Słońce jest najważniejszym źródłem witaminy D – dzięki syntezie skórnej, która odbywa się pod wpływem promieniowania UVB, możliwe jest pokrycie nawet 90 proc. dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. Pod wpływem słońca zwiększa się również poziom serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Chętniej więc przebywamy na świeżym powietrzu i wystawiamy skórę na słońce. Nie zawsze jednak pamiętamy o tym, że bez odpowiedniej ochrony kilkugodzinne opalanie może okazać się szkodliwe dla naszego zdrowia.
Na to, jak nasza skóra będzie wyglądać za kilka czy kilkanaście lat, mamy wpływ już teraz. Jednym z czynników, który prowadzi do fotostarzenia się skóry, jest właśnie promieniowanie słoneczne. Dlatego przed każdorazową ekspozycją ciała na słońce powinniśmy zabezpieczyć się przed szkodliwym promieniowaniem. Najskuteczniejszą metodą ochrony skóry przed słońcem jest aplikacja kremu z filtrem, którego składniki mają za zadanie odbijać, rozpraszać lub pochłaniać promieniowanie.
Krem z filtrem – czym się kierować przy wyborze?
– Warto mieć na uwadze, że czas powszechnie uważany za bezpieczny do przebywania na słońcu latem bez ochrony to nie więcej niż 10 minut, oczywiście z wyłączeniem godzin pomiędzy 12:00 a 14:00 i z uwzględnieniem odpowiedniego fototypu, czyli wrażliwości na słońce – radzi Anna Suwalska, lekarz dermatolog, certyfikowany lekarz medycyny estetycznej z Kliniki Medycyny Estetycznej ESTELL.
Wybierając krem z filtrem, warto zwrócić uwagę na informację, przed jakim promieniowaniem UV chroni. Skrót SPF (sun protection factor) oznacza ochronę przed promieniowaniem UVB, z kolei skrót IPD lub PPD (immediate pigment darkening) pokazuje, że krem zabezpiecza również przed promieniowaniem UVA. Przy pierwszym skrócie pojawia się także liczba, czyli wysokość filtra, którą możemy dobrać do naszego fototypu.
Kremy z filtrem a fototyp skóry
Obecnie wyróżniamy sześć fototypów, a podział ten jest oparty na obserwacjach reakcji skórnych po pierwszej w danym roku 30-minutowej ekspozycji na światło słoneczne w południe. Przy ustalaniu fototypu bierzemy pod uwagę wygląd skóry, kolor oczu oraz włosów.
- I fototyp – blada lub biała cera z piegami i włosy blond lub rude, oczy o jasnym odcieniu oraz skóra, która bardzo łatwo ulega oparzeniom i praktycznie się nie opala – zaleca się używanie kremu z filtrem co najmniej 30.
- II fototyp – niebieskie, szare lub zielone oczy oraz włosy blond lub ciemny blond, skóra również bardzo łatwo ulega oparzeniom, ale łatwiej się opala – wybierajmy faktor powyżej 20.
- III fototyp – jasna lub lekko śniada karnacja, włosy ciemny blond i jasny brąz oraz rzadko występujące oparzenia – odpowiedni będzie faktor 15.
- IV fototyp – włosy średnio lub ciemnobrązowe, oczy ciemnozielone, piwne lub brązowe, skóra łatwo i mocno się opala – możemy wybierać SPF 8-12.
- Kolejne dwa fototypy to śniada lub ciemna karnacja, z ciemnymi włosami i brązowymi lub czarnymi oczami. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku bardzo rzadko występują oparzenia, dlatego wystarczający jest SPF do 6.
– Z kolei krem z filtrem 50 powinniśmy stosować u dzieci – wylicza Anna Suwalska z ESTELL. – Należy także pamiętać, że krem powinniśmy nałożyć na skórę ok. 20-30 minut przed wyjściem na słońce i ponawiać aplikację co 2-3 godziny – dodaje ekspert ESTELL.
Kapelusz, czapka z daszkiem, okulary przeciwsłoneczne z filtrem – letni must have!
Wybierając się na plażę, pamiętajmy, że przed szkodliwym promieniowaniem powinniśmy chronić nie tylko naszą skórę, ale również oczy i włosy. Coraz popularniejsze są okulary przeciwsłoneczne z filtrem ochronnym – najlepiej, aby były zakupione w salonie optycznym. Z kolei głowę możemy ochronić czapką z daszkiem, kapeluszem lub chustką. Takie okrycie zabezpieczy przed możliwymi udarami słonecznymi.
– Zanim zdecydujemy się na eskpozycję skóry na słońce, powinniśmy pamiętać, że nawet najlepsze kremy z filtrem czy okrycia głowy nie zastąpią nam tzw. opalania z głową. Oznacza to m.in., że należy unikać intensywnej ekspozycji na słońce pomiędzy 12:00 a 14:00 oraz pamiętać, że również w cieniu musimy chronić naszą skórę przed słońcem. Promienie słoneczne mogą bowiem odbijać się od piasku czy wody. Pamiętajmy, że oparzenia skóry oraz intensywna i długotrwała ekspozycja na słońce wyraźnie zwiększają ryzyko wystąpienia raka skóry, w tym czerniaka – komentuje Anna Suwalska z ESTELL.
dr Anna Suwalska – absolwentka Akademii Medycznej w Warszawie. Posiada liczne certyfikaty dokumentujące umiejętności i doświadczenie z zakresu dermatologii klinicznej, estetycznej, laseroterapii i dermatochirurgii. Członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging oraz Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych. Współautor licznych prac i doniesień w czasopismach krajowych i zagranicznych.
***
Klinika Medycyny Estetycznej ESTELL
Klinika Medycyny Estetycznej ESTELL, należąca do Grupy ENEL-MED, oferuje usługi z zakresu medycyny i ginekologii estetycznej, chirurgii plastycznej oraz kosmetologii. Zespół kliniki stanowią certyfikowani lekarze medycyny estetycznej, posiadający specjalizacje m.in. z zakresu onkologii, chirurgii plastycznej, ginekologii czy też dermatologii. Wszystkie zabiegi w ESTELL wykonywane są na najnowocześniejszym sprzęcie, rekomendowanym przez najwyższej klasy specjalistów. Klinika ESTELL mieści się w budynku Senator na ulicy Bielańskiej 12 w Warszawie. Szczegółowe informacje dotyczące oferty ESTELL dostępne są na stronie oraz na Facebooku.