O zabiegu
Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) odpowiada za wiele zmian skórnych, wymagających właściwego postępowania. Są to m.in. kłykciny kończyste – nienowotworowe zmiany, określane także jako brodawki płciowe. Jedną z metod leczenia jest laserowe usuwanie kłykcin kończystych
Kłykciny kończyste – czym są?
Kłykciny kończyste przyjmują postać rozmaitych grudek, najczęściej niewielkich (kilka milimetrów), średnio twardych (mięsistych), o różowym lub czerwonym zabarwieniu i spiczastym końcu. Jest to głównie problem intymny – zmiany występują na sromie, prąciu i okolicach odbytu. Rzadziej rozwijają się na błonach śluzowych jamy ustnej. Występują pojedynczo lub w grupie.
Do zakażenia najczęściej dochodzi podczas zbliżeń intymnych, ale cząsteczki wirusa obecne są także w ślinie i krwi. Niekiedy wystarczy więc zaniechanie zasad higieny. Kłykciny kończyste są zmianami wirusowymi, ale często nie ustępują tak szybko, jak inne infekcje. Ponadto bywają źródłem dyskomfortu, nieprzyjemnego zapachu, a nawet dolegliwości bólowych. Bez wątpienia są też problemem estetycznym.
Laserowe usuwanie kłykcin kończystych należy do jednych z najskuteczniejszych metod ich leczenia. Metoda ta znajduje zastosowanie w przypadku zmian na każdej partii ciała, w tym delikatnych narządach płciowych. Obok krioterapii i koagulacji diatermią wykazuje najwyższą skuteczność przy jednoczesnym ograniczeniu skutków ubocznych.
Leczenie kłykcin kończystych laserem – jak przebiega?
W pierwszej kolejności lekarz bada i diagnozuje zmiany skórne. Kolejno dobiera właściwą metodę leczenia i wyklucza ewentualne przeciwwskazania do jej zastosowania. Zabieg laserowy polega na skierowaniu wiązki świetlnej o odpowiedniej częstotliwości wybiórczo na tkankę zmienioną chorobowo. Najczęściej stosuje się lasery CO2, których energia prowadzi do odparowania cząsteczek wody zawartych w zmianie.
Laseroterapia – jak się przygotować do tej metody usuwania kłykcin?
Podczas konsultacji lekarz może zlecić wykonanie badania w kierunku obecności wirusa HPV. Przed zabiegiem wskazana jest rezygnacja z przyjmowania środków rozrzedzających krew oraz kilkudniowa abstynencja seksualna.
Jakie efekty można uzyskać dzięki laserowemu usunięciu kłykcin?
Zabieg usuwania kłykcin kończystych pozwala na całkowite pozbycie się nieestetycznych i problematycznych zmian. Niemniej jednak wirus HPV pozostaje w organizmie i niesie ryzyko rozwoju kolejnych zmian.
Wskazania
- kłykciny kończyste warg sromowych,
- kłykciny kończyste prącia (okolicy żołędzia i napletka),
- kłykciny okolicy odbytu.
Przeciwwskazania
- ciąża i laktacja,
- nowotwory skóry,
- choroby skóry, np. łuszczyca, bielactwo,
- choroby upośledzające odporność, np. HIV,
- aktywne infekcje,
- przerwana ciągłość naskórka,
- wirusowe zapalenie wątroby,
- epilepsja.
Bezpośrednio po zabiegu pacjent wraca do domu. Ważne jest, aby zachować właściwą higienę miejsc poddanych zabiegowi – wskazane jest stosowanie łagodnych środków myjących przeznaczonych do danej partii ciała, unikanie gorąca i zanieczyszczeń. Nie można też pocierać i zdrapywać strupków, co niosłoby ryzyko powstawania blizn i przebarwień. W przypadku usuwania kłykcin z narządów intymnych, do całkowitego zagojenia rany trzeba zrezygnować z kontaktów seksualnych. Dokładne zalecenia po zabiegu są przekazywane pacjentowi.
Najczęściej zadawane pytania
Stosuje się chłodzenie zewnętrzne i znieczulenie miejscowe – procedura nie jest bolesna i trwa krótko. Nie jest też konieczna hospitalizacja. Tuż po zabiegu pacjent wraca do domu.
U części pacjentów zmiany tego rodzaju zanikają samoistnie. Niemniej jednak proces ten zwykle trwa przynajmniej kilkanaście miesięcy lub dłużej. W tym czasie kłykciny mogą przyjmować spore rozmiary i stanowić źródło dyskomfortu fizycznego i psychicznego, dlatego najczęściej rekomenduje się ich usuwanie.
Formularz kontaktowy