Zatrzymywanie i nadmiar wody – jak pozbyć się wody z organizmu?

3 min
04/02/2021

Woda jest niezbędnym składnikiem do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Czasami zdarza się, że na skutek pewnych czynników, zwłaszcza u kobiet, dochodzi do gromadzenia wody w organizmie, co skutkuje problemami natury estetycznej i zdrowotnej. Warto wówczas sprawdzić, jakie możliwości walki z tym zjawiskiem daje medycyna estetyczna. Podpowiadamy, jak pozbyć się wody z organizmu.

Rola wody w organizmie. Ile wody należy spożyć, aby się nie odwodnić?

Organizm człowieka w około 60% składa się z wody. Jest ona substancją niezbędną do życia: stanowi rozpuszczalnik i transporter dla składników odżywczych, witamin i składników mineralnych, przenosi impulsy nerwowe, reguluje pracę enzymów, jest konieczna do tworzenia nowych komórek i tkanek ludzkiego ciała. Woda znajduje się we wszystkich narządach i nieustannie krąży w naczyniach krwionośnych (stanowi główny składnik osocza). Jej bardzo ważną funkcją jest także regulowanie temperatury organizmu. Przeciętnie należy dostarczać sobie około 2,5-3 litrów wody dziennie, zarówno w płynach, jak i w pożywieniu. W czasie upałów ilość ta wzrasta nawet do ponad 4 litrów na dobę. Zbyt mała podaż wody grozi odwodnieniem organizmu.

Przyczyny nadmiaru wody w organizmie

Idealna jest sytuacja, kiedy codziennie dostarczamy sobie tyle samo wody, ile tracimy, np. wraz z potem czy moczem. Niestety, zwłaszcza u kobiet, dość częstym zjawiskiem jest gromadzenie wody w organizmie, czyli jej zaleganie w tkankach. Może to mieć różne przyczyny, m.in.:

  • zbyt mała ilość wypijanych płynów,
  • nieprawidłowo zbilansowana dieta,
  • spożywanie zbyt dużej ilości soli,
  • wahania hormonów, zachodzące w ciele kobiety w drugiej fazie cyklu miesiączkowego oraz w okresie ciąży,
  • zażywanie doustnych środków antykoncepcyjnych,
  • brak regularnej aktywności fizycznej.

Zatrzymywanie wody w tkankach daje dość charakterystyczne objawy. Osoba borykająca się z tym problemem może zauważyć dodatkowe kilogramy na wadze. Zatrzymywanie się wody w organizmie objawia się też uczuciem opuchnięcia, ociężałości i przewlekłego zmęczenia. Pojawić się mogą obrzęki, przede wszystkim wokół dłoni i stóp, opuchlizna okolic oczu, ból głowy, ale także rozdrażnienie czy spadek koncentracji. W połączeniu z przyrostem tkanki tłuszczowej i odkładaniem się zbędnych produktów przemiany materii nadmiar wody w organizmie może doprowadzić do powstawania cellulitu. W takim razie, jak się pozbyć wody z organizmu? Dobrym sposobem mogą okazać się zabiegi medycyny estetycznej.

Drenaż limfatyczny – profesjonalny zabieg na zatrzymywanie wody w organizmie

Jedną z metod usuwania wody z organizmu i redukcji cellulitu z oferty naszej warszawskiej kliniki Estell jest drenaż limfatyczny. Jest to rodzaj intensywnego masażu wykonywanego przy użyciu urządzenia wyposażonego w zmechanizowane głowice masujące z rolkami posiadającymi liczne mikrootwory – podczas zabiegu lekko zasysają one skórę (ale bez jakiegokolwiek rozciągania, podrażniania czy wywoływania urazów) działając na każdy jej milimetr. Drenaż limfatyczny pozwala:

  • pozbyć się nadmiaru wody z organizmu,
  • usunąć obrzęki i opuchliznę,
  • zredukować głęboko położoną tkankę tłuszczową,
  • ujędrnić skórę,
  • zredukować cellulit,
  • usunąć sztywność mięśni,
  • zregenerować skórę np. po porodzie.

Dla jak najlepszych efektów zabieg należy powtórzyć 8-10 razy – codziennie lub 2-3 razy w tygodniu. Później raz w miesiącu zaleca się zabieg podtrzymujący.

Brązowe algi – naturalny sposób na pozbycie się wody z organizmu 

Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się wody z organizmu, powinnaś koniecznie zapoznać się z rozwiązaniami, które oferuje w tym zakresie współczesna medycyna estetyczna. Jednym ze sposobów są zabiegi z wykorzystaniem różnego rodzaju substancji aktywnych, np. ekstraktu z Sphacelaria scoparia, czyli śródziemnomorskiej brązowej algi o wyjątkowych właściwościach. Ekstrakt z tych wodorostów w połączeniu z solą morską, escyną oraz innymi wyciągami roślinnymi daje efekty w postaci:

  • drenażu limfatycznego skutkującego usunięciem nadmiaru płynów z organizmu,
  • hamowania produkcji nowych komórek tłuszczowych,
  • poprawy elastyczności i napięcia tkanek dzięki stymulacji produkcji nowych włókien kolagenowych.

Oprócz wszystkich tych właściwości terapeutycznych zabieg z ekstraktem z brązowych alg jest także doskonałym sposobem na relaks i odprężenie.

Domowe sposoby na pozbycie się wody z organizmu

Aby utrzymać efekty zabiegów medycyny estetycznej i nie doprowadzić do ponownego zatrzymania wody w organizmie, należy na stałe wprowadzić zdrowe nawyki. Dotyczy to zarówno diety, jak i aktywności fizycznej.

Osoby, które zastanawiają się, jak pozbyć się wody z organizmu, powinny przede wszystkim ograniczyć spożywanie słonych przekąsek. Chipsy, słone paluszki, solone orzeszki zawierają duże ilości sodu, który sprzyja gromadzeniu się płynów w tkankach. W zamian należy zapewnić sobie dobre źródła potasu w diecie. Warzywa i owoce zawierają duże ilości tego pierwiastka. Potas znajdziemy m.in. w bananach, warzywach kapustnych i pomidorach. Dieta bogata w warzywa i owoce dostarcza także duże ilości wody oraz niezbędnych makro- i mikroelementów.

W pozbywaniu się wody z organizmu pomaga spożywanie produktów o działaniu moczopędnym, np. pietruszki, pokrzywy, skrzypu polnego, świeżego ogórka. Jednocześnie należy odpowiednio nawadniać organizm. Spożywanie przynajmniej dwóch litrów wody dziennie pozwala na utrzymanie prawidłowego poziomu wody w organizmie. Jeśli picie samej wody wydaje Ci się nudne, można zastąpić ją domowej roboty wodami smakowymi, np. z dodatkiem soku cytryny, owoców czy plasterków ogórka. W pozbyciu się nadmiernej ilości wody z organizmu pomóc mogą również specjalne suplementy, jednak przed ich zastosowaniem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

W trosce o prawidłową gospodarkę wodną organizmu zastąp siedzący tryb życia regularną aktywnością fizyczną. Nie muszą to być forsujące treningi, ale np. codzienne spacery o umiarkowanej intensywności.

Źródła:

  1. Janda K., Tomikowska A. (2014). Cellulite – causes, prevention, treatment. Pomeranian Journal of Life Sciences, 60(1), 29-38.
  2. Agata K. B. (2011). Woda i jej znaczenie dla organizmu kobiety. Ginekologia Polska, 82, 455-459.