Chirurgiczne powiększanie biustu to zabieg operacyjny, który wymaga od pacjentki nie tylko odpowiedniego przygotowania przed jego przeprowadzeniem, ale także związany jest z określonymi zaleceniami po zabiegu. Stosowanie się do nich przyspiesza proces gojenia się ran, skraca okres rekonwalescencji, a także ogranicza możliwość wystąpienia powikłań.
Rekonwalescencja po operacji powiększenia biustu – najważniejsze zalecenia
Z powiększaniem biustu wiążą się określone zalecenia po operacji. Po zabiegu powiększenia biustu pacjentka pozostaje w klinice przez 24 godziny, gdzie opiekuje się nią personel medyczny (monitorowanie stanu, podanie leków przeciwbólowych, przeciwzakrzepowych i innych, zmiana opatrunku). Następnie, jeśli nie ma przeciwwskazań, pacjentka może udać się do domu. W ciągu 7-10 dni od operacji zalecany jest odpoczynek. W tym czasie należy powstrzymać się nie tylko od nadmiernego wysiłku fizycznego i dźwigania ciężkich przedmiotów, ale także od niektórych codziennych czynności. Zalecana jest np. pomoc przy myciu głowy, żeby unikać podnoszenia rąk do góry.
W ciągu pierwszych 7 dni po zabiegu należy spać na plecach, następnie dopuszczalny jest nocny odpoczynek również na boku. Nie zaleca się prowadzenia samochodu przez 14 dni po operacji, a do 3 tygodni po zabiegu, podobnie jak na 3 tygodnie przed operacją należy powstrzymać się od palenia papierosów. Ograniczenie aktywności fizycznej w formie zajęć sportowych zalecane jest przez 8 tygodni po operacji – treningi należy rozpocząć ponownie od łatwych i mało obciążających ćwiczeń.
Oczywiście wszelkie niepokojące zjawiska, np. kiedy z rany sączy się płyn, albo wygląd blizny nie jest prawidłowy, zawsze należy skonsultować się z lekarzem.
Piersi po operacji powiększenia – usunięcie drenów i szwów
Dreny usuwane są zwykle po upływie od 3 do 5 dni po zabiegu, a ponieważ mocowane są plastrami, ich usunięcie przebiega sprawnie i szybko oraz nie jest bolesne. Warto zaznaczyć, że po wyjęciu drenów pacjentka może wziąć pierwszy prysznic po zabiegu. Stosowane w operacji piersi szwy są rozpuszczalne, dlatego nie ma konieczności ich usuwania.
Specjalny biustonosz – utrzymanie implantów w odpowiedniej pozycji
Jeszcze na sali operacyjnej, bezpośrednio po zabiegu, personel medyczny nakłada pacjentce specjalny biustonosz kompresyjny. Jego zadaniem jest precyzyjne dopasowanie implantów, zwłaszcza tych umieszczonych pod mięśniem piersiowym. W ten sposób implanty są stabilizowane we właściwej pozycji, a biustonosz zapobiega ich przesunięciu. Zapewniając umiarkowany ucisk, pozytywnie wpływa również na zmniejszenie obrzęku, przyspieszając gojenie się ran. Przez pierwsze 21 dni od operacji powiększania piersi biustonosz należy nosić w dzień i w nocy, pomijając krótkie przerwy na prysznic czy inne zabiegi higieniczne. Po upływie tego czasu można zdejmować go na noc, wkładając podczas dnia przez kolejne 21 dni. Po 6 tygodniach od zabiegu można włożyć zwykły stanik, przy czym lekarze zalecają używanie na początku jedynie wersji sportowych, z jak najmniejszą liczbą szwów, które mogą podrażniać nadmiernie wrażliwe tkanki.
Powiększanie piersi – jak długo trzeba czekać na ostateczny efekt?
Chirurgia plastyczna w postaci zabiegów opartych na implantach daje natychmiastowe efekty. Pacjentka natychmiast po operacji biustu zauważa i odczuwa zmiany, jednak na ostateczne rezultaty trzeba oczywiście poczekać, aż zakończy się proces gojenia ran, a opuchlizna ustąpi całkowicie. Lekarze sugerują ocenę ostatecznego efektu zabiegu po około 12 tygodniach.
Pooperacyjna profilaktyka blizn
Bezpośrednio po zabiegu powiększania biustu i odpadnięciu strupków, blizny pooperacyjne są czerwone, twarde i wybrzuszone, jednak nasycenie koloru maleje wraz z upływem czasu i po około 2 miesiącach zmiany stają się bardziej płaskie, miękkie i zdecydowanie jaśniejsze. W celu zmniejszenia ich widoczności, a także zapobiegania powstawaniu bliznowców, po upływie miesiąca od zabiegu lekarz może zalecić stosowanie plastrów silikonowych, a następnie masaże z użyciem silikonowych żeli przez okres 3 miesięcy nawet do pół roku.