei powłoki brzuszne zszywa się nićmi nierozpuszczalnymi, które po zagojeniu rany usuwa się z ciała. Proces gojenia się rany pooperacyjnej po cc można podzielić na 3 fazy:

  • zapalną – ma miejsce w ciągu pierwszych dni po operacji. Dochodzi wówczas do powstania skrzepu chroniącego ranę przed utratą wody. Układ immunologiczny z kolei zapewnia ochronę przed drobnoustrojami. W końcowym etapie pierwszej fazy pojawia się cienki strupek.
  • proliferacji – trwa od 4 do 21 dnia po operacji. W miejscu skrzepu, za sprawą tkanki ziarnistej będącej jedną z warstw ludzkiego naskórka pojawia się ziarnina, produkując nowe naczynia krwionośne i fibroblasty. W tej fazie komórki naskórka zamykają ranę.
  • remodelingu – w trakcie jej trwania, co może zająć nawet kilka lat, powstają nowe włókna kolagenowe.

Jak pielęgnować ranę po cc?

Ponieważ operacja cesarskiego cięcia wymaga hospitalizacji przez co najmniej 3 do 5 dni, troska o pooperacyjną ranę po cesarce spoczywa na personelu medycznym. Rana po cc zabezpieczona jest wówczas opatrunkiem, który jest zdejmowany wyłącznie w celu oględzin oraz dezynfekcji. Ranę należy przemywać środkiem odkażającym, np. z zawartością PHMB (poliheksanidu). Po opuszczeniu szpitala opatrunek jest zdejmowany, a rana powinna mieć zapewniony dostęp powietrza. Dlatego po powrocie do domu kobietom zaleca się jak najczęstsze odkrywanie miejsca po cięciu, co sprzyja szybszemu wygojeniu się rany.

Żeby kilkudniowa rana i jej okolice były czyste, można myć ją wodą z mydłem pod prysznicem, nie wolno jej jednak moczyć w wannie. Choć szczególna pielęgnacja prawidłowo gojącej się rany nie jest wymagana, w pierwszych dniach po porodzie trzeba uważać, żeby nie dopuścić do zakażenia rany, a także unikać noszenia ciężarów, czy wykonywania gwałtownych ruchów. Należy pozwolić jak najszybciej zasklepić się ranie. Zwykle po około 10 dniach od porodu położna zdejmuje szwy.

Jak wygląda prawidłowa blizna po cesarce?

Prawidłowo zagojona, lecz jeszcze świeża blizna po cesarskim cięciu powinna mieć wygląd czerwonej, cienkiej (kilkumilimetrowej), lekko wypukłej „kreski”. W miejscu blizny wyczuwalne jest twarde zgrubienie, co jest zupełnie normalne, podobnie zresztą jak lekki ból i dyskomfort, a zwłaszcza swędzenie i „mrowienie” w miejscu cięcia i jego sąsiedztwie. To efekt przerwania nerwów, który powinien minąć po kilku tygodniach od operacji. Z czasem blizna będzie wyglądać coraz lepiej. Początkowo wypukła, twarda i zaczerwieniona, stanie się znacznie bardziej płaska i bledsza. Proces ten przyspieszy odpowiednia pielęgnacja, którą rozpocząć można już w połogu, ale najlepsze efekty dają zabiegi medycyny estetycznej.

Niestety, blizna nie zawsze tworzy się prawidłowo. Jeśli jest mocno zaczerwieniona, nadmiernie ciepła, a dodatkowo sączy się z niej wydzielina lub krew, należy zgłosić się do lekarza. Ropny wyciek, któremu towarzyszy stan zapalny, a przy tym gorączka to objaw infekcji. Z kolei krwawienie zwykle świadczy o rozejściu się blizny. Obydwa przypadki wymagają co najmniej konsultacji medycznej, a czasami nawet wizyty w szpitalu.

Zrosty i bliznowce – powikłania po cc

Zrosty są pewnymi określonymi zmianami w obrębie jamy brzusznej, które mogą powstawać w procesie gojenia się ran. Ryzyko powstania zrostów wiąże się z wieloma operacjami, w tym również z cesarskim cięciem. Wśród objawów powstania zrostów po cc, najczęściej występują bóle brzucha oraz problemy z perystaltyką jelit. Co ważne, zrosty mogą dać o sobie znać nawet kilka lat po operacji. Warto wiedzieć, że powstanie zrostów nie jest przyczyną problemów z zajściem w ciążę czy donoszeniem kolejnej. Mogą one jedynie utrudnić ewentualne następne cesarskie cięcie i późniejsze gojenie się rany.

Inną nieprawidłowością w procesie tworzenia się blizny po cesarce jest powstawanie bliznowca. Keloid, bo taka jest fachowa nazwa bliznowca to zgrubienie o nieregularnym kształcie powstałe na bliźnie. Proces jego tworzenia może trwać nawet kilka miesięcy. Warto podkreślić, że bliznowce znacznie częściej tworzą się u pań o ciemnej karnacji, jednak w żaden sposób nie wpływają negatywnie na zdrowie. Stanowią oczywiście defekt kosmetyczny i wiele kobiet chce się ich pozbyć.

Co na bliznę po cesarskim cięciu, żeby była niewidoczna?

Gojąca się prawidłowo blizna z czasem staje się coraz mniej widoczna i zaczyna blednąć. Trzeba mieć jednak na uwadze, że proces ten trwa nawet kilka lat. Można go przyspieszyć, jednak trzeba już od początku odpowiednio dbać o bliznę. Czym smarować bliznę, żeby stała się mniej widoczna? Jakich produktów użyć? Już po zagojeniu się rany i zdjęciu szwów młoda mama może stosować na bliznę plastry z silikonem, które są bardzo łatwe i wygodne w użyciu. Naklejone, świetnie przylegają do ciała. Dzięki temu blizna po pierwsze stale jest poddawana ich działaniu, a po drugie chroniona przed urazem.

Poporodowa blizna często jest wysuszona, co zmniejsza jej elastyczność i powrót skóry do jak najlepszej kondycji. Zawarta w plastrach substancja przyspiesza proces zabliźniania i regeneracji tkanek, a silikon zapobiega utracie wody, zwiększając nawilżenie blizny, a także podnosi temperaturę ciała stymulując produkcję kolagenu. Plastry silikonowe zapobiegają przerostowi blizny i powstawaniu keloidów. Po kilku tygodniach stosowania plastrów można również zaopatrzyć się w żele silikonowe, które można wykorzystać w czasie rehabilitacji blizny.

Terapia blizny po cc

Żele silikonowe wykorzystuje się przy tzw. mobilizacji blizny. Jest to rodzaj terapii manualnej, która polega na delikatnym masażu, rozciąganiu blizny, „rolowaniu” tkanek skóry wokół blizny oraz ich rozciąganiu. Jej celem jest uelastycznienie i zmiękczenie blizny. Niektóre kobiety poddające się pracy z blizną zauważają dość znaczną poprawę. Na przykład „uwierająca” dotąd, swędząca blizna, która sprawiała im dyskomfort po terapii, po prostu przestaje im przeszkadzać.

Mobilizację blizny, czyli jej masowanie przeprowadza się najczęściej przy użyciu specjalnego żelu silikonowego, który po pierwsze daje poślizg, ułatwiając masaż, a po drugie, dzięki swoim właściwościom sprzyja prawidłowej przebudowie blizny. Żele ograniczają ryzyko powstawania keloidów, ponieważ kontrolują produkcję kolagenu, a przy tym zwiększają temperaturę ciała, co hamuje utratę wody sprawiając, że blizna jest odpowiednio nawilżona i elastyczna.

Blizna po cc – zabiegi medycyny estetycznej

Choć prawidłowa pielęgnacja rany po cc, a następnie powstałej blizny jest ważna, to nie zawsze uda się uniknąć powikłań w postaci keloidów. Niekiedy blizna nie chce również blednąć i jest dość szeroka oraz wyraźnie widoczna. Wówczas najlepszym sposobem na redukcję zmian są zabiegi medycyny estetycznej, które przeprowadzamy w klinice Estell w Warszawie.

Blizna po cesarce – zabieg mikroigłowej fali radiowej

Bliznowiec po cc może zostać wyraźnie zredukowany dzięki stosowanemu w klinice Estell zabiegowi radiofrekwencji mikroigłowej. Urządzenie wyposażone jest w głowicę z emitującymi fale radiowe izolowanymi igłami, przy pomocy których wykonuje się nakłucia na głębokość od 0,5 do 4 mm. Zabieg działa na skórę na trzy sposoby.

  1. Energia fal radiowych powoduje kurczenie się już istniejących włókien kolagenu i elastyny, przez co skóra ulega zagęszczeniu.
  2. Fale radiowe w bezpieczny i nieinwazyjny sposób stymulują produkcję nowego kolagenu, dzięki czemu skóra staje się jędrna i elastyczna.
  3. Mechaniczne mikronakłucia igłami pobudzają procesy regeneracji skóry, dzięki czemu ulega ona dogłębnej przebudowie.

Efektem radiofrekwencji mikroigłowej jest nie tylko wyraźne zredukowanie blizny po cc. Dzięki zabiegowi można zmniejszyć widoczność rozstępów po ciąży oraz poprawić jędrność i elastyczność skóry. Dla jak najlepszych efektów zaleca się wykonanie serii czterech zabiegów co trzy tygodnie.

Blizna po cc – czy pomoże laser CO2?

Skutecznym sposobem na redukcję blizny po cesarskim cięciu są również zabiegi z użyciem lasera CO2. Jego działanie jest proste – energia lasera tworzy w skórze tysiące niewidocznych gołym okiem mikrouszkodzeń, dzięki czemu natychmiast pobudzane są naturalne procesy regeneracji i produkcja nowych, nieuszkodzonych komórek skóry. Dodatkowo, energia lasera delikatnie podgrzewa tkanki, co również wspiera procesy naprawcze.

Zabieg z użyciem lasera CO2 wykonany w klinice Estell pomoże nie tylko zredukować bliznę po cesarce, ale także zmniejszyć widoczność rozstępów. Należy jednak pamiętać, że w przypadku głębokich blizn konieczna może być seria zabiegów – nawet od czterech do sześciu w odstępie 6-12 tygodni. Ogólna poprawa jakości skóry utrzymuje się nawet przez kilka lat.

Blizna, a czasem nawet keloid po cc mogą być źródłem kompleksów i zaniżonej samooceny. Warto więc odwiedzić naszą klinikę i skonsultować się ze specjalistą, który dobierze najlepszy sposób, by pozbyć się tego problemu!