Z różnymi niedoskonałościami skóry boryka się wiele osób. Ten problem dotyczy nie tylko ludzi z cerą tłustą czy trądzikową, lecz także każdym innym typem skóry. Wśród często występujących, nieestetycznych zmian znajdują się zaskórniki. Nadmiar sebum wytwarzanego w głębszych warstwach skóry zatyka pory, co często wywołuje stan zapalny lub prowadzi do powstawania charakterystycznych, czarnych kropek. Co zrobić, aby pozbyć się wągrów i zaskórników, a codzienna pielęgnacja twarzy zapobiegała zatykaniu ujść gruczołów i cera była nieskazitelnie czysta?
Czym są wągry i zaskórniki?
Zaskórniki, potocznie nazywane wągrami, są rodzajem zmian skórnych, które najczęściej przybierają postać małych wyprysków o białym zabarwieniu lub czarnych kropek. To wykwity pierwotne, które najczęściej nie mają charakteru zapalnego. Niekiedy jednak mogą ulec przekształceniu w poważniejsze postaci, tworząc ropne zgrubienia i torbiele. Takie pryszcze ze stanem zapalnym zazwyczaj powstają na skutek zalegania w porach martwego naskórka czy drobnoustrojów, które zatykają ujścia mieszków włosowych czy też utrudniają pracę gruczołów łojowych.
W wyniku powyższych procesów na powierzchni skóry twarzy pojawiają się najczęściej wągry na nosie, czole czy brodzie, a także policzkach, przy uszach czy ustach. Wągry (inaczej zaskórniki) można podzielić na dwa rodzaje:
- zaskórniki otwarte,
- zaskórniki zamknięte.
Otwarte wągry powstają poprzez utlenianie się zalegającego sebum i treści łojowo-rogowej, która blokuje pory. Na skutek tego procesu dostrzegamy charakterystyczne punkty o ciemnym kolorze. Zaskórniki zamknięte mają postać małych wyprysków o białawej barwie. Można je bez problemu wyczuć podczas delikatnego naciągania skóry palcami.
Przyczyny powstawania zaskórników – jak powstają wągry?
Zaskórniki powstają przez zatkanie się ujść poszczególnych mieszków włosowych oraz gruczołów łojowych. Dzieje się tak na skutek zalegającego na powierzchni cery nadmiaru sebum, a także różnych zanieczyszczeń, które utrudniają odprowadzenie treści z głębszych warstw skóry. Ponadto powstawaniu wągrów sprzyja nieodpowiednie, nieregularne lub zaburzone złuszczanie naskórka, zaniedbanie dokładnego mycia twarzy, brak codziennego demakijażu i stosowania właściwej pielęgnacji cery.
Ponadto w porach skóry dochodzi do gromadzenia się martwych komórek naskórka i blokowania ujść gruczołów. Niestety usuwanie sebum nie stanowi tu skutecznego rozwiązania, ponieważ nadal do zatkania porów może dojść poprzez nagromadzenie łoju. Przyczyną powstawania wągrów mogą być też zaburzenia hormonalne (również u kobiet w ciąży), dobranie nieodpowiednich kosmetyków, przebywanie w miejscach wysoko zanieczyszczonych i wiele innych czynników. Ich kumulacja sprawia, że warto bliżej przyjrzeć się odpowiedniej pielęgnacji cery oraz wsparciu samodzielnych działań możliwością skorzystania z profesjonalnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.
Jak usunąć wągry i zaskórniki z nosa i innych okolic? Czy wyciskanie wągrów to dobra metoda?
Wiele osób uważa, że najlepszą metodą na to, aby skutecznie pozbyć się wągrów, jest działanie mechaniczne, polegające na wyciskaniu zaskórników. Chociaż samodzielne wyciskanie wągrów to metoda szybkiego pozbycia się zaskórników zwłaszcza wtedy, gdy nie występują w nadmiernej ilości, może spowodować odwrotny efekt do zamierzonego.
Usuwanie wągrów poprzez ich wyciskanie bardzo często doprowadza do rozwoju stanu zapalnego i zainfekowania danego miejsca. Wskutek tego obszar, w którym występował zaskórnik, staje się zaczerwieniony, miejsce objęte problemem powiększa się, a w ciągu kilku najbliższych dni w okolicy z wyciśniętym wągrem pojawia się kilka nowych zaskórników. Wyciśnięcie wągrów otwartych, jak i zamkniętych w żaden sposób nie prowadzi do zmniejszenia ilości treści wydostającej się z ujść gruczołów łojowych.
Ponadto samodzielne, mechaniczne usunięcie wągrów z nosa i innych okolic najczęściej powoduje rozprowadzenie sebum i innych substancji zawierających bakterie, w tym martwe komórki skóry, na zdrowe partie cery. Staje się to idealną pożywką dla bakterii i powstawania kolejnych, nieestetycznych zaskórników.
Samodzielne wyciskanie zwłaszcza twardych, czarnych wągrów powoduje też, że można dostrzec w skórze charakterystyczne dziurki. Jeżeli pojawi się w tych miejscach stan zapalny, następstwem jego leczenia mogą być blizny powstające w wyniku procesów wypełniających ubytki w tkance.
Co prawda, jedną z metod na to, jak pozbyć się wągrów, jest manualne oczyszczanie twarzy, jednak to profesjonalne zachowanie wykonywane przez doświadczony personel i kosmetologów, którzy wiedzą, jak wykonać działanie i jakich preparatów oraz narzędzi użyć, aby pozbyć się wągrów na nosie i z innych okolic w sposób bezpieczny, skuteczny i bez powikłań.
Jak pozbyć się wągrów we właściwy sposób?
Aby usunąć zaskórniki w odpowiedni sposób oraz pozbyć się problemów skórnych na dobre, należy uzbroić się w cierpliwość i wypracować dobre nawyki pielęgnacyjne. Wągry na twarzy tworzą się głównie w tzw. strefie T, gdzie znajduje się najwięcej gruczołów łojowych, jednak nie jest to reguła. Warto określić swój typ skóry, czy jest trądzikowa, sucha, tłusta czy np. naczynkowa, i do jej potrzeb dobrać właściwie skomponowane kosmetyki.
Podstawą w pozbyciu się wągrów jest jednak dokładne, regularne oczyszczanie twarzy odpowiednio dobranymi kosmetykami codziennie rano i wieczorem. Dotyczy to nie tylko tych obszarów, gdzie pojawiają się wągry, ale całej twarzy i jej okolic. Zmniejszy to stopniowo ilość sebum, udrożni ujścia gruczołów i zmniejszy ilość niedoskonałości. Wpłynie też na coraz rzadsze pojawianie się problemów z wągrami i wypryskami innego rodzaju.
Sposoby na wągry to przede wszystkim dokładny demakijaż, złuszczanie martwego naskórka i innych zanieczyszczeń, które blokują pory. Niezbędnym elementem będzie więc peeling. Kluczowe jest też stosowanie płynu micelarnego, żelu do mycia twarzy i toniku.
Jak prawidłowo złuszczać martwy naskórek i oczyszczać cerę, aby zapobiec powstawaniu wągrów?
Wieczorna pielęgnacja cery ma na celu dokładne oczyszczenie naszej twarzy, delikatne ścieranie warstwy rogowej, zmycie kosmetyków kolorowych oraz szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak kurz, osady czy resztki spalin, które osadzają się na skórze w ciągu dnia. To kluczowe działania w walce z odblokowaniem porów i przygotowaniem cery do regeneracji i odpoczynku, a także zwalczania nadprogramowej produkcji sebum.
Nad ranem natomiast ważne jest oczyszczenie skóry z ujść gruczołów z treści nagromadzonej nocą i przygotowanie cery do przyjęcia składników aktywnych oraz nawilżających zawartych w kremie stosowanym na co dzień. Warto pamiętać, że powinien on zawierać filtr chroniący przed promieniowaniem słonecznym zarówno latem, jak i zimą.
Jeśli masz wągry, które wymagają skoncentrowanego działania, warto zastosować produkty zawierające w swoim składzie kwas salicylowy. Ten związek odblokowuje pory i pomoże złuszczyć nagromadzony, martwy naskórek. Warto też wybrać peelingi enzymatyczne zawierające kwas migdałowy lub azelainowy, a także kwasy owocowe. W przypadku peelingów należy jednak zachować umiar i ostrożność. Stosowanie ich codziennie nie jest zalecane, zwłaszcza jeżeli dany produkt zawiera grube drobinki. Stosowanie peelingu złuszczającego 2-3 razy w tygodniu będzie optymalnym działaniem.
Należy jednocześnie pamiętać o regularnym nawilżaniu cery, stosując kremy z kwasem hialuronowym. Ilość produkowanego sebum w dużej mierze zależy od poziomu nawilżenia cery. Im skóra jest bardziej przesuszona, tym gruczoły produkują więcej tego typu treści.
Profesjonalna pielęgnacja skóry i oczyszczanie twarzy – z jakich zabiegów warto skorzystać?
W walce z wągrami można też skorzystać z profesjonalnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. To m.in. oczyszczanie twarzy przy użyciu profesjonalnych i skoncentrowanych preparatów oraz specjalistycznych urządzeń wykorzystujących fale radiowe i ultradźwiękowe. Popularnymi zabiegami są peelingi czymikrodermabrazja. –
Zastosowanie skoncentrowanych preparatów, a także kwasu hialuronowego wraz z innowacyjnymi technologiami pomaga w walce z niedoskonałościami skórnymi, a jednocześnie pozwala rozwiązać inne problemy związane z utratą jędrności, elastyczności skóry itp. przypadłościami.
Źródła:
- Forajter, Sylwia. „Kwas salicylowy i jego zastosowanie w dermatologii i kosmetologii.” (2013).
- Jankowiak, Wioleta, Wojciech Imielski, and Joanna Pachurka. „Kosmetologia wobec problemów cery tłustej i trądzikowej Cosmetology in front of the oily and acne-prone skin problem.”
- Załęska, Izabela, Kinga Wilkus, and Faustyna Kuros. „Nowoczesne terapie w leczeniu trądziku późnego wykorzystywane w kosmetologii.” Kosmetologia Estetyczna 6.5 (2017): 459-462.
- Kordus, Katarzyna, Barbara Potempa, and Radosław Śpiewak. „Badania motywów wyboru rodzajów mikrodermabrazji oraz opinii o ich skuteczności w praktyce kosmetologicznej.” Estetol Med Kosmetol 1.1 (2011): 21-5.
- Burdzy, Danuta, et al. „Zastosowanie laserów w terapii wybranych problemów skórnych. Przegląd metod.” Kosmetol Estet 6 (2017): 645-652.
- Glenc-Ambroży, Małgorzata, and Laura Piejko. „Zastosowanie mezoterapii mikroigłowej w biorewitalizacji skóry twarzy–opis przypadków.” Polish Journal of Cosmetology 23.2 (2020): 125-131.