opis problemu
Zmiany na skórze mogą występować w różnych postaciach. Jedną z nich są brodawki. Ich obecność stanowi dla wielu osób wstydliwy problem, z którym chcą szybko i sprawnie sobie poradzić.
Czym są brodawki?
Zmiany na skórze mogą przyjmować różne formy. Jedną z nich są brodawki. Brodawki zwykle wyglądają jak niewielkie grudki czy narośla i występują na skórze (brodawki skórne) oraz błonach śluzowych. Mają nierówną, szorstką powierzchnię oraz zróżnicowaną kolorystykę. Zwykle nie są bolesne – wyjątkiem są brodawki znajdujące się na podeszwach stóp, które powodują problemy z chodzeniem. Zmiany wywoływane są z powodu zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, czyli HPV (human papilloma virus). Do zakażenia dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną lub z przedmiotami, których wcześniej dotykała.
Brodawki występują przede wszystkim u dzieci, jednak problem dotyka także dorosłych, zwłaszcza leczonych immunosupresyjnie i zakażonych wirusem HIV.
Zmiany mogą być umiejscowione na palcach, dłoniach i stopach (zwłaszcza na podeszwach stóp), ale także na twarzy, szyi w okolicach pach, na owłosionej skórze głowy, języku, a także błonach śluzowych odbytu czy narządów płciowych.
Rodzaje brodawek
W literaturze fachowej wyróżnia się następujące kliniczne odmiany brodawek:
- brodawki zwykłe,
- brodawki płaskie,
- mymercia – to rodzaj brodawek podeszwowych, które ustępują samoistnie
- brodawki mozaikowe,
- brodawki weneryczne (przenoszone drogą płciową).
Innym sposobem klasyfikacji jest miejsce występowania zmian skórnych. Wyróżnia się:
- zmiany na palcach rąk i dłoniach,
- brodawki okołopaznokciowe,
- brodawki na twarzy,
- brodawki na języku,
- brodawki na błonie śluzowej jamy ustnej i nosowej,
- zmiany na spojówkach,
- brodawki zlokalizowane na stopach,
- zmiany na owłosionej skórze głowy,
- brodawki płciowe występujące w okolicach narządów płciowych.
Każda zmiana pojawiająca się na skórze czy w obrębie błon śluzowych wymaga konsultacji dermatologa, który wskaże najlepszy sposób leczenia.
Czym są kurzajki?
Kurzajki to potoczne określenie brodawek, szczególnie tych występujących na stopach i dłoniach. To, jak wygląda kurzajka, zależy od miejsca jej lokalizacji – zwykle kurzajki mają barwę szaro-żółtą i nierówną, chropowatą powierzchnię. Usuwanie kurzajek podyktowane jest nie tylko względami estetycznymi, ale również po to, żeby uniknąć ich rozprzestrzeniania.
Czy brodawki zawsze należy usuwać?
Usuwanie brodawek jest bardzo powszechne. Zmiany, choć mogą ustępować samoistnie, często pozostają przez wiele miesięcy, a nawet lat (zwłaszcza u osób z obniżoną odpornością). Wyglądają nieestetycznie i często się rozprzestrzeniają, dlatego pacjenci coraz chętniej podejmują próby leczenia farmaceutykami stosowanymi na brodawki. Brodawki usuwa się także chirurgicznie (łyżeczkowanie). Inne popularne metody usuwania brodawek to: wymrażanie ciekłym azotem (krioterapia), laseroterapia czy elektrokoagulacja.
Wsparcie pacjenta
W klinice medycyny estetycznej Estell w Warszawie zasięgniesz porady specjalisty. Zabieg usunięcia powstałych zmian wymaga dalszego postępowania oraz wsparcia pacjenta. Jego rodzaj zależy oczywiście od zastosowanych procedur postępowania medycznego. W przypadku interwencji chirurgicznej koniecznie jest odpowiednie dbanie o ranę po usunięciu znamienia – pacjent otrzyma wszelkie wskazówki dotyczące postępowania po zabiegu.
Najczęściej zadawane pytania
Jest to możliwe, jednak ze względu na wirusowy charakter zmian, brodawki mogą nawracać.
Brodawki powstają w wyniku zakażenia wirusem HPV, który jest zaraźliwy. Zakażenie może wywołać bezpośredni kontakt z osobą, jak również dotykanie przedmiotów, z którymi osoba zarażona miała styczność.
O zakażeniu HPV. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania, należy zadbać o zdrowe odżywianie oraz przestrzegać podstawowych zasad higieny (m.in. unikać chodzenia bosymi stopami podczas wizyty na basenie – wskazane jest obuwie ochronne).
WYKONYWANE ZABIEGI/USŁUGI
Formularz kontaktowy