O gummy smile mówimy wtedy, gdy podczas uśmiechu nadmiernie eksponowany jest duży fragment dziąseł. Nie jest to wada sama w sobie, ale dla wielu osób stanowi defekt estetyczny, który powoduje u nich kompleksy. Dziąsłowy uśmiech może również przyczynić się do nadmiernego wysychania dziąseł, być źródłem ich zaczerwienienia i rozwoju stanów zapalnych w jamie ustnej. Obecnie dostępnych jest kilka skutecznych sposobów na pozbycie się gummy smile, o których więcej przeczytasz w dalszej części naszego artykułu. Jak pozbyć się uśmiechu dziąsłowego?
Gummy smile, czyli dziąsłowy uśmiech – co to właściwie jest?
Gummy smile nazywany też uśmiechem dziąsłowym lub końskim uśmiechem, wynika z dysproporcji między strefą zębów a linią dziąseł. Za nieprawidłowość uznaje się, gdy podczas uśmiechu widoczne jest około 3 mm dziąseł. Prawidłowo warga powinna całkowicie zakrywać dziąsła lub odsłaniać ich linię tylko w niewielkim stopniu.
Dziąsłowy uśmiech nie jest jedynie problemem natury estetycznej, ale również zdrowotnej. Gdy dziąsła są nadmiernie eksponowane na środowisko zewnętrzne, dochodzi do nadmiernego wysychania błony śluzowej, co przyczynia się do stanów zapalnych dziąseł. Błona śluzowa jamy ustnej powinna być cały czas wilgotna, nie przylegają do niej wówczas resztki jedzenia oraz drobnoustroje.
Do przyczyn dziąsłowego uśmiechu należą:
- wady zgryzu,
- mikrodoncja (zbyt małe zęby),
- opóźnione wyrzynanie zębów,
- krótkie korony kliniczne zębów,
- zbyt krótka warga górna,
- gruby fenotyp dziąsła,
- nadreaktywność mięśni mimicznych twarzy,
- czynniki genetyczne.
Jak się pozbyć dziąsłowego uśmiechu?
Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak pozbyć się dziąsłowego uśmiechu, musisz skorzystać z pomocy stomatologa. Domowe sposoby na gummy smile nie istnieją. Do postawienia właściwej diagnozy i podjęcia odpowiedniego leczenia konieczne jest badanie lekarskie oraz zdjęcia rentgenowskie.
Istnieje kilka efektywnych sposobów na uśmiech dziąsłowy, wśród których należy wymienić:
- aparat ortodontyczny,
- leczenie chirurgiczne,
- zastrzyki z toksyny botulinowej.
Metodę leczenia uśmiechu dziąsłowego dobiera się w zależności od przyczyny tej przypadłości. Leczenie ortodontyczne należy rozważyć wtedy, gdy przyczyną dziąsłowego uśmiechu są wady zgryzu. Metoda ta jest bardzo skuteczna, lecz pozytywne efekty widoczne są po stosunkowo długim czasie. Zabieg chirurgiczny wykonywany jest przede wszystkim wtedy, gdy przyczyną uśmiechu dziąsłowego są przerośnięte dziąsła, które utrudniają higienę jamy ustnej (przyczyniają się do zalegania płytki bakteryjnej). Z kolei toksyna botulinowa to dobra metoda dla osób, u których dziąsłowy uśmiech jest wynikiem nadreaktywnych mięśni mimicznych twarzy, odpowiadających za unoszenie górnej wargi. O tym, którą metodę wybrać w danym przypadku, powinien zdecydować lekarz po wykonaniu badania.
Ortodontyczne leczenie uśmiechu dziąsłowego
W przypadku osób młodych najczęściej stosuje się leczenie ortodontyczne, które musi być poprzedzone konsultacją ortodontyczną. Korekta uśmiechu dziąsłowego przy pomocy aparatu ortodontycznego to długotrwała, lecz przynosząca dobre efekty metoda. Leczenie polega na przesunięciu zębów w kierunku wierzchołków ich korzeni. Taka korekta powoduje optyczne odwrócenie przerostu dziąseł. Czasem leczenie ortodontyczne łączy się z zabiegami chirurgicznymi.
Chirurgiczne leczenie gummy smile
Zabieg chirurgiczny w leczeniu gummy smile wykonywany jest w celu wydłużeniu koron zębów. Polega na wycięciu fragmentu dziąsła wzdłuż jego brzegu, a czasem wymaga też ingerencji w kość wokół korony zęba. Odsłonięta tkanka zęba zaopatrywana jest w odpowiedni sposób, np. przy pomocy licówek lub koron pełnoceramicznych. Są też przypadki gummy smile, które nie wymagają aż tak radykalnych kroków, a ich leczenie ogranicza się do prostego i szybkiego podcięcia wędzidełka.
Interwencja chirurgiczna to najbardziej inwazyjna z dostępnych metod, bolesna i wymagająca długiej rekonwalescencji, ale dla niektórych osób obdarzonych uśmiechem dziąsłowym jest nieunikniona. Czasem też najlepsze efekty przynosi połączenie zabiegu chirurgicznego z innymi metodami, aby ostatecznie zmniejszyć widoczność dziąseł.
Toksyna botulinowa na dziąsłowy uśmiech
Toksyna botulinowa to substancja, stosowana powszechnie w medycynie estetycznej. Do zabiegów używa się mikrodawek toksyny botulinowej, które powodują tymczasowe zahamowanie skurczu mięśni. Powszechnie używa się toksyny botulinowej do redukcji zmarszczek na twarzy. Okazuje się jednak, że substancja ta jest równie skuteczna w korekcie uśmiechu dziąsłowego. Jest to zabieg z zakresu medycyny estetycznej, który polega na wstrzyknięciu toksyny botulinowej w okolice skrzydełek nosa, gdzie znajdują się mięśnie odpowiadające za unoszenie wargi. Pod wpływem toksyny botulinowej górna warga lekko opada, dzięki czemu dziąsła przestają być widoczne podczas uśmiechania się.
Efekty zabiegu toksyną botulinową są natychmiastowe – widoczna poprawa pojawia się już po kilku dniach i utrzymuje się przez kilka miesięcy. Później wystarczy cyklicznie powtarzać zabiegi, aby przedłużyć spektakularne rezultaty. Dowiedz się również, jak zadbać o piękny uśmiech i cieszyć się nim każdego dnia.