
Dogłębne oczyszczanie porów nosa, czoła i brody to częsta przyczyna wizyty w gabinecie kosmetologa lub specjalisty medycyny estetycznej. Złuszczanie martwego naskórka, nadmiaru sebum i innych zanieczyszczeń może być wykonane różnymi sposobami. Sprawdź, jaki zabieg najlepiej oczyszcza pory. Dowiedz się, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja twarzy przy tego typu niedoskonałościach.
Regularne i głębokie oczyszczanie twarzy – dlaczego to takie ważne?
Zanim przejdziemy do przedstawienia domowych i profesjonalnych sposób na oczyszczanie porów, warto wyjaśnić, dlaczego jest to tak ważne. Otóż zanieczyszczone pory zwiększają ryzyko rozwoju stanu zapalnego, powstania wyprysków i innych niedoskonałości skóry (jest ona bardziej reaktywna). Brak oczyszczania sprawia, że skóra ma nierówną teksturę, jest pozbawiona blasku, gorzej wchłania substancje aktywne z aplikowanych kosmetyków. Rozszerzone i zatkane pory wyglądają nieestetycznie, często są widoczne nawet po zrobieniu makijażu.
Zatkane pory na twarzy. Jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja skóry?
Oczyszczanie porów warto rozpocząć od wprowadzenia zmian w codziennej rutynie pielęgnacyjnej. Dla zachowania higieny i dobrej kondycji skóry absolutną podstawą jest mycie twarzy przynajmniej 2 razy dziennie (rano i wieczorem). Rekomendujemy dwuetapowe oczyszczanie twarzy, które jest niezwykle popularne w Azji, a od kilku lat również i w Polsce. W 1 etapie wykonujemy demakijaż, w tym celu możesz sięgnąć np. po:
- płyn micelarny,
- olejek,
- mleczko do demakijażu.
By pozbyć się zabrudzeń, których nie udało się całkowicie usunąć podczas demakijażu, należy przejść do 2 etapu, czyli mycia twarzy. Możesz użyć tutaj ulubionej emulsji, pianki lub żelu do oczyszczania skóry twarzy. Wiedz, że zabieg ten pozwala utrzymać równowagę kwasowo–zasadową (pH skóry). Co jeszcze zrobić, aby odblokować pory na naszej twarzy?
Jakie inne kosmetyki oczyszczające stosować, aby pozbyć się zaskórników?
Stałym elementem domowej pielęgnacji skóry powinny być regularnie wykonywane peelingi i maseczki. Szczególnie polecamy peelingi enzymatyczne, które ułatwiają usuwanie martwego naskórka bez podrażnień. Możesz wykonywać je 1-2 w tygodniu, pamiętając, aby składniki kosmetyku były dopasowane do potrzeb Twojej skóry. Jeśli chcesz pozbyć się zanieczyszczeń z porów, zmniejszyć ich widoczność i wygładzić skórę w domowym zaciszu, zaopatrz się też w maski oczyszczające (wykonuj je nie częściej, niż 1-2 na tydzień).
Unikaj kosmetyków, które mają w składzie SLS, SLES, parabeny, silne substancje myjące, sztuczne barwniki, konserwanty i inne substancje, które mogą naruszać barierę ochronną skóry, zaburzać wydzielanie sebum lub powodować reakcje alergiczne.
Skuteczne oczyszczanie porów w domu – kąpiel parowa, naturalne maseczki i peelingi
Interesują Cię naturalne sposoby oczyszczania porów? Możesz spróbować kąpieli parowej, która jest szczególnie polecana osobom z cerą tłustą i trądzikiem. Pomaga otworzyć pory, usunąć zalegający w nich łój oraz inne zanieczyszczenia. Pamiętaj, że tzw. parówka nie powinna trwać dłużej, niż 10-15 minut. Jeśli chodzi o inne domowe sposoby usuwania zanieczyszczeń z porów skóry, możesz spróbować maseczki z drożdży lub wykonać samodzielnie peeling z sody oczyszczonej.
Jaki zabieg kosmetyczny dokładnie oczyszcza pory? Mikrodermabrazja
Mikrodermabrazja diamentowa dogłębnie oczyszcza pory skóry dzięki mechanicznemu usuwaniu martwego naskórka z użyciem diamentowej głowicy, której zakończenie jest wyprodukowane z naturalnego lub sztucznego diamentu. Poddając się tej powszechnie wykonywanej procedurze, możesz zmniejszyć widoczność rozszerzonych porów i pozbyć się różnych zanieczyszczeń. Co ważne, zabieg jest nieobarczony ryzykiem powikłań, trwa od 30 do 45 minut.
Dzięki złuszczeniu naskórka mikrodermabrazja zwiększa penetrację substancji aktywnych, jakie są aplikowane w kolejnych etapach zabiegu. By uzyskać optymalny efekt oczyszczenia skóry, zwykle potrzeba serii mikrodermabrazji, wykonywanych w określonych odstępach czasu. Pamiętaj, że po zabiegu należy unikać opalania, solarium, sauny i innych czynności, które rozgrzewają skórę.
Oto podstawowe przeciwwskazania do mikrodermabrazji:
- przerwanie ciągłości skóry w miejscu zabiegowym,
- dermatozy, np. trądzik różowaty, łuszczyca,
- aktywne infekcje skórne,
- czynna faza opryszczki,
- choroba nowotworowa,
- stosowanie leków przeciwzakrzepowych.
Jak oczyścić zatkane pory skóry? Peelingi chemiczne
Głębokie oczyszczenie twarzy umożliwiają też peelingi chemiczne, potocznie zwane kwasami, dostępne m.in. w naszej Klinice Estell w Warszawie. Tego typu zabiegi są wykonywane przez w gabinecie specjalistę (nie wykonujemy ich samodzielnie w domu). Doświadczony ekspert dobiera mieszanki kwasów lub kwas do danego rodzaju cery i jej aktualnego stanu. Może to być np.:
- kwas salicylowy
Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów jest peeling z kwasem salicylowym, który rozpuszcza nadmiar sebum, zwęża pory oraz oczyszcza gruczoły łojowe. Zapobiega powstawaniu stanów zapalnych.
- kwas glikolowy
Niskocząsteczkowa struktura sprawia, że może on wnikać w głębsze warstwy skóry, zapewniając dogłębne oczyszczanie. Kwas glikolowy stymuluje też fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenowych i elastyny, wykazuje działanie anti-aging.
- kwas pirogronowy
Reguluje produkcję sebum, oczyszcza pory, rozjaśnia przebarwienia. Wykazuje działanie odmładzające, ujędrnia, spłyca blizny. Kwas pirogronowy zmniejsza też stany zapalne.
- kwas migdałowy
Należy do kwasów owocowych (AHA). Przyspiesza regenerację naskórka, odblokowuje i zwęża pory. Ze względu na dość duże cząsteczki jest to dość łagodny kwas, który działa na skórę oczyszczająco i wygładzająco.
Peeling medyczny nie wymaga szczególnych przygotowań, choć skóra nie powinna być świeżo opalona ani objęta egzemą czy inną chorobą dermatologiczną.
Peeling kawitacyjny na zanieczyszczone pory
Jednym z łagodniejszych sposobów na oczyszczenie porów na twarzy jest peeling kawitacyjny. Zabieg kosmetologiczny niweluje różne zanieczyszczenia, usuwa nadmiar sebum z porów i mieszków włosowych bez bólu i uczucia dyskomfortu. Peeling kawitacyjny zmniejsza nadmiernie rozszerzone pory na twarzy, sprawia, że skóra jest gładka i miła w dotyku.
Na czym polega ta nieinwazyjna procedura? Rozpylona woda tworzy mikroskopijne pęcherzyki, które poszerzają się dzięki drganiom ultradźwiękowym, a następnie się rozpadają. Można powiedzieć, że jest to mikro masaż, który rozbija martwe komórek naskórka, nie uszkadzając głębszych warstwach skóry. Ile trwa kawitacja? 20-40 minut, co ważne może być wykonana u osób w każdym wieku, bez względu na typ cery. Po peelingu, na twarz aplikowane są produkty pielęgnacyjne, np. serum, maska lub krem nawilżający.
Dowiedz się, jak wygląda oczyszczanie wodorowe
Jeśli chodzi o inne metody oczyszczania, warto wspomnieć o oczyszczaniu wodorowym, które redukuje zaskórniki otwarte, zamknięte i inne defekty skórne. Na czym polega tzw. oczyszczanie na mokro? Specjalista wprowadza w głąb skóry mikroskopijne cząsteczki aktywnego wodoru pod dużym ciśnieniem, co powoduje eksfoliację (złuszczanie naskórka). Zabieg może być przeprowadzony nawet w przypadku cery wrażliwej. Oczyszczanie wodorowe może być traktowane jako jednorazowa procedura, choć najczęściej jest przeprowadzane w serii 3–10 zabiegów.
Masz wągry? Poznaj manualne oczyszczanie twarzy
Ostatnia propozycja to zabieg oczyszczania manualnego, wykonywany przez kosmetyczkę lub kosmetologa. Ręczne usunięcie zanieczyszczeń z porów nie jest najprzyjemniejszą procedurą, ale pozwala odblokować ujścia gruczołów łojowych, usuwa nadmiar sebum i wygładza skórę. Zabieg oczyszczania skóry jest najczęściej wykonywany u osób z cerą mieszaną, łojotokową, problematyczną np. z trądzikiem młodzieńczym. Zastanawiasz się, ile trwa ten zabieg kosmetyczny? Około 2 godzin, gdyż składa się z kilku etapów. Wiedz, że bezpośrednio po oczyszczaniu manualnych twarzy skóra może być zaczerwieniona i podrażniona.
Źródło:
- https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74475,tradzik-pospolity-rodzaje-i-przyczyny-jak-pozbyc-sie-tradziku
- https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WNoZ_jednostki/wnoz-z-zintegrowanej-opieki-medycznej/monografie/holistyczny_wymiar_opieki_wobec_osob_z_chorobami_skory.pdf#page=173