Kaszka na twarzy – jak się jej pozbyć? Przyczyny zmian skórnych, które powstają głównie na czole

3 min
21/10/2024

Kaszka na twarzy to problem, który wbrew pozorom nie dotyczy jedynie niemowląt, ale i osób dorosłych. Zwykle przyjmuje postać drobnych, białych, podskórnych grudek na czole i policzkach. Kaszka może pojawić się też na innych częściach twarzy, np. pod oczami, na powiekach (często są to tzw. prosaki). Zdarza się, że zmiany skórne w postaci kaszki powodują świąd i towarzyszą im zaczerwienienia.

Kaszka na twarzy – przyczyny powstawania zmian skórnych. Zła pielęgnacja, zaburzenia hormonalne, alergia

Skąd się bierze kaszka na twarzy? Jak podkreślają lekarze dermatolodzy, podskórne białe grudki mogą mieć różne przyczyny.

  • błędy w pielęgnacji twarzy

Jedną z najczęstszych jest zablokowanie ujść gruczołów łojowych, które produkują sebum. W ten sposób tworzą się białe grudki wypełnione łojem, które są tak naprawdę zaskórnikami zamkniętymi. Problem ten może wynikać z nieodpowiedniej pielęgnacji skóry (np. niezbyt dokładne oczyszczanie, brak demakijażu). Przyczyną kaszki na twarzy mogą być też kosmetyki komedogenne np. z parafiną, lanoliną lub silikonami w składzie. Warto wspomnieć, że zaskórniki zamknięte często występują u osób z cerą tłustą, trądzikową i mieszaną.

  • reakcje alergiczne

Inną z przyczyn kaszki na czole, policzkach lub pod oczami może być reakcja alergiczna np. na stosowane kosmetyki, szczególnie jeśli mają zbyt duże stężenie substancji aktywnych. Białe grudki może spowodować też alkohol etylowy, konserwanty, sztuczne barwniki, czy substancje zapachowe obecne w różnych produktach kosmetycznych.

  • zaburzenia hormonalne

Kaszka na twarzy pojawia się też na skutek zaburzeń gospodarki hormonalnej, np. przy zespole policystycznych jajników lub chorób tarczycy. Nieprawidłowy poziom hormonów może doprowadzić do wzmożonej produkcji sebum, zablokowania ujścia gruczołów łojowych i pogorszenia cery. W razie podejrzeń, iż grudki na twarzy mają podłoże hormonalne, warto udać się do endokrynologa i wykonać badania sprawdzające poziom hormonów. Skąd jeszcze bierze się kaszka na twarzy?

  • nietolerancje pokarmowe

Charakterystyczne zmiany skórne mogą być oznaką nietolerancji pokarmowych. O kaszce alergicznej możemy mówić, jeśli grudki pojawią się np. po spożyciu produktów takich, jak nabiał, czekolada, kakao, cytrusy lub orzechy ziemne.

Natomiast kaszka na twarzy u niemowląt zwykle wynika z niedojrzałości gruczołów łojowych i z czasem znika samoistnie. Oczywiście może też mieć podłoże alergiczne.

Jak pozbyć się kaszki na twarzy? Prawidłowa pielęgnacja skóry

Jak zniwelować kaszkę na twarzy? Wszystko zależy od przyczyny podskórnych grudek. Przykładowo, jeśli problem ma związek z nieprawidłową pielęgnacją, należy zadbać o dokładne oczyszczanie skóry twarzy. Rekomendujemy oczyszczanie dwuetapowe, na czym ono polega? Najpierw używamy płynu micelarnego lub mleczka do demakijażu. W drugim etapie myjemy twarz pianką oczyszczającą lub żelem dobranym do potrzeb skóry. Bardzo ważnym elementem pielęgnacji jest też codzienne stosowanie toniku do twarzy np. z kwasem glikolowym, który zmniejsza niedoskonałości. Nie zapominaj też o fotoprotekcji, codzienna aplikacja kremu przeciwsłonecznego z wysokim filtrem UV to absolutny must have. Przy prosakach i zaskórnikach zamkniętych dobrze sprawdzą się też kremy do twarzy o działaniu seboregulującym, normalizującym i lekkiej, żelowej formule.

W trosce o higienę pamiętaj, aby często zmieniać ręcznik do wycierania twarzy oraz poszewki na poduszki.  Niewskazane jest natomiast samodzielne wyciskanie grudek, gdyż może to doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego i rozsiania zmian na jeszcze większym obszarze.

Na Twojej twarzy pojawiła się kaszka i zastanawiasz się, co jeszcze zrobić, aby uporać się z problemem? Poprawę stanu cery mogą przynieść również maski złuszczająco-oczyszczające, peelingi enzymatyczne, które świetnie usuwają martwy naskórek i mogą być stosowane nawet u osób z wrażliwą skórą. Polecamy również kosmetyki z kwasami AHA i BHA, które dobrze złuszczają skórę, niwelując wiele niedoskonałości.

Z kolei alergiczna kaszka zwykle ustępuje, jeśli wyeliminujemy z diety produkty spożywcze, które powodują wystąpienie zmian skórnych. Bardzo ważna jest tutaj szczegółowa diagnostyka, warto więc udać się do lekarza alergologa, który wykona odpowiednie testy alergiczne.

Kaszka na twarzy a zabiegi profesjonalne – mikrodermabrazja, peelingi chemiczne, kawitacyjne

Jeśli chcesz skutecznie pozbyć się kaszki na twarzy, czole czy brodzie, możesz wspomóc się zabiegami profesjonalnymi. Dokładne oczyszczanie twarzy umożliwia mikrodermabrazja diamentowa wykonywana m.in. w naszej Klinice Estell w Warszawie. Na czym polega ta metoda? Specjalna diamentowa głowica usuwa martwy naskórek, zaskórniki, krostki i przebarwienia. Dzięki mikrodermabrazji możesz też zwęzić rozszerzone pory i zmniejszyć łojotok.

Procedura jest bezbolesna i nie wymaga szczególnych przygotowań, jednak, aby osiągnąć pożądane rezultaty, musi być przeprowadzona w serii (zwykle jeden zabieg nie wystarczy). Bezpośrednio po mikropeelingu skóra może być lekko zaczerwieniona (rumień znika samoistnie w ciągu kilku godzin). Co ważne mikrodermabrazja nie narusza naturalnej warstwy hydrolipidowej skóry.

Innym sposobem na pozbycie się kaszki są indywidualnie dobrane peelingi chemiczne np. z kwasem migdałowym, salicylowym.

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, przy pojawieniu się kaszki na twarzy zwykle dochodzi do zablokowania ujścia gruczołów łojowych. By znormalizować produkcję sebum i odblokować zatkane pory można wykonać np. peeling kawitacyjny. Jest to prosty zabieg kosmetologiczny często wykonywany jako wstęp do bardziej inwazyjnych zabiegów.

Źródła:

  • https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/59313,atopowe-zapalenie-skory
  • Agnieszka Krauze, Alergia na białko mleka krowiego – postacie kliniczne, Alergia Astma Immunologia 2015, 20 (1)
  • https://zdrowie.pap.pl/byc-zdrowym/krostki-moga-zwiastowac-chorobe-jelit