O zabiegu
Nowoczesne techniki diagnostyczne są podstawą w monitorowaniu zmian skórnych. Z pomocą różnych przyrządów można z dużą precyzją określić rodzaj i charakter znamion potencjalnie groźnych dla zdrowia. Jedną z najczęściej stosowanych metod diagnostycznych i kontrolnych jest dermatoskopia. Badanie takie dostępne jest w ramach usług Kliniki Estell.
Czym jest dermatoskopia znamion barwnikowych?
Dermatoskopia zaliczana jest do stosunkowo prostych, jednak skutecznych metod diagnostycznych i kontrolnych. Jest to badanie przeprowadzane przy użyciu specjalnego sprzętu – dermatoskopu – który pozwala na obserwację zmiany w czasie rzeczywistym i w wielokrotnym powiększeniu dzięki soczewkom powiększającym i źródłom światła. Badanie takie najczęściej przeprowadzane jest przez lekarza dermatologa.
Dermatoskopia jest badaniem całkowicie bezinwazyjnym i bezbolesnym, za to cechującym się wysoką skutecznością. Dzięki niemu specjalista uzyskuje obraz zmiany skórnej w przynajmniej kilkunastokrotnym powiększeniu i tym samym jest w stanie określić, czy dana zmiana jest łagodna, czy potencjalnie złośliwa. Na podstawie uzyskanych wyników lekarz w razie potrzeby może zlecić adekwatne leczenie lub dalsze badania.
Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na badanie zmian skórnych?
Każdy z nas ma na ciele jakieś zmiany skórne. Zwykle są to tzw. pieprzyki, zaliczane do znamion barwnikowych. Część z nich towarzyszy człowiekowi od urodzenia, inne pojawiają się w następstwie czynników środowiskowych, głównie nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Większość beżowych, brązowych, różowych, brunatnych i czarnych niedoskonałości na skórze ma charakter zmian łagodnych. Jednak każda z nich wymaga uwagi, bo niesie potencjalne ryzyko zezłośliwienia.
Samodzielnie trudno rozpoznać rodzaj zmiany pigmentacyjnej lub innej. Te groźne bywają mylone z zabarwionymi brodawkami wirusowymi czy zwykłymi pieprzykami, a te łagodne niekiedy przyjmują spore rozmiary i ciemne zabarwienie. W przypadku jakichkolwiek niepokojących zmian warto więc ustalić termin konsultacji dermatologicznej, w trakcie której lekarz przeprowadza badanie dermatoskopowe. Bezwzględnie na wizytę należy się udać, obserwując niepokojące objawy, takie jak np. zmiana wyglądu znamienia, krwawienie, ból, tkliwość.
Regularne badania są ważnym elementem profilaktyki, pozwalającym na wcześnie wykryć czerniaka i inne choroby skóry. Wczesne wykrycie złośliwego nowotworu skóry znacząco zwiększa szanse na wyzdrowienie.
Jak wygląda badanie dermatoskopem – przebieg wizyty
Badanie jest bezinwazyjne. Polega na wizualnej ocenie przebarwień i pieprzyków z pomocą dermatoskopu – lekarz przykłada specjalne urządzenie w okolicy znamienia, nie dotykając skóry. Obraz w powiększeniu pozwala ocenić charakter zmiany. Czas trwania badania to zwykle maksymalnie kilka minut. W przypadku podejrzenia złośliwości od razu zostają wydane zalecania co do dalszej diagnostyki lub usunięcia oglądanej zmiany i wysłania jej do badania histopatologicznego. Specjalista może też zalecić profilaktyczne usunięcie podejrzanej zmiany, w tym w celach estetycznych, na prośbę pacjenta.
Konsultacje – dermatoskopia, wideodermatoskopia
W diagnostyce zmian skórnych stosuje się wiele metod. W Klinice Dermatologii i Medycyny Estetycznej Estell w Warszawie oferujemy m.in.:
- konsultację dermatologiczną z doświadczonym lekarzem dermatologiem,
- dermatoskopię zmian skórnych,
- wideodermatoskpię zmian skórnych – pozwala na optyczne powiększenie badanej okolicy nawet 200-krotnie i komputerową ocenę uzyskanych obrazów.
Przygotowanie do badania dermatoskopowego
Nie ma potrzeby szczególnych przygotowań do badania znamion skórnych tą metodą. Warto jedynie zadbać, aby badany obszar był czysty, np. rezygnując z makijażu, jeśli badanie dotyczy obszarów twarzy, a także rezygnując ze stosowania samoopalacza i balsamów.
Wskazania
- profilaktyka u osób z przypadkami groźnych chorób skóry w rodzinie,
- badanie profilaktyczne u osób z dużą ilością zmian skórnych,
- podejrzenie czerniaka lub innych chorób,
- zmiany o nieregularnym brzegu,
- zmiany krwawiące, ulegające podrażnieniom,
- znamiona ropiejące,
- zmiany o średnicy przekraczającej 4-5 mm,
- zmiany z powierzchnią łuszczącą się,
- ból, tkliwość, swędzenie w obrębie zmiany,
- zmiany zmieniające swój wygląd - poszerzające się, uwypuklające, zmieniające zabarwienie, a także kurczące,
- kontrola obszaru wcześniejszego usunięcia zmiany.
Przeciwwskazania
- Brak przeciwwskazań - badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne.
Najczęściej zadawane pytania
Profilaktycznie zaleca się wykonywanie dermatoskopii raz w roku. Natomiast na wizytę warto umówić się niezwłocznie w przypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących objawów w obrębie znamion lub wówczas, gdy na ciele zauważy się nowopowstałe zmiany.
Dermatoskopia jest jednym z kluczowych badań stosowanych w ramach profilaktyki groźnego czerniaka skóry. Metoda ta w większości przypadków pozwala na wykrycie niepokojących zmian – o wiele wcześniej, niż byłoby to możliwe przy obserwacji pieprzyków gołym okiem. Jednak nie ma stuprocentowej skuteczności – nowotwory małe, w bardzo wczesnym stadium, mogą zostać niezauważone. W razie potrzeby lekarz zleca dalszą kontrolę lub badanie histopatologiczne po wycięciu podejrzanej zmiany.
Znamiona określane jako niepokojące, to zwłaszcza te nowe, które powstały nagle, jak również zmieniające swój wygląd. Podejrzane są zmiany niesymetryczne, o nieregularnych brzegach i powierzchni, zwiększające i zmniejszające swoją średnicę, łatwo ulegające podrażnieniom i krwawiące. Niepokoić powinien także ich niejednolity lub bardzo ciemny kolor.
Formularz kontaktowy