Zupełnie naturalne jest, że skóra kobiet w wieku 60 lat nie wygląda już tak jak kilka dekad wcześniej. Widoczne są na niej oznaki życiowego doświadczenia i zmian biologicznych – zmarszczki, wiotkość, niekiedy przebarwienia i zaburzenia owalu twarzy. Można jednak znacznie poprawić swój wygląd i samopoczucie. Podpowiadamy, jakie zabiegi na twarz dla 60-latki pomogą zredukować najbardziej problematyczne defekty estetyczne!
Jak zmienia się stan skóry po 60. roku życia?
Szósta dekada życia to dojrzały wiek. Jednak nie lata determinują wyglądu skóry. Każda kobieta starzeje się w indywidualnym tempie. Zależy to m.in. od predyspozycji genetycznych, ale też wcześniejszego stylu życia zwłaszcza od częstotliwości ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe, kontaktu z zanieczyszczeniami środowiskowymi, diety, chorób współistniejących, aktywności fizycznej czy pracy hormonów płciowych i w dużej mierze sposobu pielęgnacji cery.
Jednak u większości kobiet po 60 roku życia twarz i ciało zmieniają się istotnie w następstwie znacznie już spowolnionego metabolizmu biologicznego komórek. W młodości elementy składników skóry ulegają systematycznej wymianie na nowe. Proces ten spowalnia już po ok. 20-25 roku życia, a w później jest jeszcze bardziej zaburzony. W konsekwencji w skórze spada ilość włókien kolagenu i elastyny warunkujących elastyczność i napięcie tkanek, a także stężenie kwasu hialuronowego zatrzymującego cząsteczki wody. Ponadto zmniejsza się też ilość podskórnej tkanki tłuszczowej.
Pod wpływem takich zmian skóra staje się wysuszona, tkanki wiotczeją i opadają, a na powierzchni cery widoczne są już nie tylko drobne zmarszczki mimiczne, ale też głębokie, utrwalone bruzdy.
Jak można poprawić kondycję skóry twarzy w dojrzałym wieku?
Dojrzała skóra wymaga szczególnej pielęgnacji uwzględniającej ochronę i intensywne nawilżanie. Niezwykle istotna jest przede wszystkim systematyczność. Samodzielne kroki mogą jednak nie przynosić tak wyraźnej poprawy, jaką można uzyskać w klinice medycyny estetycznej.
Rodzaj profesjonalnych zabiegów przeznaczonych dla skóry dojrzałej zależy od jej indywidualnej kondycji a także stanu zdrowia pacjentki oraz jej oczekiwań. Niekiedy zadowalające efekty można osiągnąć korzystając z metod o niskiej inwazyjności, innym razem wskazana jest intensywniejsza ingerencja w tkanki. Poniżej wymieniamy kilka najpopularniejszych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, na które często decydują się osoby powyżej 60 lat.
Jakie zabiegi na twarz dla 60-latki działają małoinwazyjnie?
Jedną z najmniej inwazyjnych metod służących do odmłodzenia skóry, którą oferują gabinety medycyny estetycznej, jest laserowe odmładzanie. Stosuje się różne rodzaje urządzeń, które oddziałują tylko na głębsze warstwy skóry lub prowadzą do odparowania naskórka. Dużą popularnością cieszą się zabiegi frakcyjne, ponieważ przyczyniają się do generowania kontrolowanych mikrouszkodzeń z pozostawieniem nienaruszonych kanalików (frakcji). Biorą one udział w procesie odnowy, m.in. ułatwiając napływ czynników wzrostu i przeciwciał do obszaru zabiegowego. Procedura taka stymuluje skórę, co skutkuje odmłodzeniem twarzy:
- spłyceniem zmarszczek i bruzd,
- wyrównaniem kolorytu i zmniejszeniem cieni pod oczami,
- poprawą gęstości i sprężystości tkanek,
- napięciem powierzchni skóry.
Laser działa na wybranych warstwach skóry, jego energia prowadzi do termicznego skrócenia włókien kolagenowych ulegających osłabieniu i rozciągnięciu. Pierwsze efekty laseroterapii widoczne są bardzo szybko, ale z czasem narastają, co wynika ze stymulacji fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny.
Z zabiegów takich warto korzystać w przypadku średniozaawansowanych oznak starzenia się skóry pod względem utraty jej napięcia. Mogą one obejmować wybrane części twarzy lub całą jej powierzchnię. Z techniki laserowej korzysta się także przy konkretnych niedoskonałościach często nasilających się wraz z wiekiem. Popularne jest np. laserowe zamykanie naczynek, usuwanie przebarwień czy lifting.
Zabieg wolumetrii twarzy po 60. roku życia
Jednym z głównych problemów osób starszych jest wiotka skóra – opadanie policzków, powiek, kącików ust. Zmiany takie sprawiają też, że coraz bardziej widoczne są zmarszczki. Do poprawy wyglądu stosuje się różne metody, wśród których jest wolumetria twarzy. Podnosi ona sprężystość skóry i poprawia owal twarzy. Zabieg taki polega na podaniu indywidualnie dobranych wypełniaczy tkankowych. Problemem cery dojrzałej zwykle nie są już tylko zmarszczki mimiczne, dlatego zabiegi z użyciem toksyny botulinowej (botoksu) są już niewystarczające. Częściej zastosowanie znajdują wypełniacze na bazie usieciowanego kwasu hialuronowego.
Wypełniacze i biostymulatory podaje się w formie mezoterapii igłowej, czyli wstrzykuje się je w wybrane obszary twarzy. Z ich pomocą można dokonać korekty konturów twarzy – zamaskować defekty i uwydatnić wybrane obszary. Ponadto zabieg taki redukuje płytkie jak i głębokie zmarszczki.
Blefaroplastyka i lifting brwi po 60.
Gdy skóra staje się wyraźnie osłabiona i traci jędrny wygląd, głębokie zmarszczki i bruzdy nie są jedynymi problemami. Do tych równie często spotykanych zalicza się opadanie tkanek, szczególnie w delikatnej okolicy oczu. Pacjentki, które chcą odsłonić spojrzenie i wyglądać młodziej, mogą zdecydować się na chirurgiczne zabiegi medycyny estetycznej dla 60-latki takie jak np.:
- lifting brwi – polega na podniesieniu tkanek i podszyciu ich do okostnej, co wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.
- blefaroplastyka – jest to chirurgiczna korekcja powiek polegająca na usunięciu nadmiaru skóry i/lub tkanki tłuszczowej, nadaniu okolicy oka pożądanego wyglądu i założeniu szwów.
W części przypadków można zdecydować się na zabieg alternatywny – wspomnianą laseroterapię lub napięcie tkanek z użyciem nici liftingujących. To, jaka metoda pozwoli na odmłodzenie twarzy 60-latki, zawsze jest kwestią indywidualną.
Radiofrekwencja plus liposukcja podbródka
Wiotczenie skóry związane z wiekiem często skutkuje opadaniem jej fałdów, zwłaszcza pod linią żuchwy. W wyniku działania grawitacji niekiedy dochodzi także do nierównomiernej kumulacji tkanki tłuszczowej na podbródku, przez co twarz sprawia wrażenie nieproporcjonalnej i grubszej niż w rzeczywistości. Jest to częsty problem kobiet powyżej 60 lat, z którym jednak można sobie poradzić. Jakie zabiegi na twarz dla 60-latki sprawdzą się w takim przypadku? Warto skorzystać z zabiegu radiofrekwencji.
Metoda ta polega na emisji energii o częstotliwości fal radiowych. Generowana jest ona wprost do tkanek za pomocą diody wprowadzanej przez niewielkie nacięcie wykonane w okolicy ucha i prowadzi do podgrzania elementów skóry właściwej i tkanki tłuszczowej. Efektami tej procedury są m.in. poprawa jędrności i wyszczuplenie podbródka. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i tuż po nim można wrócić do domu. Pacjenci mogą się zdecydować na taki zabieg jako alternatywę dla metod chirurgicznych i tradycyjnej liposukcji, oczywiście po wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań.
Źródła:
- Kołaczek A.: Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej. Kosmetologia Estetyczna, 6 / 2015 / vol. 4. https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2015.6-2.pdf
- Zegarska B., Woźniak M.: Przyczyny wewnątrzpochodnego starzenia się skóry. Gerontologia Polska, tom 14, nr 4, 153–159. https://gerontologia.org.pl/wp-content/uploads/2016/05/2006-04-4.pdf
- Podręcznik dla studentów kosmetologii pod redakcją Andrzeja Przylipiaka. Podstawy Medycyny Estetycznej. https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WF_jednostki/samodzielna-pracownia-medycyny-estetycznej/podrecznik-podstawy_medycyny_estetycznej_ap_ver3.pdf
- https://med.stanford.edu/cosmeticsurgery/aestheticservices/face/blepharoplasty.html