Wraz z wiekiem i codziennym funkcjonowaniem nasza skóra ulega różnorodnym zmianom, które wpływają na jej wygląd, elastyczność i jędrność. Jednym z obszarów, który jest szczególnie podatny na procesy starzenia, jest dolina łez — subtelne, ale istotne wgłębienie na twarzy biegnące w kierunku, w którym spływają łzy. W miarę upływu lat dolina łez staje się bardziej widoczna, a zmarszczki oraz opuchlizna pod oczami mogą potęgować wrażenie zmęczonej, starszej twarzy. Na szczęście, współczesna medycyna estetyczna ma skuteczne środki, które pomagają zredukować te nieestetyczne zmiany i przywracają młody wygląd skóry w okolicy oczu. Poznaj najpopularniejsze metody, które pozwolą Ci cieszyć się piękną, gładką twarzą bez zmarszczek.
Czym jest dolina łez?
Dolina łez to naturalne, bardzo subtelne zagłębienia, zlokalizowane na linii spoczywających dolnych powiek i biegnące po skosie od wewnętrznego kącika oka do środkowej części policzka. Dolina łez pozwala zachować optyczną harmonię w wyrazie twarzy, wpływa na jej wyrazistość i młodszy wygląd. Wraz z upływem lat, w wyniku postępującego zanikania podskórnej tkanki tłuszczowej i procesów starzenia, wygląd skóry pod oczami może ulec zmianom. Cienka i wrażliwa skóra w tym obszarze traci fizjologiczne wypełnienie, jakim jest warstwa tłuszczu, a tym samym zaczyna się zapadać i marszczyć. Możesz zaobserwować pojawiające się zmarszczki, cienie i obrzęki, a zapadnięty obszar doliny łez powoduje, że twarz wydaje się bardziej zmęczona, starsza i pozbawiona blasku. Zdarza się, że z tym problemem natury estetycznej zmagają się już osoby poniżej 18. roku życia, np.:
- z genetycznymi skłonnościami do słabej jakości skóry w obrębie oczodołu,
- wczesnego powstawania zmarszczek,
- prowadzące niezdrowy tryb życia,
- wychudzone lub permanentnie przemęczone.
Dolina łez – przyczyny powstawania
Główną przyczyną pogłębiania się doliny łez jest rosnący ubytek podskórnej tkanki tłuszczowej w okolicy oczu. Wraz z upływem czasu i postępującym procesem starzenia skóry dochodzi do naturalnej utraty warstwy komórek tłuszczu, która wypełniała ten obszar, powodując, że twarz wydawała się okrąglejsza i młodsza. Utrata objętości w okolicy oczodołów sprawia, że obszar kości policzkowych zapada się, potęgując wrażenie zmęczonej i wiotkiej skóry, pozbawionej sprężystości, prowadząc do powstania doliny łez. Na uwidocznienie bruzd pod oczami istotny wpływ ma również fizjologiczna utrata kolagenu i elastyny w skórze, postępująca wraz z wiekiem pacjenta. Staje się cieńsza i mniej elastyczna, co sprawia, że zmarszczki są bardziej widoczne. Zdarza się, że mocno zarysowana dolina łez pojawia się w wyniku uwarunkowań genetycznych.
Wzmożona mimika twarzy, ekspozycja na szkodliwe czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie UV, palenie papierosów i nieodpowiednia pielęgnacja skóry, także będą przyspieszać proces utraty kolagenu i starzenia skóry oraz zwiększać możliwość zarysowania doliny łez. Bruzdy będą również bardziej widoczne u osób, które w krótkim czasie drastycznie schudły.
Domowa pielęgnacja i codzienne nawyki w korekcie doliny łez
Odpowiednio dobrane kosmetyki i domowe sposoby pielęgnacji skóry wokół doliny łez to ważny krok, który może pomóc w utrzymaniu zdrowego wyglądu i opóźnieniu procesu starzenia się okolicy oczu. Profesjonalne produkty będą wspierać naturalną warstwę ochronną naskórka, zapobiegną nadmiernej utracie wilgoci i głęboko odżywią komórki skóry. Codzienny rytuał pielęgnacyjny to świetne uzupełnienie kuracji antystarzeniowej i ujędrniającej.
W swojej kosmetyczce warto mieć sprawdzony krem nawilżający, przeznaczony do delikatnej skóry wokół oczu. Szukaj kremów, które w swoim składzie zawierają naturalne składniki nawilżające, takie jak kwas hialuronowy, witamina E czy alantoina. Regularne nawilżanie skóry pomoże utrzymać jej elastyczność i jędrność oraz zdrowy wygląd twarzy. Przed wyjściem na zewnątrz, nawet w pochmurne czy zimowe dni, nie zapominaj o stosowaniu filtrów SPF. Narażenie skóry na promieniowanie UV znacząco przyspiesza proces starzenia, sprzyja utracie wody oraz sprawia, że cera wydaje się szorstka i zmęczona. Nie zapominaj także o prawidłowej technice oczyszczania skóry twarzy — unikaj mocnego tarcia i naciągania skóry, zwłaszcza pod oczami. Delikatne żele myjące możesz nakładać specjalnymi gąbeczkami lub szczotkami, które dokładniej usuną zanieczyszczenia, a przy okazji pobudzą krążenie, rozluźnią i rozmasują skórę.
Na co dzień staraj się unikać częstych ekspresywnych ruchów mimicznych, np. marszczenia brwi lub oczu. Powtarzające się napinanie mięśni w okolicy oczodołów może przyspieszać powstawanie zmarszczek i pogłębiać dolinę łez. Zdrowa dieta, bogata w antyoksydanty również będzie wspierać walkę z wolnymi rodnikami i opóźniać proces starzenia skóry. Spożywaj dużo warzyw, owoców, orzechów i tłuszczów omega-3. Nie bez znaczenia jest także dbanie o wystarczającą ilość wypijanej wody, sen i regenerację. Niewyspanie może przyczynić się do pogłębienia cieni i zwiększać widoczność zmarszczek wokół oczu.
Zabiegi medycyny estetycznej służące korekcji doliny łez — wypełniacze i mezoterapia igłowa
Zabiegi z wykorzystaniem wypełniaczy to jedne z najczęściej stosowanych metod redukcji zmarszczek i zmniejszenia widoczności doliny łez. Środki wypełniające są zazwyczaj oparte na usieciowanym kwasie hialuronowym lub polinukleotydach. Poprzez precyzyjną aplikację preparatu za pomocą bardzo cienkiej igły, składniki aktywne docierają do głębokich warstw skóry, niwelując widoczne zmarszczki, pobudzając procesy odbudowy i regeneracji struktury tkankowej. W ten sposób twarz wygląda na młodszą, staje się pełniejsza i stopniowo odzyskuje utraconą objętość. Efekty po zabiegu wypełniania kwasem hialuronowym lub mieszankami środków o podobnym działaniu są widoczne niemal natychmiast.
Innym zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej, stosowanym do usuwania doliny łez, jest modelowanie wybranej partii twarzy i regeneracja skóry z wykorzystaniem lipotransferu. Procedura polega na przeniesieniu własnej tkanki tłuszczowej pacjenta, pobranej z jednej części ciała do innej, co minimalizuje ryzyko odrzucenia przeszczepu. Specjalistycznie odfiltrowana tkanka, pochodząca najczęściej z okolic talii, zawierająca dużą ilość komórek macierzystych i naturalnych wypełniaczy, zostaje podana podskórnie w wybraną okolicę za pomocą cieniutkiej igły. Oprócz modelowania i wypełniania ubytków tkankowych lipotransfer wspomaga regenerację, stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, dzięki temu skóra staje się jędrna, elastyczna i pełna blasku. Pierwsze efekty są widoczne bezpośrednio po zabiegu.
Jedną z nowocześniejszych metod, stosowanych do poprawy wyglądu doliny łez jest hydroliftingująca mezoterapia igłowa. Ten zaawansowany zabieg łączy w sobie zalety tradycyjnej mezoterapii z efektem ,,liftingu” dzięki zastosowaniu preparatów bogatych w kwas hialuronowy, aminokwasy, witaminy i peptydy. Te substancje aktywne mają dogłębne działanie nawilżające, odżywcze i stymulują produkcję kolagenu, co wpływa na poprawę jędrności, elastyczności i grubości skóry. Natychmiastowy efekt zabiegu to uniesiony i napięty owal twarzy, a także zmniejszona widoczność zmarszczek i głębokość bruzd w miejscu, gdzie płyną łzy. Inne rodzaje mezoterapii mikroigłowej, na które można się zdecydować, by usunąć dolinę łez, to mezoterapia autologicznymi czynnikami wzrostu, takimi jak osocze bogatopłytkowe pochodzącymi z krwi pacjenta lub specjalnie opracowanymi, bogato odżywczymi koktajlami, zawierającymi witaminy, aminokwasy i peptydy. Mezoterapia igłowa jest często wybieranym narzędziem do likwidacji nieestetycznych worków, sińców i cieni pod oczami, które bywają mylone z doliną łez.
Laser frakcyjny CO2 – zabieg „wypełniania” doliny łez i zmarszczek bez igieł
Zabiegi laserowe są alternatywną metodą walki z bruzdami w okolicy oczu, bez konieczności stosowania igieł i wykonywania nakłuć. Laser frakcyjny działa na zasadzie wywoływania mikrouszkodzeń skóry, które stymulują jej komórki do wzmożonych procesów odbudowy i regeneracji oraz produkcji kolagenu. Dzięki terapii laserowej skóra w miejscu występowania doliny łez staje się bardziej elastyczna i jędrna, a zmarszczki wygładzone. Redukcji ulegają także opuchlizna wokół oczu oraz ewentualne zasinienia lub przebarwienia, a cała twarz znów wygląda zdrowo i promiennie.
ŹRÓDŁA:
- Kępa, „Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej na okolice oczu.” (2015).
- Aleksa, M. Rost-Roszkowska. „Ocena wiedzy klientek salonów kosmetycznych na temat zabiegów z wykorzystaniem kwasu hialuronowego i ich wpływu na rewitalizację skóry.” (2022).
- Przylipiak, „Podstawy medycyny estetycznej.” Podręcznik dla studentów kosmetologii, Wydawnictwo Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Białystok (2014).