Jak zredukować blizny po trądziku? Skuteczne metody i produkty

5 min
28/11/2023

Trądzik to dość rozpowszechniona choroba skóry, która objawia się występowaniem na twarzy (a czasem również na dekolcie, plecach czy ramionach) wyprysków, grudek, krost albo nawet cyst wypełnionych ropną treścią. Następstwem tej dermatozy często bywają szpecące blizny – na szczęście są sposoby, by się ich pozbyć!

Dlaczego w przebiegu trądziku mogą powstawać blizny i przebarwienia?

Trądzik to choroba, z którą zmagają się osoby w różnym wieku. Dotyczy większości nastolatków i dużej grupy dorosłych. Jego etiologia jest złożona, ale najistotniejszą rolę odgrywają zmiany hormonalne, skłonności genetyczne i styl życia. Ponadto wykwity i zaczerwienienie mogą powstawać w wyniku niewłaściwej pielęgnacji i kontaktu z czynnikami drażniącymi.

W przebiegu tego schorzenia dochodzi do nadmiernej hiperproliferacji keranocytów nabłonka, co oznacza, że komórki naskórka ulegają przerostowi i zaczynają blokować ujścia mieszków włosowych. Skóra trądzikowa zwykle cechuje się także nadreaktywnością gruczołów łojowych, a sebum wydzielane w nadmiarze dodatkowo sprzyja kumulacji zanieczyszczeń w porach skóry. Zmiany takie odpowiadają za rozwój zaskórników otwartych i zamkniętych, które mogą przeobrażać się w krosty, grudki, pryszcze i torbiele. W większości przypadków udział w powstawaniu niedoskonałości mają także bakterie, które podczas rozkładu wydzielają metabolity inicjujące reakcję zapalną. Poza wykwitami częstym objawem trądziku jest więc także zaczerwienienie, łuszczenie skóry, a nawet świąd, tkliwość i ból.

Toczący się w obrębie wykwitów stan zapalny jest reakcją odpornościową organizmu. Niestety może on prowadzić również do powikłań w postaci blizn i przebarwień potrądzikowych. Pierwsze z nich powstają w następstwie ubytków tkankowych – zmieniony chorobowo obszar zostaje zastąpiony tkanką łączną włóknistą, która różni się od zdrowej skóry.

Co zwiększa ryzyko wystąpienia blizn potrądzikowych?

Nieprawidłowa pielęgnacja skóry z trądzikiem, a także jej niewłaściwe leczenie (lub jego brak) mogą doprowadzić do powstawania blizn potrądzikowych. Ich tworzenie się jest uzależnione od indywidualnych predyspozycji pacjentów – u zdecydowanej większości osób wykwity goją się bez pozostawiania trwałych śladów. Zdarza się jednak, że w procesie zdrowienia dochodzi do wzmożonej produkcji kolagenu i nieprawidłowego ułożenia jego włókien lub niedostatecznej regeneracji, co skutkuje powstawaniem nieestetycznych blizn.

W przebiegu trądziku niezwykle ważne jest, aby powstrzymywać się od wyciskania krost. Niekiedy wydaje się, że usunięcie ropnej treści przynosi ulgę, ale w rzeczywistości prowadzi do zaostrzenia zmian zapalnych i uszkodzenia skóry. Do powstawania zmian potrądzikowych przyczynia się też m.in. nadmierna ekspozycja na promienie UV, które zaburzają skład sebum, czy niedobory składników mineralnych i witamin ważnych dla prawidłowej proliferacji komórek w obrębie rany.

Czynnikiem zwiększającym ryzyko blizn i przebarwień po trądziku jest również rodzaj dermatozy oraz jej intensywność. Zmiany takie mogą powstać zarówno w następstwie trądziku młodzieńczego, jak i przetrwałego, ropowiczego, skupionego, piorunującego, bliznowcowego czy martwiczego.

Rodzaje blizn po trądziku – sposoby postępowania

Obecność blizn potrądzikowych jest dla wielu osób powodem kompleksów i zaniżonej samooceny. Dlatego w terapii należy uwzględniać nie tylko to, jak pozbyć się trądziku, ale również to, jak zapobiegać i leczyć jego ewentualne powikłania. Wybór sposobu na blizny po trądziku zależy m.in. od tego, czy mają one miejsce w aktywnej fazie choroby, czyli występują jednocześnie z wykwitami na cerze trądzikowej, czy może są to zmiany utrwalone, obecne pomimo wyleczenia dermatozy. Szczególnie istotny jest też rodzaj blizn, ich głębokość i rozległość.

Wyróżnia się blizny przerosłe oraz bliznowce, a także blizny zanikowe (blizny atroficzne). Pierwsze z nich wystają ponad powierzchnię skóry. Bliznowce natomiast mają też większą średnicę od pierwotnej rany. Z kolei zmiany zanikowe stanowią wgłębienia w skórze, które mogą być płytkie lub przyjmować kształt szpikulca, wagonu czy doliny walcowatej. Wszystkie rodzaje blizn mogą być dodatkowo odbarwione.

Czy można pozbyć się blizn domowymi sposobami?

Niestety większość blizn po trądziku obejmuje głębokie warstwy skóry właściwej. Domowe sposoby na blizny ograniczają się więc do właściwej pielęgnacji zapewniającej skórze odpowiednie warunki do odnowy biologicznej, masaży stymulujących mikrokrążenie oraz ewentualnie samodzielnie wykonywanych zabiegów łagodnie złuszczających martwy naskórek.

Jak zlikwidować blizny po trądziku? Dostępne preparaty i pielęgnacja

Leczenie trądziku i ewentualnych blizn potrądzikowych zależy m.in. od nasilenia objawów oraz rodzaju występujących na skórze wykwitów. Większość stosowanych środków miejscowych – w postaci maści czy kremów na blizny zawierających np. kwas azelainowy, cynk, nadtlenek benzoilu czy retinoidy – ma działanie ściągające, wysuszające oraz usprawniające gojenie. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko powstawania blizn, a te już istniejące są redukowane.

Po zakończeniu zasadniczej fazy leczenia zmian trądzikowych – jeśli istnieje taka potrzeba – może zostać wdrożona specjalistyczna terapia blizn. Leczenie farmakologiczne obejmuje przede wszystkim miejscowe stosowanie preparatów zawierających m.in. wyciąg z cebuli morskiej, rumianek, heparynę, alantoinę, żele silikonowe, macicę perłową, kwas retinowy i glikokortykosteroidy.

Sposoby na blizny potrądzikowe – peelingi chemiczne

Zastanawiając się, jak pozbyć się blizn potrądzikowych, nie można zapominać o profesjonalnych zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Można wykonać m.in. specjalistyczne peelingi chemiczne z wykorzystaniem m.in. kwasów pirogronowego oraz salicylowego. Peeling można przeprowadzić na skórze twarzy, pleców i dekoltu – nałożony na nią preparat złuszcza warstwy naskórka na różnej głębokości, co pozwala dogłębnie oczyścić skórę, a dodatkowo daje sygnał do jej intensywnej odbudowy. W efekcie praca gruczołów łojowych ulega normalizacji, przebarwienia zostają rozjaśnione, skóra wygładzona, a blizny potrądzikowe spłycone i zredukowane.

Dla jak najlepszych efektów peelingi chemiczne należy przeprowadzać w seriach dopasowanych do indywidualnych potrzeb skóry. Najlepszy czas na taką kurację to jesień i wiosna.

Zabiegi medycyny estetycznej na niedoskonałości skórne – mezoterapia mikroigłowa i igłowa

Jeżeli nie wiesz, jak usunąć blizny po trądziku, zwróć uwagę również na mezoterapię mikroigłową. Lekarz przy pomocy specjalnego urządzenia wyposażonego w małe igły wykonuje w określonych partiach skóry kontrolowane mikronakłucia. Dzięki temu następuje natychmiastowe pobudzenie receptorów skóry, przyspieszenie naturalnych procesów regeneracyjnych, poprawa krążenia krwi oraz stymulacja produkcji nowych włókien kolagenowych i elastyny. W efekcie zabiegu namnażają się zdrowe, nieuszkodzone komórki, a skóra przechodzi dogłębną przebudowę, co pozwala na znaczną redukcję blizn potrądzikowych i wyrównanie kolorytu. Najlepsze efekty daje seria 3-4 zabiegów w odstępie 2-4 tygodni, co zawsze ustalane jest indywidualnie.

Inną formą zabiegu stosowaną do redukcji blizn po trądziku jest mezoterapia igłowa. W tym przypadku zamiast serii gęsto rozłożonych mikronakłuć dokonuje się punktowej iniekcji odpowiednich preparatów w obrębie blizny. Metodą tą można zarówno stymulować przebudowę zwłókniałej tkanki, jak i np. wypełnić bliznę zanikową i niemal od razu zniwelować jej widoczność.

Inne zabiegi kosmetyczne i estetyczne stosowane w leczeniu blizn potrądzikowych

Istnieje wiele metod, które pozwalają skutecznie usuwać lub minimalizować widoczność blizn. Zastosowanie znajdują techniki takie jak np.:

  • Dermabrazja – polega na ścieraniu naskórka za pomocą urządzenia wyposażonego w głowicę o różnych gradientach, które podczas tarcia mechanicznie wygładzają powierzchnię skóry, oczyszczają ją i spłycają blizny.
  • Laser frakcyjny ablacyjny – w przypadku blizn stosuje się głównie ablacyjne lasery frakcyjne, które prowadzą do złuszczenia zmiany, a także stymulują przebudowę tkankową w następstwie wywołania kontrolowanych mikrouszkodzeń termicznych. Metodą laserową można usunąć nawet głębokie blizny.
  • Laser tulowy – jest to urządzenie, które może pracować w trzech trybach: ablacyjnym, nieablacyjnym i subablacyjnym. Sposób oddziaływania na tkanki dobiera się w zależności od charakteru blizn potrądzikowych.
  • Radiofrekwencja – do usuwania blizn po trądziku stosuje się także fale radiowe RF. Radiofrekwencja mikroigłowa generuje ruch jonów w tkance, co kolejno prowadzi do jej rozgrzania. Energia taka emitowana jest za pomocą specjalnej głowicy wyposażonej w kartridże i trafia na wybrane, różne głębokości skóry, co pozwala na jej zastosowanie przy wielu rodzajach blizn.

Blizny potrądzikowe nie muszą towarzyszyć nikomu do końca życia. Zapraszamy na konsultacje do kliniki Estell – nasi specjaliści podpowiedzą, jak skutecznie je usunąć.

Źródła:

  1. Biegalska J., Żaba R.: Trądzik pospolity. Przewodnik Lekarza, 6/2004
    7. https://www.termedia.pl/Tradzik-pospolity,8,2419,0,1.html
  2. Dąbrowska D.: Zastosowanie kwasów owocowych w leczeniu zmian trądzikowych i potrądzikowych. Badania i Rozwój Młodych Naukowców w Polsce Choroby, s. 60-72. https://www.researchgate.net/profile/Grazyna-Adler/publication/316885374_Characteristics_and_role_of_Toll-like_receptors_in_Crohn’s_disease/links/591639f10f7e9b70f49dc389/Characteristics-and-role-of-Toll-like-receptors-in-Crohns-disease.pdf#page=66
  3. Gemza K., Surgiel-Gemza A.: Zastosowanie bipolarnej radiofrekwencji mikroigłowej w kosmetologii, ze szczególnym uwzględnieniem redukcji blizn potrądzikowych. Kosmetologia Estetyczna, 6 / 2018 / vol. 7. https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2018.6-6.pdf
  4. Sałagan K., Niemyska K.: Blizny potrądzikowe – mechanizm powstawania i diagnostyka. Kosmetologia Estetyczna, 4 / 2018 / vol. 7. https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2018.4-4.pdf