Trądzik różowaty to choroba zapalna skóry twarzy o przewlekłym charakterze. Objawia się ona występowaniem poszerzonych naczyń krwionośnych, rumienia, krostek i grudek. U niektórych pacjentów może dochodzić nawet do włóknienia gruczołów łojowych. Na szczęście współczesna medycyna zna skuteczne metody leczenia trądziku różowatego!
Trądzik różowaty to przewlekła choroba zapalna skóry twarzy, spotykana przede wszystkim u mieszkańców Europy Północnej oraz Zachodniej, zwłaszcza z I oraz II fototypem skóry (skóra jasna lub bardzo jasna, delikatna i wrażliwa, włosy rude lub blond, oczy niebieskie, zielone lub piwne). U około 1/3 pacjentów stwierdza się zachorowania w najbliższej rodzinie, co świadczy o tym, że choroba może mieć podłoże dziedziczne.
Trądzik różowaty – przyczyny
Przyczyny trądziku różowatego nie są jednorodne i do końca wyjaśnione – ryzyko zachorowania może zwiększać wiele czynników, takich jak: zaburzenia naturalnej odporności organizmu, zaburzenia naczyniowe, narażenie skóry na działanie promieniowania UV oraz różnego rodzaju infekcje. Wystąpienie lub zaostrzenie się objawów choroby może być również spowodowane przez:
- spożywanie alkoholu oraz ciężkostrawnych potraw,
- stosowanie niektórych leków (np. obniżających poziom cholesterolu),
- schorzenia endokrynologiczne,
- korzystanie z basenów z chlorowaną wodą,
- przyjmowanie dużych dawek witamin B6 oraz B12.
Trądzik różowaty – objawy
Głównym objawem trądziku różowatego jest dość charakterystyczny wygląd skóry – jest ona zaczerwieniona (tzw. rumień przelotny lub rumień stały), pojawiają się na niej liczne teleangiektazje (czyli pękające naczynka), a także grudki oraz krostki. W zależności od postaci trądziku różowatego oraz jego nasilenia mogą się pojawić również uczucie szczypania i pieczenia skóry, obrzęki skóry, jej nadmierne wysuszenie, a nawet przewlekłe stany zapalne rogówek i spojówek. W niektórych przypadkach objawy trądziku różowatego zlokalizowane są poza twarzą, dochodzić też może do zmian przerostowych oraz włóknienia gruczołów łojowych.
Trądzik różowaty – leczenie
Jak leczyć trądzik różowaty? Pierwszym krokiem powinna być przede wszystkim konsultacja z lekarzem dermatologiem. Przeprowadzi on wywiad lekarski, dokona oględzin zmian i zleci konkretne działania. Bardzo ważna jest m.in. odpowiednia pielęgnacja. Nieumiejętny dobór kosmetyków do domowego stosowania może jeszcze bardziej podrażniać skórę i powodować pogłębianie się objawów trądziku różowatego. Oprócz tego, dermatolog może przepisać konkretne leki na trądzik różowaty (metronidazol, kwas azelainowy, sulfacetamid sodowy oraz nadtlenek benzoilu) oraz zlecić wykonanie określonych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.
Trądzik różowaty – medycyna estetyczna na ratunek!
Sporo do zaoferowania pacjentom borykającym się z tym problemem ma również medycyna estetyczna. Bardzo skuteczne jest np. leczenie trądziku różowatego laserem, a konkretniej głowicą neodymowo-yagową. Zabieg pozwala m.in. na usunięcie rozszerzonych naczynek, będących jednym z głównych objawów choroby. Kierowane na określone partie twarzy światło lasera dociera w głąb naczyń, gdzie jest absorbowane przez czerwone krwinki i zamieniane w energię. Pod jej wpływem z tkanek naczynia odparowuje woda, a jego wysuszone ścianki są wchłaniane przez organizm, a więc zanikają. Co ważne, głowica Nd:YAG jest wyposażona w specjalny system chłodzący, który chroni skórę przed poparzeniami.
Jeśli trądzik różowaty pozostawił na twarzy nieestetyczne blizny, może pomóc peeling chemiczny, np. na bazie kwasu salicylowego lub pirogronowego. Pozwala on usunąć warstwy martwego naskórka, pobudza produkcję zdrowych, nieuszkodzonych komórek i stymuluje naturalne procesy naprawcze skóry. Dzięki temu można zredukować widoczność blizn, ale również wygładzić skórę, zmniejszyć rozszerzone pory czy usunąć drobne niedoskonałości.
Trądzik różowaty to nie tylko defekt estetyczny – to przede wszystkim choroba, która wymaga odpowiedniej diagnostyki i leczenia. Nie warto więc zwlekać z konsultacją u dermatologa!
Źródła:
http://www.phmd.pl/api/files/view/3511.pdf
https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74530,tradzik-rozowaty
http://drstyczen.pl/upload/drstyczen/promieniowanie_sloneczne_uv_uroda_i_medycyna.pdf