Naczyniaki to niezłośliwe zmiany skórne pojawiające się w wyniku nadmiernego rozrostu komórek wyściełających ściany naczyń krwionośnych. Istnieje kilka ich rodzajów, ale jednymi z najczęściej występujących są punkty rubinowe, określane również mianem zmian rubinowych. W zdecydowanej większości przypadków są one jedynie problemem kosmetycznym, a ich usunięcie jest możliwe dzięki nowoczesnym zabiegom medycyny estetycznej.
Czym właściwie są zmiany rubinowe? Jak wyglądają?
Naczyniaki rubinowe to niezłośliwe zmiany skórne, tworzące się w wyniku rozrostu komórek naczyń krwionośnych. Niedoskonałości takie zajmują powierzchnię skóry i zwykle przyjmują postać niewielki plamek lub czerwonych grudek. Zmiany takie najczęściej pojawiają się na twarzy, ramionach i tułowiu.
Najczęściej są one diagnozowane u niemowląt i zwykle ustępują samoistnie mniej więcej do 12. roku życia. Jeżeli do tego czasu nie znikną, a są zlokalizowane w widocznym miejscu albo systematycznie rosną i stają się wypukłe, należy je usunąć. U osób dorosłych są z kolei spotykane naczyniaki starcze.
Jak rozwija się naczyniak rubinowy? Główne przyczyny powstawania tego rodzaju zmian skórnych
Pierwsze punkty u dorosłych mogą się pojawić już po 30. roku życia, ale ryzyko zmian nabytych wzrasta wraz z wiekiem, dlatego najwięcej mają ich seniorzy około 60.-70. roku życia. Najczęściej występują one na tułowiu i ramionach oraz przyjmują postać czerwonych lub bordowych (stąd właśnie nazwa znamię rubinowe) punkcików nieprzekraczających kilku milimetrów wielkości.
Konkretne przyczyny ich powstawania nie są znane. Przypuszcza się, że największe znaczenie mają uwarunkowania genetyczne, a także zmiany hormonalne. Sugeruje się też związek ich występowania z częstą ekspozycją ciała na szkodliwe promieniowanie słoneczne, stresem, chorobami wątroby, czy narażeniem skóry na kontakt z niektórymi substancjami chemicznymi.
Czy zmiany rubinowe stanowią tylko problem estetyczny?
Naczyniaki nie bolą ani nie swędzą. Zwykle przybierają postać niewielkich, czerwonych grudek na ciele, ale mogą się powiększać. Z reguły nie stanowią problemu zdrowotnego, a wyłącznie estetyczny. Jeśli znajdują się w widocznych miejscach na ciele, np. na szyi czy twarzy, zaburzają estetykę wyglądu i mogą być przyczyną kompleksów. Jeżeli jednak są umiejscowione w okolicach zapięcia biustonosza lub w pobliżu partii ciała, które często są golone lub narażone na obtarcia, naczyniaki mogą być podrażniane, a nawet nadrywane, przez co zmiana zaczyna krwawić i może powodować dolegliwości bólowe. Wszystko to jest wskazaniem do ich usunięcia. Każda zmian, która wzbudza niepokój, powinna być skonsultowana z lekarzem.
Diagnostyka naczyniaków zazwyczaj nie nastręcza doświadczonemu dermatologowi wielkich trudności – zmianę wystarczy dokładnie obejrzeć pod dermatoskopem. W zależności od lokalizacji punktu rubinowego, jego wielkości oraz indywidualnych potrzeb pacjenta lekarz może zaproponować różne metody jego usunięcia naczyniaków rubinowych.
Jak pozbyć się punktów rubinowych? Zabiegi stosowane do usuwania takich zmian
Jednym ze sposobów usuwania zmian o czerwonym kolorze jest wykorzystanie mikrowiązki plazmy. Powoduje ona kontrolowane obkurczenie się oraz odparowanie naskórka bez jakichkolwiek uszkodzeń skóry właściwej. Jest to alternatywa zarówno dla tradycyjnych zabiegów chirurgicznych (mikrowiązka plazmy działa jedynie w obrębie naskórka), jak i zabiegów z użyciem prądu. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, a cała procedura trwa około 60 min
Laserowe obkurczanie naczyń krwionośnych – kiedy usuwania zmian sprawdza się laser?
Dostępne metody usuwania defektów obejmują również laseroterapię. Urządzenia wyposażone w nowoczesne głowicę neodymowo-yagową emitują energię, która jest pochłaniana przez barwnik znajdujący się w punktach rubinowych, czyli hemoglobinę. Energia ta podgrzewa tkanki i sprawia, że wyparowuje z nich woda – zapadają się one, obumierają, a zmiana zanika. Wiązka energii jest kierowana wyłącznie na zmianę, bez uszkodzeń sąsiednich tkanek. Dzięki obecności innowacyjnego systemu chłodzenia zabiegi takie nie są bolesne, a skóra jest w pełni chroniona przed poparzeniami.
Naczyniaki nie muszą być przyczyną kompleksów ani dyskomfortu – można je skutecznie usuwać. Osoby borykające się z tego typu problemem zapraszamy na konsultacje do naszej kliniki medycyny Estell w Warszawie. Specjaliści przedstawią, jakie metody są stosowane do usuwania naczyniaków i która z nich będzie odpowiednia w konkretnym przypadku.
Źródło:
- http://www.cancersurgery.pl/pdf/200901a01.pdf
- https://podyplomie.pl/medycyna/30003,lagodne-zmiany-skorne-zwiazane-z-procesem-starzenia
- https://podyplomie.pl/pediatria/21735,naczyniaki-u-dzieci-wazne-informacje-dla-pediatry
- https://podyplomie.pl/dermatologia/38033,naczyniaki-niemowlece-w-gabinecie-dermatologicznym
- https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/014/631/original/67-76.pdf?1481107105