Bikini brazylijskie – czym jest depilacja brazylijska i kiedy ją wykonywać? Depilacja laserowa a tradycyjna

3 min
06/02/2023

Na rynku istnieją rozmaite rodzaje depilacji miejsc intymnych. Jednym z powszechnie wykonywanych zabiegów jest depilacja brazylijska z użyciem wosku lub pasty cukrowej. Inną popularną metodą, która daje długotrwałe rezultaty, jest depilacja z wykorzystaniem urządzeń pracujących w technologii laserowej. Chcesz pozbyć się owłosienia z okolic bikini i sprawdzasz różne możliwości? Dowiedz się, jak wygląda depilacja brazylijska bikini nowoczesną, jak i tradycyjną (mechaniczną) metodą.

Czym jest depilacja brazylijska? Usuwanie owłosienia z miejsc intymnych

Depilacja brazylijska zwana też po prostu depilacją intymną, brazyliana lub boyzilian (męski odpowiednik zabiegu) i została rozpropagowana na całym świecie przez Brazylijczyków, gdyż ich ojczyzna słynie z kultu idealnego ciała. Wiele pań, które nigdy wcześniej nie usuwały niechcianych włosów w gabinecie kosmetycznym, czy klinice medycyny estetycznej (w zależności od metody depilacji) i nie wie, co obejmuje depilacja bikini brazylijskie. Otóż metoda ta zwana również bikini głębokim, polega na całkowitym usunięciu owłosienia okolic intymnych, tj. z:

  • warg sromowych,
  • wzgórka łonowego,
  • pośladków,
  • okolic odbytu.

Dlaczego depilacja brazylijska jest tak często wybierana? Daje kobietom wygodę i poczucie większej higieny, ale nie bez znaczenia są też względy estetyczne. Tego typu zabieg jest bardzo często wykonywany w okresie letnim, gdy chętnie korzystamy z basenów, akwenów wodnych, zakładamy stroje kąpielowe, odkrywając ciało. Na zabieg decydują się też te klientki, które chcą zwiększyć komfort życia seksualnego.

Oczywiście warto mieć świadomość, że depilacja bikini głębokiego (zwłaszcza woskiem) zwiększa ryzyko zapalenia mieszków włosowych. Dlaczego tak się dzieje? Zdarza się, że odrastające włoski wrastają w skórę, co powoduje dyskomfort w postaci bólu i swędzenia.

Bikini brazylijskie – depilacja woskiem i pastą cukrową. Jak często należy powtarzać zabieg?

Depilacja okolic intymnych zwykle jest przeprowadzana z użyciem wosku kosmetycznego, co jest niestety bardzo bolesne dla większości klientek. Na czym polega ten sposób depilacji? Kosmetyczka rozprowadza na skórze wcześniej podgrzany wosk z użyciem szpatułki – zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Gdy wosk zastygnie szybkim i zdecydowanym ruchem odrywa go od skóry wraz z włosami razem z cebulkami. Wiedz, że nieumiejętnie przeprowadzony zabieg może uszkodzić skórę lub nawet ją poparzyć (jeśli wosk będzie zbyt ciepły). Warto dodać, że im bardziej doświadczona kosmetyczka wykonująca zabieg, tym mniejszy dyskomfort.

W opinii specjalistów mniej bolesne jest usuwanie niechcianego owłosienia z wykorzystaniem pasty cukrowej, która zawiera naturalne składniki i nie powoduje podrażnień ani alergii. Pasta przykleja się jedynie do włosów, a nie do skóry, jest więc znacznie delikatniejsza od wosku. Rozgrzana w kąpieli wodnej lub dłoniach jest nakładana pod włos, a następnie ostrożnie zrywana.

Jak często należy powtarzać depilację brazylijską bikini woskiem? W większości przypadków efekty zabiegów utrzymują się od 3 do 6 tygodni i po tym czasie zaleca się ponowną wizytę w salonie kosmetycznym. Należy dodać, że pasta cukrowa pozwala usunąć krótsze włoski – nawet od 3 mm długości. Natomiast w przypadku depilacji woskiem optymalna długość włosków to 5 mm.

Po usunięciu owłosienia z okolic bikini powyższymi metodami mechanicznymi należy codziennie nawilżać podrażnioną skóry, a przez kilka dni po zabiegu unikać gorących kąpieli, opalania oraz korzystania z sauny.

Bikini brazylijskie – depilacja laserowa. Jak wygląda zabieg depilacji laserowej bikini?

Depilacja laserowa, inaczej epilacja pozwala usunąć włosy w sposób trwały. Wiązki laserowe niszczą cebulki włosów, powstaje zjawisko tzw. fototermolizy selektywnej, dzięki czemu nie odrastają one w tym samym miejscu. Wiedz, że włosy nie rosną równomiernie (jedne rosną, inne są w fazie uśpienia), a laser działa tylko na włosy będące w fazie wzrostu, dlatego konieczne jest poddanie się serii zabiegów (nie jest to jednorazowa procedura). Wiele urządzeń laserowych posiada czytnik poziomu melaniny w skórze, co sprawia, że specjalista może dobrać optymalne parametry urządzenia. Jakie są przeciwwskazania do laseroterapii? Kuracji nie wykonuje się m.in. w przypadku:

  • bielactwa,
  • epilepsji,
  • świeżej opalenizny,
  • wszczepionego rozrusznika serca,
  • stosowania ziół fotouczulających,
  • w trakcie terapii retinoidami.

Nie chcesz poddać się depilacji laserowej bikini, gdyż obawiasz się bólu? W opinii klientek, które zdecydowały się na laserową depilację brazylijską, ból jest znacznie mniejszy, niż w przypadku używania depilatora elektrycznego, pęsety, pasty cukrowej, czy wosku. Przed epilacją nie powinno się co najmniej przez tydzień wykonywać peelingów skóry. Dzień przed zabiegiem nie zaleca się picia alkoholu. Natomiast w dniu laseroterapii nie powinno się stosować kosmetyków typu balsamy, czy kremy w okolicy zabiegowej. Po epilacji (również między kolejnymi sesjami) nie można przez 1-2 tygodnie:

  • korzystać oraz sauny,
  • kąpać się w basenie,
  • brać gorących kąpieli,
  • stosować peelingów,
  • opalać się na słońcu,
  • używać samoopalacza.

Jak długo utrzymuje się efekt depilacji laserowej okolic intymnych bikini? W wielu przypadkach gładka skóra pozostaje już na zawsze, choć należy pamiętać o tzw. zabiegach przypominających wykonywanych raz w roku lub co 2 lata. Oczywiście skuteczność zabiegu zależy od indywidualnych uwarunkowań oraz ilości sesji, jakim się poddanymi. Minimum to seria 6-8 zabiegów depilacji laserem wykonywanych w określonych odstępach czasu.

Osoby, które chcą zdobyć więcej informacji na temat laserowej depilacji bikini i innych dostępnych metod usuwania włosów, zapraszamy na konsultacje do naszej kliniki medycyny Estell w Warszawie.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/171080,zapalenie-mieszkow-wlosowych

https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WF_jednostki/samodzielna-pracownia-medycyny-estetycznej/podrecznik-podstawy_medycyny_estetycznej_ap_ver3.pdf