Czy depilacja laserowa wąsika pozwala pozbyć się go na zawsze?

2 min
18/04/2023

Wąsik kobiecy to delikatne włoski nad górną wargą, które dla wielu kobiet są defektem urody nie do zaakceptowania. Depilacja laserowa wąsika umożliwia trwałe usunięcie owłosienia na twarzy. Wiele współczesnych systemów laserowych pozwala zniwelować nie tylko ciemniejszy wąsik i grubsze włoski, ale też jasny meszek. Jak wygląda zabieg, ile kosztuje laserowe usuwanie wąsika i czy istnieją ewentualne przeciwwskazania do depilacji laserem?

Usuwanie wąsika laserem – wskazania do epilacji

Wąsik to wstydliwy problem, może pojawić się nagle – na różnych etapach życia kobiety. Mimo panującej mody na akceptację siebie i naturalność, wiele pań wciąż szuka coraz to nowych sposobów na to, aby zlikwidować owłosienie nad górną wargą. Depilacja laserowa wąsika to powszechnie wykonywany zabieg medycyny estetycznej, który jest równie popularny, co tradycyjne metody depilacji twarzy typu:

  • wosk,
  • pęseta,
  • pasta cukrowa,
  • maszynka do golenia,
  • krem depilujący.

Jednak w przeciwieństwie do tych metod, usuwanie włosów z użyciem lasera daje trwały efekt. Oczywiście konieczne jest poddanie się serii zabiegów. Zwykle jest to minimum 6 wizyt w salonie, choć pamiętajmy, że liczba sesji ustalana jest indywidualnie za każdym razem. Przed przystąpieniem do pierwszej sesji pacjentka musi odbyć wstępną rozmowę kwalifikacyjną, podczas której specjalista przedstawia wszystkie za i przeciw (decyduje o zakwalifikowaniu kobiety do laseroterapii lub też nie).

Kluczowym wskazaniem do usuwania wąsika za pomocą lasera jest nadmierne owłosienie spowodowane np. zmianami hormonalnymi (hirsutyzm), ale nie tylko. Zabieg laserowej depilacji wykonuje się też po prostu z wygody, u pań, które są zmęczone ciągłym usuwaniem niechcianego owłosienia na własną rękę lub w gabinecie kosmetycznym. Epilację wykonuje się też w przypadku zapalenia i wrastania mieszków włosowych. To zabieg, na który często decydują się kobiety, które źle znoszą depilację różnymi tradycyjnymi metodami.

Laserowe usuwanie wąsika – jak wygląda zabieg?

Jak wygląda depilacja laserowa wąsika i na czym polega zabieg? Często wykorzystuje się laser pracujący w technologii diodowej. Jak działa tego typu urządzenie? Wiązka laserowa niszczy mieszki włosowe, wnikając głęboko w skórę (światło laserowe pochłania melaninę – barwnik włosa). Głowica urządzenia pracuje bardzo precyzyjnie, bez uszkadzania okolicznych tkanek. Cała procedura trwa 15-20 minut. Bezpośrednio po epilacji okolica zabiegowa może być zaczerwieniona i nieco tkliwa. Niekiedy pojawia się też obrzęk okołomieszkowy, co jest naturalną reakcją organizmu i mija samoistnie w ciągu kolejnych 24-48 h.

Czy depilacja laserowa wąsika boli? Redukcja zbędnego owłosienia z użyciem technologii laserowej zwykle nie jest bolesna, ale może powodować lekki dyskomfort, szczególnie u pacjentek z wrażliwą skórą. By podtrzymać efekty, po roku od ostatniego zabiegu zaleca się poddanie tzw. zabiegowi przypominającemu. Ile kosztuje jedna sesja terapeutyczna? Uogólniając, od 200 do 300 złotych.

Depilacja wąsika laserem – przeciwwskazania do zabiegu

Jak już wspomnieliśmy, zanim dojdzie do przeprowadzenia zabiegu, specjalista musi omówić z pacjentką potencjalne przeciwwskazania (względne i bezwzględne). W przypadku depilacji laserowej wyróżniamy kilka czynników wykluczających, takich jak np.:

  • aktywne choroby nowotworowe,
  • epilepsja,
  • fotodermatozy,
  • łuszczyca,
  • bielactwo.
  • świeża opalenizna (zabiegów nie wykonujemy w okresie intensywnego nasłonecznienia),
  • aktywne infekcje skóry,
  • skłonność do powstawania bliznowców.
  • tendencja do powstawania przebarwień.

Tzw. meszek przekłada się na pewność siebie i kontakty międzyludzkie. Jednak obecnie istnieje wiele rozwiązań, dzięki którym kobiety nie muszą zmagać się z wąsikiem przez całe życie. Osoby, które chcą dowiedzieć się jeszcze więcej na temat depilacji laserowej wąsika, a także innych dostępnych metod usuwania owłosienia z twarzy lub dowolnych partii ciała, zapraszamy na konsultacje do naszej kliniki medycyny Estell w Warszawie.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/169200,hipertrychoza-nadmierne-owlosienie

https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WF_jednostki/samodzielna-pracownia-medycyny-estetycznej/podrecznik-podstawy_medycyny_estetycznej_ap_ver3.pdf