FAQ mezoterapia – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi na temat zabiegu mezoterapii

6 min
02/10/2023

Od lat mezoterapia jest jednym z popularniejszych zabiegów z pogranicza medycyny estetycznej i kosmetologii. Wciąż jednak osoby zainteresowane tą metodą szukają szczegółowych informacji. Przygotowaliśmy więc odpowiedzi na najczęstsze pytania o zabiegu!

Mezoterapia – co to za zabieg?

Współczesna medycyna estetyczna i kosmetologia chętnie korzystają z zabiegów, które w sposób nieinwazyjny lub niskoinwazyjny stymulują naturalną regenerację skóry. Zabiegiem takim jest właśnie mezoterapia. Stosuje się ją przy wielu niedoskonałościach estetycznych. Także jej forma jest różna, dobierana indywidualnie do potrzeb danego pacjenta.

Jakie są rodzaje mezoterapii?

Wyróżnia się trzy rodzaje mezoterapii. Klasyczna to mezoterapia igłowa, która polega na wykonywaniu punktowych nakłuć za pomocą cienkiej igły i podaniu wybranych substancji wprost do głębszych warstw skóry. Nakłuć takich zwykle jest od kilku do kilkudziesięciu na danym obszarze twarzy lub ciała.

Innym typem zabiegu jest mezoterapia mikroigłowa. W tym przypadku wykorzystuje się specjalne urządzenia (rollery, peny), które generują serię mikronakłuć – nawet kilka tysięcy. Natomiast substancje aktywne są aplikowane na powierzchnię skóry – wprowadza się je nieco głębiej, nie są wstrzykiwane, jak to ma miejsce przy metodzie igłowej.

Znana jest też mezoterapia bezigłowa, która korzysta z właściwości ultradźwięków, prądu galwanicznego (jonosfery) czy fal magnetycznych (elektroporacji).

Na czym polega działanie mezoterapii?

Każda forma mezoterapii ma wspólny cel – stymulację procesów odnowy biologicznej skóry oraz jej odżywienie i redukcję niedoskonałości. Jednak działanie takie uzyskuje się w nieco inny sposób, w zależności od rodzaju zabiegu:

  • Mezoterapia igłowa – w tym przypadku za osiągane efekty odpowiadają przede wszystkim zastosowane preparaty do mezoterapii, które po wprowadzeniu w głąb skóry mogą działać skuteczniej w porównaniu do substancji aktywnych aplikowanych na jej powierzchni.
  • Mezoterapia mikroigłowa – poza właściwościami stosowanych preparatów na skórę dochodzi do mikrouszkodzeń naskórka, które pobudzają naturalne procesy regeneracyjne. Pod wpływem licznych nakłuć następuje m.in. wzrost produkcji włókien kolagenu i elastyny.
  • Mezoterapia bezigłowa – jest nieinwazyjną i najdelikatniejszą formą tego zabiegu. Różnego rodzaju preparaty wprowadzane są do głębszych warstw skóry za pomocą właściwości zastosowanej energii. Nie jest to penetracja tak głęboka jak w przypadku zabiegu igłowego i mikroigłowego, ale intensywniejsza w porównaniu do tradycyjnego stosowania kosmetyków.

Co stosować do wykonania mezoterapii?

Mezoterapia ma szerokie zastosowanie, dlatego też rodzaj preparatów musi być dobrany indywidualnie – w zależności od kondycji skóry i defektu, jaki chcemy zredukować. Związki najczęściej stosowane do mezoterapii to:

  • Kwas hialuronowy – ze względu na dużą masę cząsteczkową zastosowany w formie kosmetyków nie przenika do głębszych warstw naskórka, natomiast nieusieciowany kwas hialuronowy aplikowany przy mezoterapii intensywnie nawilża a także pobudza syntezę kolagenu.
  • Kolagen – w naturalnej formie jest jednym z kluczowych składników budulcowych skóry. Podanie preparatów z jego pochodnymi stymuluje produkcję kolagenu naturalnego.
  • Koktajle odżywcze – stosuje się mieszaniny witamin, minerałów i związków aktywnych biologicznie, które odżywiają tkanki.
  • Antyoksydanty – niwelują wolne rodniki i spowalniają starzenie się skóry.
  • Kwasy nukleinowe – intensyfikują regenerację skóry.
  • Osocze bogatopłytkowe – zawiera czynniki wzrostu, które stymulują przebudowę tkankową.
  • Toksynę botulinową – zabieg z użyciem toksyny botulinowej redukujący zmarszczki mimiczne również jest formą mezoterapii igłowej.
  • Stymulatory rozkładu adipocytów (komórek tłuszczowych).

Jakie są główne zastosowania mezoterapii?

Jest to przede wszystkim zabieg rewitalizujący, który służy do poprawy wyglądu skóry. Dzięki niemu można nadać swojej skórze naturalnego blasku, poprawić jej koloryt i zredukować drobne niedoskonałości. Metodę tę stosuje się w ramach profilaktyki przeciwstarzeniowej jak i przy pierwszych oznakach mijającego czasu. Zabieg znajduje zastosowanie na twarz, skórę owłosioną głowy oraz inne partie ciała.

Co daje mezoterapia twarzy?

Przede wszystkim po zabiegu skóra zostaje pobudzona do odnowy i odżywiona. Poprawie ulega również mikrokrążenie, co wspomaga dotlenienie i transport składników aktywnych do wierzchnich warstw skóry. Iniekcja składników aktywnych i mezoterapia mikroigłowa stymulują też produkcję kluczowych składników budulcowych skóry (kolagenu i elastyny), co ma istotne znaczenie dla poprawy jej gęstości i jędrności.

Kiedy wykonuje się zabieg na inne partie ciała?

Wskazaniem do wykonania mezoterapii są nie tylko oznaki starzenia się skóry, ale też defekty estetyczne u osób w każdym wieku borykających się niedoskonałościami takimi jak np.:

Jak działa osocze bogatopłytkowe i koktajle przy mezoterapii skóry głowy?

Tego rodzaju zabiegi przeprowadzane są także na skórze owłosionej głowy. Poleca się je m.in. w przypadku nadmiernego wypadania włosów. Docierając do skóry właściwej, można poprawić odżywienie mieszków odpowiedzialnych za wzrost i kondycję łodyg włosa. Dzięki temu dochodzi do spowolnienia wypadania włosów i przyspieszenia ich wzrostu. Mezoterapia skóry głowy to popularny zabieg z zakresu medycyny estetycznej. Jednak jego efektywność w dużej mierze zależy do przyczyn przerzedzenia fryzury.

Lepsza jest mezoterapia igłowa, mikroigłowa czy bezigłowa?

To jedno z najczęstszych pytań dotyczących zabiegu, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Można jedynie stwierdzić, że mezoterapia igłowa dociera najgłębiej, mikroigłowa do nieco płytszych warstw skóry, a bezigłowa działa raczej powierzchniowo. Tym samym sposób ingerencji w tkanki jest różny. Nie oznacza to jednak, że zabieg najintensywniejszy będzie jednocześnie odpowiedni. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb: wieku pacjenta, stanu skóry, defektu, obszaru zabiegowego czy oczekiwań względem efektywności.

W jakim wieku sprawdza się mezoterapia?

Zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego czy innych substancji stosowanych w ramach mezoterapii przeznaczone są dla osób pełnoletnich. Nie ma natomiast ściśle określonej granicy wieku wyznaczającej, kiedy metoda ta może okazać się pomocna. Jednak w ramach profilaktyki przeciwstarzeniowej zabieg wykonywany jest zwykle od 25. roku życia. Również u osób znacznie starszych metoda ta może stanowić istotne wsparcie dbania o urodę. Z mezoterapii mikroigłowej oraz igłowej korzysta się także w terapiach łączonych.

Jakie efekty mezoterapii można osiągnąć?

Po mezoterapii całej twarzy lub wybranych obszarów zwykle można liczyć na efekty, takie jak:

  • stymulacja produkcji nowych włókien kolagenowych i tym samym poprawa gęstości i jędrności skóry,
  • redukcja przebarwień, promienność, jednolity koloryt,
  • wygładzenie powierzchni skóry;
  • spłycenie drobnych zmarszczek mimicznych i utrwalonych bruzd,
  • nawilżenie skóry,
  • zmniejszenie widoczności blizn i rozstępów,
  • poprawa napięcia i jędrności skóry,
  • szybszy wzrost włosów, leczenie łysienia.

Na czym polega mezoterapia krok po kroku?

W pierwszej kolejności skóra jest oczyszczana i dezynfekowana. Kolejno specjalista przystępuje do dalszych kroków, w razie potrzeby stosuje znieczulenie miejscowe. Mezoterapia igłowa polega na wykonaniu iniekcji za pomocą cienkiej igły, a mikroigłowa – na ich serii z użyciem specjalnych urządzeń. Rodzaj stosowanych substancji oraz ich ilość wybiera się już podczas konsultacji wstępnej.  Zwykle zabieg trwa nie dłużej niż 45-60 minut. Tuż po nim można wrócić do domu.

Czy mezoterapia jest bolesna?

W praktyce zabieg wykonywany jest zwykle bez znieczulenia. Odczucia w czasie jego trwania zależą jednak od indywidualnego progu bólu. Pacjent może odczuwać kłucie, pieczenie, ogólny dyskomfort. Możliwe jest więc zastosowanie kremu znieczulającego na obszarze zabiegowym.

Jak wygląda twarz po mezoterapii?

Bezpośrednio po zabiegu na powierzchni skóry występuje lekkie zaczerwienienie skóry. Przez kilka dni po zabiegu w miejscu iniekcji mogą utrzymywać się również małe siniaki lub rzadziej krwiaki. Niekiedy obecny jest też obrzęk i tkliwość. Objawy takie są normalne i wynikają z przerwania ciągłości naskórka. Zwykle jednak szybko mijają – po maksymalnie kilku dniach. Aby je złagodzić, można stosować chłodne okłady.

Jakie są efekty uboczne mezoterapii?

Jeśli zasinienia, krwiaki i grudki po mezoterapii nie zanikają w ciągu maksymalnie tygodnia lub mają charakter narastający, należy skontaktować się ze specjalistą wykonującym zabieg.

Kiedy pojawiają się pierwsze efekty mezoterapii?

Jest to zabieg stymulujący regenerację skóry, dlatego na widoczne efekty należy poczekać. Są one zależne również od zdolności metabolicznych organizmu – u osób młodych regeneracja zachodzi sprawnie i szybko, a u starszych może wymagać więcej czasu. Zwykle jednak pierwsze rezultaty pojawiają się dość szybko – po kilku, kilkunastu dniach skóra stopniowo nabiera blasku. Finalne efekty można natomiast ocenić po zakończeniu pełnej serii zabiegowej, zwykle po ok. 5-6 miesiącach, oczywiście w zależności od redukowanego defektu i rodzaju mezoterapii.

Ile sesji mezoterapii jest zazwyczaj potrzebnych?

Zależy to od wyjściowego stanu i potrzeb danej skóry. Niekiedy stosunkowo spektakularne efekty osiąga się już po pierwszej sesji. Zwykle jednak zaleca się wykonanie 3-4 zabiegów lub więcej.

Jak często powtarzać mezoterapię?

Zarówno ilość, jak i częstotliwość zabiegów ustala się indywidualnie. Pod uwagę bierze się kondycję skóry, a także rodzaj zastosowanych substancji przeznaczonych dla jej poprawy. Najczęściej jest to zabieg medycyny estetycznej powtarzany co 7, 14 lub 28 dni. Kolejno po kilku miesiącach można poddać się procedurze podtrzymującej efekty.

Ile utrzymują się efekty po mezoterapii?

W przypadku redukcji oznak starzenia się skóry efekty najczęściej utrzymują się od 6 do 12 miesięcy. Jeśli jednak stosowano mezoterapię mikroigłową lub igłową w celu spłycenia blizn lub rozstępów, efekty są trwałe.

Jak dbać o skórę po wykonaniu mezoterapii igłowej lub mikroigłowej?

Skóra po mezoterapii jest wrażliwa i wymaga właściwej pielęgnacji. Przede wszystkim nie należy jej pocierać czy zdrapywać ewentualnych strupków powstałych w miejscu nakłuć. Trzeba dbać o czystość i mycie przy użyciu łagodnych środków. W pierwszej dobie warto też zrezygnować z makijażu. Natomiast w kolejnych dniach wskazane jest, by nie opalać się czy nie korzystać z sauny, basenu. Należy też stosować preparaty z wysokim filtrem UV oraz unikać peelingów, kosmetyków złuszczających mogących powodować podrażnienie skóry.

Źródła:

  1. Gaweł E., Urtnowska-Joppek K.: Mezoterapia mikroigłowa – aparatura oraz wskazania. Kosmetologia Estetyczna, 5 / 2019 / vol. 8. https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/11/ke2019.5-5.pdf
  2. Jankowiak W., Winter J.: Zastosowanie mezoterapii igłowej w kosmetologii. Aesthetic Cosmetology and Medicine 2/2021 / vol. 10. https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2021/04/ACM-2021-02-vB-Jankowiak.pdf
  3. Rodzeń J., Fitrzyk K.: Mezoterapia bezigłowa jako nieinwazyjna metoda poprawiająca jakość skóry osób starszych. Kosmetologia Estetyczna, 2 / 2016 / vol. 5. https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2016.2-3.pdf
  4. Tysiąc-Miśta M., Brzoza K., Burek M., Dubiel A., Pałkiewicz K., Wyszy M.: Substancje stosowane w mezoterapii igłowej. Kosmetologia Estetyczna, 1/2019/ vol. 8. https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2019.1-7.pdf