Jak dbać o skórę ust po zabiegu kwasem hialuronowym? Etapy gojenia i wskazówki

4 min
09/07/2023

Współczesna medycyna estetyczna oferuje szereg różnorodnych metod powiększania ust najczęściej opierających się na aplikacji wypełniaczy. Ponieważ takie zabiegi cieszą się coraz większą popularnością, warto dowiedzieć się, jak ważną rolę pełni odpowiednia pielęgnacja, wspierająca proces gojenia się ust po zabiegu. Skóra poddana takiej procedurze wymaga szczególnej troski i ochrony, aby utrwalić uzyskany efekt oraz uniknąć potencjalnych problemów czy powikłań.

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy stał się prawdziwym fenomenem w świecie kosmetologii i medycyny estetycznej, a jego właściwości budzą coraz większe zainteresowanie. Preparat do wypełniania jest stosowany w gabinetach kosmetycznych do zmiany wyglądu ust i innych obszarów twarzy.

Standardowy preparat występuje w postaci nieusieciowanej, co oznacza, że jego molekuły są swobodnie rozproszone. Jest szybko metabolizowany przez organizm, co skutkuje krótkotrwałym efektem wypełnienia. Aby przedłużyć trwałość i stabilność jego działania, producenci medycznego wypełniacza wykorzystują proces sieciowania.

Usieciowany kwas hialuronowy łączy się z dodatkowymi cząsteczkami, tworząc sieć lub matrycę. W tej formie jest bardziej odporny na rozkład enzymatyczny, a efekt wypełnienia w tkankach skóry utrzymuje się dłużej. W zależności od rodzaju aplikowanego preparatu, producenta i indywidualnych uwarunkowań organizmu pacjenta, rezultaty będą widoczne przez kilka lub kilkanaście miesięcy.

Usieciowany kwas hialuronowy jest stosowany do korygowania różnych obszarów twarzy, w tym wypełniania ust, zmarszczek, bruzd nosowo-wargowych czy powiększania policzków. Zalety zabiegów z wykorzystaniem preparatów to przede wszystkim naturalne efekty oraz minimalne ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej, ze względu na to, że to substancja naturalnie występująca w organizmie człowieka.

Jak wygląda modelowanie i powiększanie ust wypełniaczem?

Zabieg wypełniania ust preparatami medycznymi jest stosunkowo szybki i mało inwazyjny. Cała procedura polega na wstrzyknięciu wypełniacza w wybrane obszary wokół ust, m.in. wargi, bruzdy nosowo-wargowe lub linie marionetki. Przed zabiegiem lekarz może zastosować krem znieczulający, aby zminimalizować dyskomfort związany z nakłuciami. Preparat jest wstrzykiwany podskórnie, za pomocą bardzo cienkich igieł lub kaniul. Na koniec lekarz delikatnie masuje obszar zabiegowy, aby równomiernie rozprowadzić podaną substancję i osiągnąć pożądany efekt.

Jak przebiegają etapy gojenia ust po zabiegu?

Proces gojenia ust po wypełnianiu może się różnić w zależności od indywidualnych cech organizmu, typu użytego wypełniacza oraz techniki zabiegu. Choć sam zabieg wydaje się mało inwazyjny i bezbolesny, okres rekonwalescencji może zaskoczyć i nie zawsze być przyjemny. Warto się odpowiednio przygotować i poznać etapy gojenia ust, aby w razie wątpliwości móc w porę zareagować.

Od razu po zabiegu mogą pojawiać się niewielkie zaczerwienienia, małe krwiaki, obrzęki i siniaki w okolicy ust. To normalna i naturalna reakcja organizmu na liczne iniekcje substancji, która dopiero zaczyna się wchłaniać. Pierwsze godziny zaraz po zabiegu najczęściej są dość niekomfortowe, można odczuwać lekkie napięcie, ból i suchość warg, a usta staną się „nieswoje”. Nawet przez 3 dni od zabiegu objawy mogą się nasilać. Początkowy etap może łączyć się z dyskomfortem. Na szczęście po upływie 3-4 dni opuchlizna, zaczerwienienie i reszta nieprzyjemnych objawów po zabiegu stopniowo ustępują. Usta nadal mogą wydawać się nierówne i twarde – to zupełnie normalne. W tym czasie zaleca się unikać dotykania skóry warg, aby nie wpływać na stabilność preparatu.

Trzeci etap gojenia ust rozpoczyna się po upływie ok. 7-14 dni. W tym momencie efekt zabiegu modelowania powinien być już widoczny — usta stają się coraz mniej obrzęknięte oraz bliższe pożądanego kształtu i jędrności. Ostatnie siniaki, zaczerwienienie i inne, dokuczliwe dolegliwości powstałe w wyniku zabiegu powinny w zdecydowanej większości ustąpić. Wszystkie mikrourazy przeszły proces gojenia, wargi odzyskują swoją naturalną strukturę, a pacjent może cieszyć się rezultatami zabiegu.

Modelowanie ust — zalecenia bezpośrednio po zabiegu

Przez pierwsze 2-3 dni procesu gojenia ust należy unikać:

  • pocałunków, dotykania i masowania ust, aby wykluczyć możliwość przeniesienia bakterii na skórę i naruszenia stabilności w tkankach,
  • nakładania makijażu na obszar pozabiegowy do momentu, gdy skóra zostanie w pełni zagojona,
  • picia gorących napojów, jedzenia gorących potraw i wizyt w saunie. Wysoka temperatura może potęgować obrzęk i ból,
  • nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne oraz opalania w solarium,
  • intensywnego wysiłku fizycznego, aby uniknąć przegrzania organizmu i związanej z tym reakcji zapalnej,
  • spożywania alkoholu i palenia papierosów.

Ponieważ wypełniacz ma zdolność wiązania wody, chcąc wpłynąć na długość utrzymywania się efektów zabiegu powiększania ust, warto zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe nawodnienie organizmu. Dzięki temu preparat będzie dłużej utrzymywał się w tkankach, a kształt ust nie zmieni się na długo po zabiegu.

W okresie rekonwalescencji należy przestrzegać szczegółowych zasad higieny, zwłaszcza w okolicy poddanej iniekcjom. Jeśli lekarz przepisał jakiekolwiek leki lub preparaty, należy trzymać się zaleceń dotyczących ich stosowania. Kluczowe jest także przestrzeganie wszystkich zaleceń przekazanych przez lekarza medycyny estetycznej po zabiegu oraz zgłoszenie się na wizytę kontrolną po mniej więcej dwóch tygodniach. Indywidualne reakcje organizmu na podanie preparatu mogą się różnić, dlatego warto wnikliwie słuchać swojego ciała i reagować na wszystkie niepokojące objawy. Jeśli pojawi się silny obrzęk, ból w spoczynku, nadmierne zaczerwienienie lub wargi staną się mocno blade, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Jak prawidłowo pielęgnować usta po wypełnianiu preparatem?

Prawidłowa pielęgnacja warg po zabiegu jest niezwykle ważna, aby utrzymać efekt wypełnienia oraz zapewnić zdrowy i naturalny wygląd skóry wokół ust. Kluczowe jest prawidłowe oczyszczanie delikatnymi środkami do mycia, bez agresywnych składników, które mogą podrażniać wrażliwą skórę.

Po zabiegach estetycznych modelowania i powiększania ust z użyciem wypełniacza bardzo pomocne są specjalistyczne kremy i maści łagodzące, które przyspieszają regenerację, zmniejszają zaczerwienienie i obrzęk wokół ust. Warto wybierać kosmetyki mające właściwości kojące i nawilżające, wspierające proces gojenia. Szukaj w składzie aloesu, który jest znany ze swoich właściwości łagodzących i przeciwzapalnych, pantenolu, alantoiny, ekstraktów z rumianku lub nagietka działających przeciwzapalnie oraz naturalnych przeciwutleniaczy – witaminy E i C. Regularnie stosowane nawilżające balsamy do ust z dodatkiem kwasu hialuronowego pomogą w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia skóry, złagodzą uczucie suchości i podrażnienia.

Szczególne korzyści w pielęgnacji ust po modelowaniu przyniesie także stosowanie kilka razy w tygodniu maseczek na usta. Maski z dodatkiem nawilżających składników, takich jak kwas hialuronowy, gliceryna czy olejki roślinne, będą działać odżywczo i redukować uczucie suchych ust, co jest szczególnie ważne po zabiegu. Maseczki zawierające kolagen poprawią elastyczności skóry i wygładzą drobne zmarszczki wokół ust.

 

ŹRÓDŁA:

  1. M. Wilk – Jędrusik, Kwas Hialuronowy W Dermatologii Estetycznej I Kosmetologii: Intradermoterapia, Suplementacja Doustna Oraz Aplikacja Zewnętrzna, Poznań 2013, http://www.wbc.poznan.pl/Content/328210/index.pdf
  2. R. Reimond, Ch. Kohler, USTA – 45 technik estetycznej korekty ust, Warszawa 2021.
  3. Victor G. Lacombe, Theda C. Kontis, Techniki iniekcyjne w zabiegach medycyny estetycznej, Wrocław 2021.