Trądzik młodzieńczy – czym jest i jak go leczyć

3 min
15/11/2022

Wielu z nas okres dojrzewania kojarzy się z problemami z cerą. Faktycznie trądzik to częsta przypadłość nastolatków, jednak wbrew pozorom może on występować także w dorosłym życiu. Ogromny wpływ na powstawanie nieestetycznych zmian mają hormony i sposób pielęgnacji skóry. Wyjaśniamy, czym jest trądzik młodzieńczy i dlaczego ta sama postać schorzenia dotyczy także osób w późniejszych latach życia. Dowiesz się również, jak powinien wyglądać proces leczenia zmian trądzikowych!

Co to jest trądzik młodzieńczy? 

Każda postać trądziku to choroba dermatologiczna – zwykle przewlekła, z jednocześnie występującym stanem zapalnym skóry. Różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami zmian tego typu polegają na przyczynach ich powstawania, a także charakterystycznych objawach. Najczęściej spotykanym wariantem tej przypadłości jest trądzik pospolity (zwyczajny), dobrze znany jako trądzik młodzieńczy. W rzeczywistości są to te same schorzenia. Stosowane określenie nawiązuje tylko do wieku, w jakim trądzik pospolity występuje najczęściej.

W części przypadków problemy skóry trądzikowej osób młodych ustępują samoistnie po kilku latach. Zdarza się jednak, że nieestetyczne zmiany skórne przyjmują postać przewlekłą. Często też pozostawiają po sobie ślady w postaci blizn i przebarwień. Trądzik młodzieńczy to choroba, która może również powrócić, a nawet rozwinąć się w różnym wieku u osób, które wcześniej nie miały tego problemu.

Jak rozpoznać ten rodzaj trądziku? Objawy

Trądzik młodzieńczy występuje głównie na twarzy, ale też na szyi, dekolcie, ramionach i plecach. Kojarzymy go z licznymi krostkami, często wypełnionymi ropną, jasną treścią. Jednak może on przyjmować różną postać. Znane są m.in.:

  • Trądzik zaskórnikowy (otwarty i zamknięty) – to jedna z najłagodniejszych form trądziku zwyczajnego. Zaskórniki w postaci zamkniętej określa się jako wągry. Zmiany takie zwykle przebiegają bez stanu zapalnego.
  • Trądzik piorunujący – to najczęściej występujący rodzaj trądziku pospolitego. Poza wypryskami i pryszczami objawy trądziku młodzieńczego to również stan zapalny, obrzęk, zaczerwienienie i zaskórniki.
  • Trądzik grudkowo-krostkowy – grudki i krostki zwykle są czerwone, wypełnione wydzieliną. Jest to typowa postać pryszczy.
  • Trądzik grudkowo-cystowy – wykwity wyglądają jak wypukłe cysty wypełnione ropą, często są bolesne.

Proces powstawania trądziku młodzieńczego 

Trądzik młodzieńczy charakteryzuje się występowaniem czterech procesów zachodzących w skórze. Są to:

  • Nadreaktywna praca gruczołów łojowych – ich naturalną wydzieliną jest łój skórny, który pełni funkcje m.in. natłuszczające, nawilżające i ochronne. Nadmiar sebum prowadzi do zablokowania ujścia gruczołów łojowych i mieszków włosowych.
  • Nieprawidłowa nabłonkowa hiperpoliferacja keranocytów – nadmierny rozrost komórek skóry w obrębie mieszków włosowych, co prowadzi do powstawania mikrozaskórników zatykających wnętrze porów skórnych.
  • Proliferacja mikroorganizmów – nadmierne rogowacenie w okolicy gruczołów łojowych, a także nadprodukcja sebum, sprzyjają namnażaniu się bakterii w obrębie tych gruczołów.
  • Stan zapalny – zaburzenia stanu skóry, a także substancje wydzielane przez drobnoustroje zmieniają naturalny skład sebum i uruchamiają immunologiczne procesy obronne. Reakcja zapalna jest głównym elementem układu odpornościowego. Jej celem jest doprowadzenie do wyleczenia pryszczy, a objawami zaczerwienienie, niekiedy obrzęk i ropny wysięk.

Możliwe przyczyny powstawania wykwitów 

Szacuje się, że trądzik może dotyczyć nawet 80% społeczeństwa w różnym wieku. Przyczyny tego problemu nie są dokładnie poznane. Jednak skłonność do nadreaktywności gruczołów łojowych może mieć podłoże genetyczne. Na wydzielanie sebum, a także proces złuszczania komórek skóry (keratynizację) wpływa układ hormonalny, głównie nadmiar androgenów (hormonów płciowych).

Do intensywnych zmian hormonalnych dochodzi w okresie dojrzewania, co tłumaczy występowanie trądziku już u nastolatków. Poziom androgenów we krwi zmienia się również w zależności od cyklu miesiączkowego, u kobiet po ciąży, czy w okresie przekwitania. Zaburzenia hormonalne mogą być następstwem także innych schorzeń, np. cukrzycy, zespołu policystycznych jajników, czy chorób nadnerczy. Podejrzenie takich schorzeń w każdym przypadku wymaga wizyty u lekarza.

Jeśli natomiast masz trądzik, ale wykluczono zaburzenia hormonalne, za zmiany mogą odpowiadać czynniki środowiskowe, głównie dieta, przewlekły stres, częste i zbyt intensywne kąpiele słoneczne, zanieczyszczenia i niewłaściwa pielęgnacja skóry. Dowiedz się, jaka dieta na trądzik jest zalecana.

Na czym polega diagnostyka i leczenie? 

Dla osób w każdym wieku niezależnie od płci, a szczególnie będących w okresie dojrzewania, trądzik jest poważnym problemem nie tylko natury estetycznej. Wykwity, często liczne i rozległe, wywierają negatywny wpływ na sferę emocjonalną. Wizualne defekty zaburzają poczucie własnej wartości, a nawet prowadzą do wycofania z życia towarzyskiego, dlatego nie należy ignorować tej dolegliwości.

Sposób postępowania zależy głównie od rodzaju i stopnia nasilenia choroby. Przy słabo zaawansowanych zmianach, wystarczające mogą okazać się domowe sposoby na trądzik młodzieńczy, w tym prawidłowa pielęgnacja skóry, systematyczne odkażanie i stosowanie preparatów seboregulujących do pielęgnacji skóry twarzy. Część przypadków wymaga jednak wizyty u dermatologa, który może zalecić stosowanie odpowiedniej maści na trądzik, a nawet antybiotyków doustnych. Jeśli natomiast w ciągu kilku tygodni terapii nie widać poprawy, lekarz może zalecić wykonanie dodatkowych badań.

Zawsze warto podjąć odpowiednie leczenie. Dzięki prawidłowej pielęgnacji, w razie potrzeby farmakologii i wsparcia medycyny estetycznej można odzyskać nieskazitelną cerę.

Zabiegi estetyczne pomocne przy leczeniu trądziku, blizn i przebarwień

Do leczenia trądziku młodzieńczego można włączyć także zabiegi z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii. Niektóre z dostępnych metod polecane są w aktywnej fazie wykwitów. Do zabiegów takich należą m.in. infuzja tlenowa i zaawansowany zabieg rewitalizująco-dotleniający z wykorzystaniem ultradźwięków i fal radiowych. Ostatni z wymienionych, dzięki wykorzystaniu trzech technologii działania, świetnie radzi sobie z zaskórnikami w postaci zamkniętej lub otwartej. Umożliwia m.in. dokładne oczyszczenie skóry i usunięcie martwych komórek naskórka. Pozwala też na zwężenie rozszerzonych porów, zmniejszenie ilości sebum i rozjaśnienie przebarwień pozapalnych.

W zależności od potrzeb zmiany trądzikowe można redukować za pomocą peelingów chemicznych, kawitacji, hydradermabrazji czy oczyszczania wodorowego. Współczesna medycyna dysponuje również metodami, które pozwalają na usunięcie utrwalonych blizn potrądzikowych. Do takich należą m.in. zabiegi laserowe np. laser frakcyjny CO2, które także oferujemy w Warszawskiej Klinice Estell.

Zapraszamy do ustalenia terminu konsultacji. Do każdego Pacjenta podchodzimy indywidualnie, co zwiększa szansę skutecznego leczenia.