Cofnięta broda – przyczyny i metody leczenia

3 min
10/08/2023

Niektóre defekty, takie jak cofnięta broda, w dużym stopniu zaburzają owal i bywają źródłem kompleksów, a nawet dolegliwości zdrowotnych. Sprawdź, co odpowiada za tę niedoskonałość i poznaj sposoby poprawy wyglądu brody i podbródka.

Jak właściwie wygląda cofnięta broda? 

Broda stanowi dolną część żuchwy i jednocześnie jest najniższą partią twarzy, tzw. podbródek.  Niektórzy mają małe, zgrabne brody, inni trójkątne, owalne, czy też kwadratowe. Idealny kształt i proporcje nie istnieją, ale pożądane jest, aby poszczególne części twarzy były w miarę harmonijne. Patrząc z profilu, broda zwykle jest mniej więcej na w tym samym pionie, co szczęka. Zdarza się jednak, że jest ona nadmiernie cofnięta – jej odległość od szyi jest niewielka.

W większości przypadków jest to problem estetyczny, ale dla wielu źródło poważnych kompleksów. Niedostatecznie wystająca broda wpływa negatywnie na całą twarz, optycznie ją skracając i powodując, że wygląda nienaturalnie.

Kształt szczęki i żuchwy a drugi podbródek 

Cofnięta broda zwykle zauważana jest głównie z profilu. Jednak ze względu na taki kształt żuchwy skóra pod nią może się nadmiernie marszczyć. Osoby z wsuniętym podbródkiem są też bardziej narażone na tworzenie się tzw. drugiego podbródka, a raczej na jego uwidocznienie. Z kolei defekt taki stanowi złogi wiotkiej skóry i/lub nadmiaru tkanki tłuszczowej. Osoby z drugim podbródkiem sprawiają wrażenie grubszych, niż są w rzeczywistości, ponieważ linia żuchwy przestaje być podkreślona. Podwójny podbródek może również optycznie postarzać.

Jakie są najczęstsze przyczyny zaburzonych proporcji twarzy? 

W większości przypadków za cofniętą brodę odpowiadają czynniki genetyczne – dziedziczymy konkretne cechy anatomiczne po rodzicach i dziadkach. Na uwarunkowania genetyczne nie mamy wpływu. Zdarza się jednak, że przyczyną cofniętego podbródka są też przebyte urazy mechaniczne w obrębie dolnej części twarzy. Przez złamania, pęknięcia i wszelkie ubytki tkankowe broda traci swój kształt.

Kolejną z możliwych przyczyn są wady zgryzu. W takich przypadkach przestaje być to już wyłącznie niedoskonałość estetyczna, a problem, który wymaga leczenia ortodontycznego. W skrajnych przypadkach cofnięta broda pogłębia inne dolegliwości, takie jak np. bezdech senny, czy chrapanie.

Rysy twarzy ulegają zaburzeniu także wraz z wiekiem. Cofnięta broda może być wynikiem postępującego procesu starzenia się organizmu, odpowiadającego za osłabienie mięśni, spadek gęstości skóry, czy nawet demineralizację kości.

Jak odzyskać harmonię całej twarzy z pomocą medycyny estetycznej? 

Ponieważ cofnięta broda to defekt, za który mogą odpowiadać różne czynniki, w pierwszej kolejności należy zdiagnozować przyczynę. W przypadku wad zgryzu warto podjąć leczenie za pomocą aparatu ortodontycznego, które finalnie rzutuje na poprawę kształtu twarzy. W innych przypadkach z pomocą przychodzi współczesna medycyna estetyczna.

W zaawansowanych przypadkach, gdzie w rolę wchodzą wady anatomiczne i znaczne zniekształcenie kości żuchwy, defekt ten można skorygować za pomocą operacji lub wszczepienia implantu. Często jednak można uniknąć interwencji chirurgicznej i pozbyć się niedoskonałości w sposób małoinwazyjny, a nawet niewymagający przerywania ciągłości tkanek.

Małoinwazyjne metody poprawiające niekształtną brodę 

Zarówno broda niekształtna, asymetryczna, jak i cofnięta może być korygowana za pomocą wypełniaczy tkankowych, np. na bazie kwasu hialuronowego lub hydroksyapatytu wapnia. Są to małoinwazyjne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Metody takie polegają na wprowadzeniu indywidualnie dobranych preparatów wprost do tkanek. Tworzą one swego rodzaju podporę. Dzięki ich odpowiedniej plastyczności lekarz może wymodelować pożądany kształt brody. Efekty korekty po podaniu wypełniacza tkankowego zauważane są praktycznie od razu po zabiegu.

Nieinwazyjne sposoby korekty brody i podbródka 

Gdy skóra staje się wiotka lub problemem jest nadmiar tłuszczu, kontur pomiędzy szyją a brodą zanika. Wówczas broda może wydawać się cofnięta. W takich przypadkach z pomocą przychodzą zabiegi, które niwelują drugi podbródek. W tym zakresie można sięgnąć po metody medycyny nieinwazyjnej, oparte na działaniu nowoczesnych technologii laserowych.

Energia generowana do głębszych tkanek za pomocą specjalnych głowic jednocześnie stymuluje produkcję kolagenu i elastyny oraz redukuje objętość tkanki tłuszczowej. Zabiegi takie skutecznie rozwiązują problemy, które są charakterystyczną cechą starzenia, jak i nagłej utraty wagi. Kondycję dolnej części twarzy mogą poprawić również różnego rodzaju masaże – próżniowe, z falami RF. Metody stymulujące tkanki przynoszą efekty po pewnym czasie, zwykle po kilku miesiącach – w zależności od stanu wyjściowego tkanek.

Są to zaledwie przykłady zabiegów dedykowanych do poprawy wyglądu brody. Jeśli chcesz poznać wszystkie dostępne możliwości i wybrać metodą właściwą dla siebie, najlepiej umówić się na konsultację ze specjalistą.

Źródła:

  1. https://www.healthline.com/health/receding-chin
  2. https://www.webmd.com/oral-health/what-to-know-receding-chin
  3. https://drtorgerson.com/how-to-fix-a-receding-chin-methods-with-and-without-surgery/