Co na rozszerzone pory? Jak zmniejszyć ich widoczność?

4 min
24/02/2020

Rozszerzone pory mogą być nie tylko problemem estetycznym spowodowanym m.in. nieprawidłową pielęgnacją skóry, ale również jednym z objawów trądziku. Rozszerzone pory na twarzy można na szczęście skutecznie zwęzić – pomogą w tym zarówno stosowanie odpowiednich kosmetyków, jak i poddanie się profesjonalnym zabiegom. Co na rozszerzone pory stosować, aby zmniejszyć ich widoczność i poprawić kondycję skóry twarzy? Sprawdź, jakie metody zwężające pory warto przetestować.

Jaką funkcję pełnią pory na twarzy?

Zanim wyjaśnimy, jakie zabiegi na rozszerzone pory na twarzy warto zastosować, należy wyjaśnić, czym tak właściwie są pory oraz jaka jest ich funkcja. Jak podkreślają eksperci od pielęgnacji twarzy, pory to ujścia gruczołów łojowych niezbędne do prawidłowego funkcjonowania skóry – biorą one udział w procesie termoregulacji organizmu, pozwalają odprowadzać na powierzchnię pot oraz sebum i pomagają w przedostawaniu się tlenu do głębszych warstw skóry. Prawidłowe pory są widoczne gołym okiem, choć jeśli nie są powiększone, nie stanowią problemu i trudno je zauważyć. U niektórych osób na skutek różnych czynników mogą się pojawiać rozszerzone pory – to znak, że ujścia gruczołów łojowych są wówczas nadmiernie otwarte.

Rozszerzone pory – przyczyny problemu skórnego

Rozszerzone pory na twarzy mogą mieć różne przyczyny. Czasami o ich powstawaniu decydują czynniki genetyczne, w innych przypadkach – nadaktywność gruczołów łojowych oraz nadmierne wydzielanie sebum.

Rozszerzone pory mogą być efektem:

  • nieprawidłowej pielęgnacji cery,
  • niedokładnego oczyszczania skóry
  • sostosowania kosmetyków zawierających substancje powodujące zapychanie się porów.

Warto również wspomnieć o stosowaniu niektórych leków, jako czynniku sprawczym (np. sterydów). Zwykle im jesteśmy starsi, tym pory stają się większe, choć nie oznacza to, że problem ten nie dotyczy również młodych osób.

Zapychanie ujść mieszków włosowych przez martwe komórki naskórka może być też spowodowane chorobami dermatologicznymi. Z rozszerzonymi porami bardzo często współwystępuje trądzik, który wymaga pomocy lekarza dermatologa.

Cera z rozszerzonymi porami nie prezentuje się estetycznie – jest tłusta, często się błyszczy, wygląda na poszarzałą i zmęczoną. U wielu osób występują również inne niedoskonałości w postaci zaskórników powstających z łoju, bakterii, złuszczonego naskórka, zanieczyszczeń i resztek kosmetyków, a także wyprysków, grudek i krostek.

Gdzie najczęściej widocznej są rozszerzone pory? Poszerzone pory są widoczne zwykle w strefie T, czyli w okolicy nosa, na czole, ale także na policzkach. Zastanawiasz się, co na rozszerzone pory skóry stosować? Poniżej znajdziesz sprawdzone sposoby, dzięki którym skutecznie zmniejszysz ich widoczność.

Co na rozszerzone pory? Domowe możliwości, czyli pielęgnacja jako podstawa

Każdy, kto nie wie, jak zmniejszyć pory rozszerzone na skutek np. nadmiernej produkcji sebum, powinien rozpocząć od prawidłowej pielęgnacji twarzy w domu. Składa się ona z kilku etapów.

  • Oczyszczanie twarzy

Mycie twarzy z poszerzonymi porami skórnymi powinno być dokładne, ale nie warto używać w tym celu bardzo mocno wysuszających kosmetyków, np. zawierających alkohol. Nadmierne wysuszenie skóry stymuluje pracę gruczołów łojowych, więc problem narasta. Lepiej sięgnąć po delikatne środki myjące w postaci pianek zawierających ekstrakty roślinne (np. z zielonej herbaty), glinki kosmetyczne lub łagodnie oczyszczający cynk. Zainwestuj też w dobry żel oczyszczający do twarzy o łagodnym składzie, który oczyści skórę i poradzi sobie z niedoskonałościami bez naruszania bariery hydrolipidowej.

  • Tonizowanie twarzy

Po usunięciu ze skóry pozostałości kolorowych kosmetyków, nadmiaru sebum i innych zabrudzeń warto użyć toniku do twarzy, który zrównoważy odczyn cery. Tu również lepiej nie sięgać po produkty zawierające w składzie alkohol – na rozszerzone pory na nosie, policzkach i czole lepsze będą np. wyciąg z ogórka, szałwii lub skrzypu polnego o lekkim działaniu ściągającym.

  • Krem i serum do twarzy

Odpowiednio dobrane kosmetyki do pielęgnacji to podstawa w przypadku poszerzonych ujść gruczołów łojowych. Bardzo ważnym elementem pielęgnacji cery z rozszerzonymi porami jest dobór odpowiedniego kremu (regularnie stosowany zwęża rozszerzone pory). Tego typu kosmetyk, powinien mieć nie tylko działanie lekko ściągające, ale również odżywcze. Można się zdecydować na kremy zawierające w składzie retinoidy, kwas salicylowy lub migdałowy, a także węgiel kokosowy czy białą glinkę. Jakie inne kosmetyki na rozszerzone pory warto mieć w kolekcji? Nie mniej ważne jest odpowiednio dopasowane serum do twarzy np. z kwasem migdałowym, salicylowym, niacynamidem, kwasem PHA.

  • Peeling złuszczające

Raz, dwa razy w tygodniu można wykonać dokładny peeling twarzy – taki zabieg zmniejszy widoczność porów, usunie martwy naskórek oraz poprawi mikrokrążenie. Warto sięgnąć po peelingi drobnoziarniste na bazie kryształków brązowego cukru, ziarenek kawy czy łupinek orzechów włoskich. Jeśli masz cerę tłustą lub mieszaną możesz spróbować też peelingów gruboziarnistych, które mocniej oczyszczają i złuszczają naskórek, odblokowują pory oraz redukują różne niedoskonałości skóry.

  • Maseczki do twarzy

Jeśli chcesz zniwelować defekty skóry w postaci rozszerzonych porów, regularnie sięgaj po maseczki do twarzy. Jakie kosmetyki pomogą zmniejszyć widoczność nieestetycznych „dziurek”? Eksperci polecają maseczki z glinki marokańskiej, która świetnie ściąga rozszerzone pory. Inna propozycja to maska z glinką bentonitową, kwasem salicylowym i glikolowym.

Jakie zabiegi na rozszerzone pory można wykonać? Laser frakcyjny

Jak pokazuje praktyka, w wielu przypadkach, serum i krem na rozszerzone pory to za mało. Co na rozszerzone pory stosować poza kosmetykami? Warto oddać się w ręce ekspertów, którzy mają wieloletnie doświadczenie w walce z rozszerzonymi porami na twarzy. Skuteczny sposób na rozszerzone pory to także profesjonalne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, które wykonujemy w naszej klinice Estell w Warszawie. Jednym z nich jest nieablacyjny laser frakcyjny, który tworzy w obrębie skóry niewidoczne gołym okiem mikrouszkodzenia. Natychmiast zaczynają one stymulować naturalne procesy regeneracyjne, pobudzać produkcję kolagenu i elastyny, poprawiać napięcie i gęstość skóry oraz redukować niedoskonałości takie jak rozszerzone pory, blizny i przebarwienia.

Bezpośrednio po zabiegu skóra jest zaczerwieniona i rozgrzana, ale te objawy mijają w ciągu kilku godzin. Efekty są widoczne już po pierwszym zabiegu, jednak w zależności od stopnia zaawansowania zmian lekarz może zalecić wykonanie nawet do sześciu zabiegów w odstępie 6-12 tygodni. Rezultaty utrzymują się przez kilka lat.

Co na rozszerzone pory? Mezoterapia mikroigłowa

Poszerzone pory możesz zwalczyć też dzięki mezoterapii mikroigłowej wykonywanej przez lekarza. Zabieg nie tylko zwęża pory, ale też niweluje wiele innych niedoskonałości, ja np. przebarwienia, drobne zmarszczki. Mezoterapia polega na ostrzykiwaniu skóry za pomocą specjalnego aplikatora z igłami. W ten sposób dochodzi do kontrolowanych mikrouszkodzeń i intensyfikacji procesów naprawczych. Procedura trwa kilkanaście minut i dzięki znieczuleniu miejscowemu nie jest bardzo bolesna. Czy jedna sesja wystarczy? Zwykle potrzeba serii zabiegów mezoterapii mikroigłowej, które ustalane są indywidualnie, w zależności od danego przypadku.

Co na rozszerzone pory skóry? Profesjonalne peelingi chemiczne

By zmniejszyć widoczność porów i poprawić kondycję skóry, można poddać się też różnym zabiegom kosmetycznym, np. peelingom chemicznym, które zwężają pory, ujednolicają koloryt cery i niwelują przebarwienia. Dobrym wyborem może okazać się np. peeling medyczny z kwasami. Jeśli chcesz ściągnąć rozszerzone pory na nosie, policzkach i czole, masz cerę tłustą lub mieszaną, dobre rezultaty może przynieść tego typu zabieg z odpowiednio dobranym kwasem.

Źródła:

  • https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WNoZ_jednostki/wnoz-z-zintegrowanej-opieki-medycznej/monografie/holistyczny_wymiar_opieki_wobec_osob_z_chorobami_skory.pdf#page=173
  • https://repozytorium.ka.edu.pl/server/api/core/bitstreams/e5283961-8046-43ab-81c4-1025c0667a6b/content