Czym jest hiperpigmentacja skóry i jak skutecznie się jej  pozbyć?

4 min
21/10/2024

Hiperpigmentacja objawia się mniejszymi lub większymi zmianami w kolorycie skóry w postaci plam starczych, melasmy, piegów i przebarwień pozapalnych. Również zmagasz się z tym problemem dermatologicznym? Sprawdź, jakie są przyczyny hiperpigmentacji skóry. Dowiedz się, jakie zabiegi medycyny estetycznej mogą pomóc Ci zniwelować tego typu niedoskonałości.

Hiperpigmentacja skóry – przyczyny. Promieniowanie UV, nadprodukcja melaniny

Hiperpigmentacja powstaje na skutek zaburzonej produkcji melaniny – substancji, która nadaje barwę skórze, tęczówce i włosom. Gdy komórki zwane melanocytami wytwarzają zbyt dużo barwnika (melaniny), dochodzi do niepożądanych zmian w kolorycie skóry. Przebarwienia dzielimy na powierzchniowe i głębokie. Na jakich obszarach skóry możemy najczęściej zaobserwować ten problem? Zwykle jest to twarz, dekolt, grzbiety dłoni i przedramiona, czyli te rejony, które najczęściej odsłaniamy.

Zastanawiasz się, co sprzyja hiperpigmentacji? Do powstawania przebarwień może przyczynić się nadmierna ekspozycja na słońce, szczególnie przy braku odpowiedniej fotoprotekcji. Inny czynnik sprawczy to zaburzenia hormonalne np. związane z ciążą. Typowym rodzajem przebarwień, jakie występuje kobiety w ciąży jest melasma.

Inną przyczyną powstawania przebarwień na skórze jest stosowanie niektórych leków i ziół fotouczulających. Zwiększają one wrażliwość na światło słoneczne i stwarzają ryzyko wystąpienia ciemnych plam na skórze. Warto wymienić to np. rośliny takie, jak:

  • dziurawiec,
  • nawłoć,
  • nagietek,
  • krwawnik.

Jeśli chodzi o leki światłouczulające, są to m.in.:

  • tetracykliny,
  • duretyki,
  • fluorochinolony,
  • retinoidy,
  • leki przeciwdepresyjne.

Wiele kobiet nie ma świadomości, że zmiany barwnikowe są częstymi powikłaniami przy stosowaniu doustnej antykoncepcji hormonalnej. Dlatego przy stosowaniu tego typu środków kluczowa jest silna fotoprotekcja.

Omawiając przyczyny plam pigmentacyjnych, warto wspomnieć też o urazach mechanicznych, w tym związanych z trądzikiem. Stany zapalne i uszkodzenia skóry, do jakich dochodzi w przebiegu tej dermatozy, zaburzają produkcję melaniny, stąd tak wiele osób ma po trądziku przykrą pamiątkę w postaci przebarwień. Fizyczny uraz skóry i przebarwienia mogą być też następstwem ukąszeń owadów, skaleczeń i zadrapań, a także niektórych zabiegów kosmetologicznych. Mówimy wówczas o hiperpigmentacji pozapalnej (PIH). Warto wspomnieć również o predyspozycjach genetycznych. Przykładowo, jeśli w naszej rodzinie występują piegi, ryzyko, że uwidocznią się również i u nas (szczególnie w okresie wiosenno-letnim, gdy wystawiamy skórę na działanie promieni słonecznych) jest spore.

Hiperpigmentacja skóry – jak pozbyć się istniejących plam w domu?

Jak zniwelować hiperpigmentację i odzyskać jednolity odcień skóry? Warto włączyć do domowej pielęgnacji skóry kosmetyki ze składnikami o działaniu rozjaśniającym. Mogą to być np. kremy z kwasem alfa-liponowym i kwasem azelainowym, które wykazują właściwości wybielające. Pomocne w redukcji przebarwień będzie też serum z witaminą C, która hamuje produkcję melaniny w skórze. Warto regularnie robić też peelingi z mieszanką kwasów AHA np.: kwasem migdałowym, glikolowym i mlekowym w odpowiednim stężeniu.

Jeśli chodzi o kosmetyki naturalne, domowej roboty, można spróbować jogurtowej maseczki z ogórkiem lub kurkumą, jednak nie oczekujmy spektakularnych rezultatów. Usuwanie przebarwień wymaga czasu i często pomocy profesjonalisty, który zdiagnozuje przyczynę powstawania plam oraz dobierze indywidualnie odpowiedni zabieg kosmetyczny lub zabieg z zakresu medycyny estetycznej.

Peelingi chemiczne na przebarwienia skórne

Jak jeszcze można rozwiązać problem hiperpigmentacji? Częstą metodą walki z przebarwieniami, jaką oferują gabinety medycyny estetycznej, są peelingi chemiczne. Tego typu profesjonalne peelingi mają znacznie wyższe stężenie składników aktywnych, niż peelingi dostępne w drogeriach, które możesz wykonać samodzielnie w domu. Podczas zabiegu specjalista może użyć różnych kwasów, by ujednolicić koloryt skóry, np.:

  • kwas glikolowy – głęboko penetruje skórę właściwą, złuszcza naskórek na całej długości, dzięki czemu dobrze rozjaśnia przebarwienia, a przy tym silnie nawilża, poprawia napięcie i elastyczność skóry,
  • kwas trójchlorooctowy (TCA) – to jeden z najmocniejszych kwasów, bardzo dobrze radzi sobie z hiperpigmentacją, zwiększa elastyczność skóry, w wyższych stężeniach może działać też odmładzająco,
  • kwas migdałowy – jest delikatniejszy, niż pozostałe kwasy, leczy uszkodzenia słoneczne i wyrównuje pigmentację. Kwas migdałowy obkurcza też rozszerzone pory i zmniejsza łojotok.

Jak wygląda peeling medyczny dla skóry z przebarwieniami? Najpierw specjalista przeprowadza konsultację wstępną i dobiera odpowiedni dla naszej skóry kwas i jego stężenie. Następnie dokładnie oczyszcza problematyczny obszar, a później aplikuje substancję o dobranym wcześniej stężeniu. Po upływie około 15 minut kwas zostaje zmyty, a kosmetolog nakłada na skórę kremem kojący.

Czy peelingi chemiczne są bolesne? Nie, choć przy zastosowaniu silnych substancji o wyższym stężeniu, podczas wykonywania zabiegu możesz odczuwać ciepło, szczypanie, pieczenie.

Laserowe usuwanie przebarwień w gabinecie

Jednym z zabiegów likwidujących zmiany pigmentacyjne jest laserowe usuwanie przebarwień oferowane w naszej Klinice Estell w Warszawie. Na czym polega ta metoda? Wiązka laserowa powoduje kontrolowane mikrouszkodzenia (w trakcie zabiegu dochodzi do uszkodzenia barwnika w skórze). Po zabiegu rozpoczyna się proces złuszczania naskórka, który trwa około 7 dni. Warto podkreślić, że w przypadku bardziej rozległej hiperpigmentacji konieczne może okazać się kilka sesji zabiegowych w odstępach miesięcznych. Oczywiście po laseroterapii należy stosować kremy z wysokimi filtrami UV. Zabieg poprzedza wizyta kwalifikująca, podczas której omawiane są wskazania i przeciwwskazania do laserowego usuwania przebarwień na skórze.

Mezoterapia na przebarwienia

Dobre efekty w niwelowaniu przebarwień skóry (o różnym pochodzeniu) daje też mezoterapia. Zabieg może być przeprowadzony na dowolnej partii ciała. Indywidualnie dobrane certyfikowane koktajle wprowadzone do skóry na drodze iniekcji powodują mikroskopijne przerwanie ciągłości tkanek. Kontrolowane mikrouszkodzenia pobudzają naturalne procesy regeneracji skóry, dzięki czemu z czasem wyrównuje się jej koloryt. Umiejętnie wykonane iniekcje poprawiają ogólną kondycję skóry, zmniejszają widoczność blizn i drobnych zmarszczek. Czy jeden zabieg mezoterapii wystarczy? Zwykle potrzeba 3-4 sesji zabiegowych wykonywanych co 3 tygodnie.

Jak zapobiegać hiperpigmentacji Twojej skóry? Ochrona przeciwpigmentacyjna

Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia hiperpigmentacji skóry? Podstawa to stosowanie kosmetyków przeciwsłonecznych z wysokimi filtrami SPF 30 lub 50, które chronią przed promieniowaniem UVA i UVB. Bardzo ważne jest też pamiętanie o ich reaplikacji w ciągu dnia. Wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że pożądana przez nas opalenizna jest szkodliwa – przyspiesza procesy starzenia się skóry, może przyczynić się do rozwoju nowotworów skóry. Dlatego warto wyrobić sobie nawyk dbania o odpowiedni poziom ochrony przeciwsłonecznej każdego dnia.

Jeśli stosujemy leki światłouczulające, lepiej unikać ekspozycji na słońce. Zalecamy, aby w czasie leczenia osłaniać całe ciało przewiewnym ubraniem i oczywiście stosować fotoprotekcję.

Źródła:

  • https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/171336,hipermelanozy
  • https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/170533,ostuda-melasma