Czym są podskórne grudki na twarzy i jak się ich pozbyć?

4 min
03/07/2023

Wypryski na twarzy stanowią frustrujący problem wielu osób. Choć najczęściej są nieszkodliwe, mogą wywoływać dyskomfort i wpływać na gorszą samoocenę, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Do takich problemów zaliczają się tzw. grudki pod skórą, znane również jako zamknięte zaskórniki. To drobne, twarde, białawe lub żółtawe krostki, pojawiające się tuż pod powierzchnią skóry. Zauważymy je zwłaszcza w okolicy czoła, policzków, brody i nosa, ale mogą również pojawić się na plecach czy szyi. Choć nie są bolesne ani groźne dla zdrowia, trudno się ich pozbyć. W tym artykule przyjrzymy się różnym metodom radzenia sobie z krostami pod skórą. Omówimy znane strategie pielęgnacyjne oraz profesjonalne zabiegi kosmetyczne, które mogą pomóc w redukcji tych niepożądanych zmian na twarzy.

Czym są podskórne grudki na twarzy?

Podskórne grudki na twarzy, potocznie nazywane kaszką, to małe, twardawe pryszcze, zlokalizowane pod powierzchnią skóry. Mają białe lub żółtawo-białe zabarwienie i mogą występować na różnych obszarach twarzy. Podskórne gule różnią się od tradycyjnych zaskórników, ponieważ rozwijają się w głębszych warstwach skóry, są niemożliwe do wyciśnięcia, a mimo to widoczne gołym okiem. Wśród przyczyn grudek wymienia się m.in. zablokowanie porów przez sebum, martwe komórki naskórka i inne zgromadzone zanieczyszczenia.

Obszar dotknięty problemem podskórnych krost staje się szorstki i bolesny. mogą przybierać różne formy, np. niewielkich guzów, torbieli lub cyst nabrzmiałych ropą, różniących się od siebie kształtem i kolorem. Występują pojedynczo lub w skupiskach. Bez względu na to, gdzie występują, są trudną do zwalczenia, nieestetyczną zmianą skórną. Tylko prawidłowa pielęgnacja, czasami w połączeniu z leczeniem dermatologicznym lub hormonalnym, pomoże zapobiegać ich powstawaniu oraz odzyskać gładką, zdrową cerę.

Jak odróżnić wykwity podskórne od innych krost pojawiających się na twarzy?

Odróżnienie grudek podskórnych od innych wykwitów na twarzy może przysparzać pewnych problemów. Istnieją jednak charakterystyczne cechy, na które warto zwrócić uwagę podczas identyfikacji:

  • występują głęboko pod skórą i nie wystają nad jej powierzchnię,
  • mają twardą strukturę i są wyczuwalne pod palcami. Mogą różnić się od siebie kształtem i wielkością,
  • mają białawy lub żółtawy kolor. Niektóre z nich mogą wydawać się bardziej zaczerwienione wokół obszaru zapalnego,
  • utrzymują się na twarzy przez dłuższy czas, nie znikają samoistnie.

Należy pamiętać, że gdy na skórze pojawiają się jakichkolwiek zmiany, najlepiej skonsultować się z dermatologiem, który na podstawie opisanych objawów i badania pomoże zdiagnozować problem, zaproponuje leczenie oraz właściwą pielęgnację.

Rodzaje grudek podskórnych

Istnieje kilka różnych rodzajów podskórnych grudek, które mogą występować na skórze twarzy.

Trądzik pospolity, znany jako trądzik młodzieńczy, to jeden z najczęściej występujących rodzajów grudek podskórnych. Charakteryzuje się pojawianiem się krost pod skórą w formie zaskórników otwartych (czarnych) lub zamkniętych (białych), szczególnie w strefie T. Grudki mogą być głębokie i bolesne.

Drugim często spotykanym rodzajem jest milium (kaszak), czyli małe, białe grudki, obserwowane w okolicach oczu, na policzkach i nosie. To zamknięte zaskórniki wypełnione keratyną, które tworzą niewielkie guzki pod skórą. Kaszaki są najczęściej nieszkodliwe, ale mogą wyglądać nieestetycznie.

Kolejna odmiana, czyli grudki tłuszczowe, zwane lipomami, powstają w wyniku nagromadzenia się komórek tłuszczowych pod skórą. Mają miękką konsystencję i różne rozmiary. Chociaż lipomy są niegroźne, mogą powodować dyskomfort, zwłaszcza gdy są duże lub znajdują się w widocznym miejscu.

Drobne, szorstkie grudki widoczne na ramionach, udach, pośladkach, a czasami także twarzy to tzw. keratoza pilaris. Są spowodowane nadmiernym rogowaceniem mieszków włosowych i mogą mieć kolor biały, czerwony lub skórny.

Ostatni rodzaj podskórnych pryszczy to bolesne cysty wypełnione ropą, które mogą być także zaczerwienione i obrzęknięte, będące wynikiem infekcji bakteryjnej skóry.

Pryszcze podskórne – przyczyny powstawania

Podskórne grudki i pryszcze na skórze twarzy mogą mieć różne przyczyny. Najczęściej pojawiają się w wyniku:

  • zablokowanego ujścia gruczołów łojowych skóry przez nadmiar sebum, zrogowaciały naskórek i zanieczyszczenia, takie jak resztki kosmetyków czy smog, które zostały niedokładnie usunięte podczas mycia twarzy,
  • wzmożonego wydzielania sebum i wolnego rogowacenia naskórka u osób cierpiących na nadmierną produkcję łoju i trądzik torbielowaty. Zatkane pory, sprzyjają rozwojowi bakterii i powstawaniu stanów zapalnych,
  • nieprawidłowego oczyszczania skóry, np. nadmiernego tarcia, stosowania zbyt silnych produktów lub niedokładnego usuwania makijażu, co może prowadzić do namnażania bakterii pod skórą,
  • źle dobranej pielęgnacji, m.in. stosowania nieodpowiednich dla skóry kosmetyków, zbyt tłustych kremów lub zawierających składniki, na które jesteśmy uczuleni,
  • czynników genetycznych i zaburzeń gospodarki hormonalnej związanych np. ze zwiększoną produkcją androgenów, zbliżającą się menstruacją, ciążą lub menopauzą,
  • cukrzycy i innych chorób metabolicznych, niskiej odporności organizmu, chorób nerek czy wątroby,
  • zapalenia mieszków włosowych,
  • niezdrowej, wysoko przetworzonej diety, używek.

Grudki podskórne — profilaktyka i pielęgnacja w leczeniu trądziku

Podskórne grudki na twarzy są trudne do usunięcia, ale można wyróżnić kilka domowych sposobów, które pomagają zmniejszyć ich widoczność i częstotliwość występowania. Odpowiednia pielęgnacja skóry, w tym regularne i delikatne oczyszczanie, usunie nadmiar sebum, martwe komórki i zanieczyszczenia, które zatykają ujścia gruczołów łojowych. Najlepiej wybierać łagodne produkty o naturalnym, hipoalergicznym składzie, które nie podrażnią skóry. Do wycierania twarzy najlepiej stosować jednorazowe, papierowe ręczniki.

Regularne wykonywanie delikatnych peelingów enzymatycznych i chemicznych jest zalecane w celu usuwania zrogowaciałego naskórka i odblokowania porów. Wybieraj kosmetyki z kwasami owocowymi (AHA) lub kwasem salicylowym, które łagodnie złuszczą skórę, nie pozbawiając jej cennej warstwy ochronnej. Unikaj eksfoliantów o działaniu mechanicznym, które mogą spotęgować problem i roznieść niedoskonałości po całej twarzy.

Nie zapominaj o utrzymywaniu prawidłowego nawodnienia skóry. Do codziennej pielęgnacji wybieraj lekkie, nietłuste kremy nawilżające, bez substancji zapachowych, które nie obciążą skóry. Celuj w kosmetyki zawierające witaminę E i A, która doskonale odżywia skórę. Nie bez znaczenia jest też picie odpowiedniej ilości wody każdego dnia. Zdrowa dieta i styl życia mają niebagatelny wpływ na kondycję naszej twarzy. Stosuj dobrze zbilansowaną dietę bogatą w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty, zdrowe tłuszcze i unikaj przetworzonej żywności.

Zabiegi kosmetyczne w walce z trądzikiem grudkowym

Wyróżnia się zabiegi kosmetyczne, które wspomagają walkę z podskórnymi pryszczami. Możesz skorzystać z peelingów chemicznych, wykorzystujących specjalne substancje, które usuwają martwe komórki naskórka i pomagają odblokować pory. W efekcie zmniejszają także podskórne grudki, poprawiają teksturę skóry i redukują trądzik.

Mikrodermabrazja, czyli procedura mechanicznego ścierania wierzchniej warstwy naskórka za pomocą mikroskopijnych kryształków lub specjalnego narzędzia, również jest przydatnym narzędziem oczyszczającym. Pomaga w wygładzeniu skóry i zmniejszeniu widoczności grudek podskórnych bez pozostawiania blizn.

Właściwości złuszczające i przeciwbakteryjne ma kwas salicylowy, dlatego jest często stosowany w zabiegach kosmetycznych na skórę dotkniętą trądzikiem grudkowym.

Również niektóre rodzaje zabiegów laserowych, m.in. lasery frakcyjne lub światła pulsacyjnego (IPL), mogą pomóc w redukcji tej odmiany trądziku, a co za tym idzie, również podskórnych grudek. Lasery działają poprzez stymulowanie produkcji kolagenu, poprawiają strukturę skóry i redukują stany zapalne. Warto pamiętać o tym, że działaniu lasera można się poddać tylko wtedy, jeśli trądzik jest w fazie nieaktywnej, w innym przypadku leczenie laserowe nie jest wskazane.  

Najważniejsze, by być cierpliwym, gdyż leczenie różnych postaci trądziku młodzieńczego oraz podskórnych pryszczy wymaga czasu i systematyczności. Regularna, odpowiednia pielęgnacja skóry, profesjonalne zabiegi oraz wsparcie dermatologiczne będą doskonałym wsparciem w drodze po wymarzoną kondycję skóry, bez niedoskonałości.

 ŹRÓDŁA:

  1. Marczyk, P. Mucha, H. Rotsztejn: Działanie peelingów chemicznych najczęściej stosowanych w trądziku pospolitym, Clinical Dermatology / Dermatologia Kliniczna . 2012, Vol. 14 Issue 4, p183-187. 5p.
  2. Jankowiak, W. Imielski, J. Pachurka: Kosmetologia wobec problemów cery tłustej i trądzikowej, Kosmetologia Estetyczna 5 / 2016 / vol. 5.
  3. H. Wilusz-Ludwiczak, M. Kuchciak-Brancewicz, A. Czyż, A. Lesiak: Trądzik chorobą zapalną, a nie bakteryjną, Forum Dermatologicum 2019;5(3):92-95.