Fale radiowe – zastosowanie w kosmetologii. Sprawdź, jakie korzyści przynoszą dla skóry

3 min
30/10/2024

Współczesna kosmetologia i medycyna chętnie korzystają z różnych rodzajów energii fizycznej. Jedną z takich technik są fale radiowe. Zastosowanie ich pozwala na przeprowadzenie zabiegów o niskiej lub zerowej inwazyjności, przeznaczonych do redukcji wielu niedoskonałości. Sprawdź, czym właściwie są fale radiowe i jak działają na skórę.

Czym są fale radiowe i na czym polega ich działanie?

Fale radiowe są rodzajem promieniowania elektromagnetycznego. Mają one częstotliwość fal radiowych, czyli mieszczącą się w przedziale od 3 Hz do 3 THz. Energia taka występuje naturalnie w przyrodzie, np. w wyładowaniach atmosferycznych czy zorzy polarnej. Sztucznie natomiast wytwarza się je z użyciem zmiennego natężenia prądu.

Energia taka wykazuje zdolność do przenikania do różnych warstw skóry oraz tkanki podskórnej i tłuszczowej, przy czym pomija naskórek. Pod jej wpływem dochodzi do stymulacji jonów zawartych w płynach tkankowych. Poruszające się i ocierające o siebie jony wydzielają ciepło. Jest to zjawisko diatermii, czyli rozgrzanie tkanek przez przepływające przez nie pole elektromagnetyczne.

Stopień rozgrzania tkanek zależy przede wszystkim od zastosowanej długości fal, obszaru zabiegowego, rodzaju tkanki (głębokości, na jaką oddziałujemy), pożądanych efektów, czy czasu trwania zabiegu. Zwykle jednak tkanki rozgrzewa się do ok. 45-55 stopni Celsjusza. Temperatura taka wystarcza, aby zainicjować szereg korzystnych procesów w przypadku oznak starzenia się skóry i wielu innych defektów estetycznych.

Zabiegi z tym rodzajem energii – termolifting, radiofrekwencja, RF

Fale elektromagnetyczne o częstotliwości fal radiowych można spotkać po kilkoma innymi nazwami. Zabiegi wykorzystujące tę formę energii często bywają określane jako radiofrekwencja, pole elektryczne i magnetyczne, czy fale RF. Nazywa się również termoliftingiem – ze względu na fakt, iż generują wzrost temperatury w tkankach, a także z uwagi na rezultaty w postaci napięcia i zagęszczenia skóry.

Fale radiowe mają szerokie zastosowanie w zabiegach estetycznych. Stosuje się je jako oddzielna procedura, ale także w terapiach łączonych. Dostępne są też zabiegi, które łączą kilka technologii, np. RF i ultradźwięki, które działają synergicznie i potęgują swoje właściwości. Wiele metod tego typu to zabiegi nieinwazyjne. Część natomiast wymaga minimalnej ingerencji w ciągłość skóry, np. radiofrekwencja mikroigłowa. W czasie takiego zabiegu stymuluje się skórę mikroigłami emitującymi fale radiowe. Zastosowanie tej metody pozwala na wykorzystanie zarówno właściwości RF, jak i naturalnych procesów naprawczych pobudzonych przez kontrolowane mikronakłucia.

Podstawowe rodzaje fal elektromagnetycznych

W zabiegach kosmetologicznych wykorzystuje się fale o stosunkowo wysokiej częstotliwości. Ich działanie zależy właśnie od wybranych parametrów – im wyższa jest częstotliwość, tym w mniejszym stopniu energia przenika do tkanek. Podstawowy podział fal elektromagnetycznych uwzględnia falę:

  • monopolarną – przenika najgłębiej do tkanek;
  • bipolarną – dociera do wybranej głębokości skóry, najczęściej na poziomie 1-4 mm;
  • multipolarną – najczęściej stosuje się tripolarną falę radiową, która stanowi połączenie długości fal monopolarnych i bipolarnych.

Zastosowanie fal radiowych w medycynie estetycznej – wskazania

Częstotliwość fal radiowych wpływa na tkanki na kilka sposobów. Prowadzi m.in. do denaturalcji zawartych w nich białek, stymuluje fibroblasty, czy inicjuje rozkład komórek tłuszczowych. Dzięki temu uzyskuje się różne efekty. Energia ta znajduje więc zastosowanie w przypadku wielu niedoskonałości estetycznych – występujących wspólnie lub jako oddzielny problem.

Fale radiowe na twarz – lifting i redukcja oznak starzenia

Wysoka temperatura generowana z pomocą fal radiowych prowadzi do denaturacji białek. Skutkuje to natychmiastowym obkurczeniem włókien kolagenowych i elastyny. Odpowiadają one za napięcie tkanek, dlatego w wyniku spadku ich syntezy następującej wraz z wiekiem skóra traci jędrność i wiotczeje, a naturalny owal twarzy opada. Zabiegi z falami RF dają efekt naturalnego liftingu – napinają skórę i wygładzają jej powierzchnię. Natomiast w kolejnych tygodniach po zabiegu dochodzi do dalszej przebudowy tkankowej, zainicjowanej przed pobudzenie fibroblastów. Powstają nowe komórki kolagenu i elastyny, a skóra staje gęściejsza. Fale radiowe zastosowane na wybrany obszar lub całą twarz pozwalają więc również spłycić lub usunąć zmarszczki.

Ciepło endogenne nie tylko stymuluje komórki skóry, ale powoduje również rozszerzenie drobnych naczyń krwionośnych. Działanie takie skutkuje poprawą krążenia krwi, a tym samym lepszym dotlenieniem i odżywieniem tkanek. Z pomocą energii elektromagnetycznej uzyskuje się więc również efekty w postaci rewitalizacji skóry. Staje się ona promienna, odświeżona i odporniejsza. Zabiegi takie można stosować także w ramach profilaktyki anti-age.

Niezadowolenie z wyglądu ciała

Wykorzystanie fal radiowych nie ogranicza się do cery. Zabiegi z ich użyciem przeznaczone są również do poprawy wyglądu szyi, dekoltu, dłoni, ramion, ud, brzucha, czy pośladków. Skóra na tych obszarach również ulega działaniu grawitacji i postępującym procesom starzenia. Ponadto za jej opadanie mogą odpowiadać wahania wagi. Seria zabiegów radiofrekwencji pozwala zmniejszyć problem wiotczenia tkanek na różnych partiach ciała.

Nadmiar tkanki tłuszczowej i cellulit

Na wysoką temperaturę wrażliwe są także adipocyty (komórki tłuszczowe). Kolejnym z zastosowań fal o częstotliwości radiowej jest więc redukcja tkanki tłuszczowej z różnych partii ciała (np. brzucha, boczków, ud) i twarzy (np. podbródka). Energia taka pobudza lipolizę (rozkład tłuszczu). Kolejno rozbite adipocyty ulegają wchłonięciu na drodze naturalnych procesów metabolicznych. Zabiegi takie służą do modelowania sylwetki. Ponadto RF usprawniają działanie układu limfatycznego. Oba te działania – lipoliza i stymulacja krążenia limfy – są pożądane przy redukcji cellulitu.

Źródła:

  1. https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2018.6-6.pdf
  2. https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2023/03/ACM-2023-01-vB-Faruga-Lewicka.pdf