
Wraz z upływem czasu, różnych czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych kondycja skóry ulega pogorszeniu, co przekłada się na mniej korzystny wygląd oraz samopoczucie pacjenta. Jednym z dostępnych rozwiązań są stymulatory tkankowe – dopasowane do konkretnych potrzeb skóry są powszechnie wykorzystywane w celu przeciwdziałania najbardziej widocznym oznakom starzenia skóry. Na czym polega zabieg stymulatorem tkankowym i jak długo wchłania się specjalistyczny preparat? Dla kogo przeznaczona jest ta metoda terapeutyczna i czy stymulatory tkankowe zmieniają rysy twarzy?
Co to są stymulatory tkankowe i jaki mają wpływ na skórę? Na czym polega zabieg biostymulatorami? Odbudowa kolagenu, nawilżenie tkankowe, regeneracja skóry
Jak już wspomnieliśmy na wstępie – symulatory tkankowe (inaczej biostymulatory) mają na celu pobudzać skórę do wzmożonych procesów regeneracyjnych. Te preparaty wykorzystywane w medycynie estetycznej zawierają wysokie stężenia polinukleotydów. Częstym składnikiem biostymulatorów są:
- aminokwasy,
- kwas l-polimlekowy,
- hydroksyapatyt wapnia,
- kwas hialuronowy (niewielkie stężenia).
Dzięki precyzyjnym iniekcjom w problematyczne rejony twarzy stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Warto wspomnieć, że po 25. roku życia włókna kolagenowe są coraz słabsze i zapoczątkowany zostaje nieuchronny proces stopniowego zanikania kolagenu w skórze, który mówiąc potocznie, uznawany jest za „elastyczne rusztowanie”. Jak rozpoznać deficyty nowych włókien kolagenowych w skórze? Już na pierwszy rzut oka możemy zauważyć:
- zmarszczki wokół oczu i ust,
- utratę jędrności skóry,
- przebarwienia,
- ścieńczenie skóry,
- mniej wyraźny owal twarzy,
- zmatowienie włosów.
Dlatego właśnie by poprawić jakość skóry, medycyna estetyczna proponuje pacjentom zabiegi odmładzające ze specjalistycznymi preparatami, które wspierają odbudowę skóry przy pomocy stymulacji tkankowej (substancje zawarte w stymulatorach aktywizują biogenezę skóry). Należy podkreślić, że na rynku dostępne są różne rodzaje produktów o odmiennym mechanizmie działania. Uogólniając, wprowadzone pod skórę za pomocą nakłuć (iniekcji) powodują kontrolowany stan zapalny, dzięki czemu fibroblasty zaczynają produkować kolagen i elastynę. Oczywiście zabieg poprzedza konsultacja medyczna z lekarzem, podczas której omawia on z pacjentem wskazania, przeciwwskazania i przebieg całej kuracji odmładzającej.
Warto zaznaczyć, że po zastosowaniu preparatu nie zmieniają się rysy twarzy pacjenta, a rezultaty są subtelne i naturalne. Skóra staje się mocniejsza, grubsza, jędrniejsza. Ujednolica się jej koloryt, drobne zmarszczki są mniej widoczne. Biostymulator może też ułatwić nawodnienie macierzy pozakomórkowej.
Z uwagi na sile działanie stymulatory są preparatami chętnie używanymi w medycynie przeciwstarzeniowej, choć nie są tak popularne, jak np. usieciowany kwas hialuronowy. Służy on do wypełniania zmarszczek i modelowania twarzy, dzięki któremu zwiększa się także poziom nawilżenia skóry (zarówno powierzchniowych, jak i głębokich warstw).
Ile utrzymuje się stymulator tkankowy? Kiedy widać rezultaty stymulacji skóry preparatem?
Pierwsze efekty zabiegu następują po około 7-14 dniach od iniekcji (miejscowy środek znieczulający sprawia, że nakłucia nie są bolesne dla pacjenta). Mimo że 1 zabieg pozwala dostrzec pewne zmiany na lepsze w wyglądzie, zwykle potrzeba serii zabiegów z wykorzystaniem stymulatorów tkankowych (często jest to około 4 zabiegów przeprowadzanych w określonym przez specjalistę odstępie czasu). Po poddaniu się kilku sesjom zabiegowym (zakończeniu serii) efekty działania stymulatorów tkankowych będą widoczne na twarzy przez około 12-18 miesięcy.
Chcąc podtrzymać rezultaty osiągnięte z pomocą specjalisty medycyny estetycznej, wskazane jest wykonywanie 1 zabiegu na kwartał. Z uwagi na biokombatybilność substancji używanych w preparatach nie ma potrzeby przeprowadzania próby uczuleniowej. Powszechnie stosowanymi produktami są m.in.: Nucleofill, Sunekos, Profhilo.
Stymulatory tkankowe – podstawowe zalecenia po zabiegu
Bardzo ważne jest ścisłe przestrzeganie przez pacjenta zaleceń pozabiegowych:
- nie powinno się robić makijażu przez 24 godziny po zabiegu,
- przez minimum 7 dni nie zaleca się korzystania z basenu, sauny, solarium,
- przez co najmniej 7 dni należy unikać słońca i bezwzględnie używać filtrów z wysokim SPF,
- przez co najmniej 24 godziny po sesji zabiegowej nie można pić alkoholu,
- należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu i przyjmować 2-2,5 litra wody dziennie (w czasie trwania kuracji),
- należy pielęgnować skórę z użyciem łagodzących, nawilżających kosmetyków (najlepiej dermokosmetyków poleconych przez specjalistę przeprowadzającego terapię),
- przez minimum 14 dni należy unikać intensywnych treningów,
- przez co najmniej 14 dni kolejnych dni należy wstrzymać się od zabiegów upiększających typu: peelingi medyczne, laseroterapia, mikrodermabrazja.
Dla kogo przeznaczony jest biostymulator? Wskazania do wykonania zabiegu
Stymulatory tkankowe są przeznaczone dla kobiet i mężczyzn (najczęściej w wieku 30-55 lat), zmagających się z różnymi oznakami starzenia się skóry, takimi jak np.:
- zwiotczenie tkanek,
- bruzda nosowo-wargowa,
- kurze łapki,
- objawy fotostarzenia,
- poszarzała cera,
- sucha skóra,
- cienie pod oczami,
- chomicze policzki,
- utrata wyraźnego owalu twarzy (niektóre biostymulatory dają efekt wolumetrii twarzy),
- zmarszczki marionetkowe.
Warto wspomnieć, że zabieg stymulatorami tkankowymi można wykonać w każdym wieku również w ramach profilaktyki anti-aging, dzięki czemu skóra będzie dłużej elastyczna i jędrna, a proces starzenia zostanie spowolniony.
Różnica pomiędzy stymulatorami tkankowymi a tradycyjną mezoterapią igłową
Wielu pacjentów nie wie, czym różni się klasyczna mezoterapia igłowa od ostrzykiwania skóry za pomocą biostymulatorów. Otóż preparaty te wykazują silniejsze działanie niż standardowe koktajle lecznicze i odżywcze stosowane podczas zabiegów mezoterapii igłowej. Stymulatory intensyfikują procesy regeneracyjne w skórze na poziomie komórkowym.
Pamiętajmy, że to lekarz podejmuje decyzję rodzaju kuracji, która będzie najkorzystniejsza z punktu widzenia danego pacjenta i kluczem jest tutaj indywidualne podejście do każdego przypadku (nie u każdego lepszym wyborem będą stymulatory, warto mieć to na uwadze).
Stymulatory tkankowe – powikłania i skutki uboczne
Brak wystarczającego doświadczenia skutkuje nieprawidłową techniką nakłuwania, co może spowodować powikłania, takie jak np. uszkodzenia naczyń i nerwów, czy podskórne grudki w miejscach podania preparatu. Naturalnym skutkiem ubocznym są drobne siniaki i ślady w miejscach nakłuć, które znikają samoistnie w ciągu kilku dni. U części pacjentów po zabiegu pojawia się też obrzęk, co również nie jest powodem do niepokoju.
Przeciwwskazania do zabiegu z użyciem stymulatorów tkankowych
Jeśli chodzi o przeciwwskazania do stosowania biostymulatorów, są to przede wszystkim:
- schorzenia autoimmunologiczne,
- niewyrównana cukrzyca,
- uczulenie na składnik preparatu,
- skłonność do powstawania bliznowców,
- ciąża i karmienie piersią,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- stany zapalne organizmu,
- aktywna opryszczka,
- bardzo płytko unaczyniona skóra.
Jeśli chcesz poprawić kondycję skóry za pomocą stymulatorów tkankowych i poznać więcej informacji dotyczących zabiegu, zapraszamy na konsultację do naszej warszawskiej kliniki Estell.
Źródła:
https://podyplomie.pl/medycyna/37050,anti-aging-trendy-dermatologii-estetycznej
https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WF_jednostki/samodzielna-pracownia-medycyny-estetycznej/podrecznik-podstawy_medycyny_estetycznej_ap_ver3.pdf