Łuszcząca się skóra – sprawdź najczęstsze przyczyny powstawania i sposoby na poprawę kondycji skóry

3 min
21/10/2024

Łuszcząca się skóra najczęściej jest oznaką naruszenia płaszcza hydrolipidowego, ale nie tylko. Może też sygnalizować rozwój AZS, łuszczycy lub innej przewlekłej choroby dermatologicznej. Sprawdź, dlaczego jeszcze skóra się łuszczy. Dowiedz się, jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry z tendencją do łuszczenia.

Sucha i łuszcząca się skóra – przyczyny. Dermatozy, nieodpowiednia pielęgnacja

Łuszczenie się skóry na twarzy w niektórych przypadkach jest objawem łuszczycy, szczególnie jeśli zmiany są zlokalizowane w okolicach czoła, brwi, nosa oraz oczu. Skąd się bierze łuszczyca? Etiologia tej ogólnoustrojowej choroby zapalnej nie jest do końca znana. Wiadomo jednak, że istnieją czynniki, które zwiększają ryzyko rozwoju zmian skórnych, takie jak m.in.:

  • chroniczny stres,
  • ciąża i poród,
  • zakażenia paciorkowcami i gronkowcami,
  • zaburzenia hormonalne,
  • niewłaściwa higiena,
  • stosowanie nieodpowiednich kosmetyków,
  • używki,
  • zażywanie niektórych leków.

Inną dermatozą, której symptomem jest łuszcząca się sucha skóra, to atopowe zapalenie skóry (AZS). Do rozwoju schorzenia przyczyniają się czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. AZS jest konsekwencją niewłaściwej reakcji układu immunologicznego na małe dawki alergenów. Inną często diagnozowaną przez dermatologów chorobą skóry powodującą łuszczenie, jest łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS), które może być wynikiem zaburzeń hormonalnych i immunologicznych.

Warto podkreślić, że nadmiernie łuszcząca się skóra nie zawsze jest objawem schorzeń dermatologicznych. Jeśli skóra zaczyna się intensywnie złuszczać, równie dobrze może być to spowodowane jej przesuszeniem, brakiem odpowiedniej ilości sebum, nawilżenia. Nieodpowiednia pielęgnacja, w tym brak demakijażu lub stosowanie kosmetyków z alkoholem i innymi agresywnymi substancjami w składzie również może skutkować nadmiernym rogowaceniem naskórka. Ubytki w warstwie hydrolipidowej mogą wynikać z nadmiernej ekspozycji skóry na  promieniowanie słoneczne, trudne warunki atmosferyczne (np. mróz), czy zanieczyszczenia w powietrzu.

Schodząca skóra twarzy może pojawić się też na skutek niedoczynności tarczycy, w której przebiegu zmniejsza się aktywność gruczołów łojowych.

Łuszcząca się skóra – objawy

Jak wygląda łuszcząca się skóra? Zwykle jest szorstka, matowa, ma nierówną teksturę. Naskórek może łuszczyć się miejscowo lub obejmować całą twarzy, czy głowę. Niekiedy skóra łuszczy się i odchodzi całymi płatami. W zależności od przyczyny, łuszczącej się skórze może towarzyszyć szereg innych objawów, w tym np.:

  • zaczerwienienie,
  • świąd,
  • uczucie ściągnięcia,
  • pokrzywka,
  • różne zmiany skórne,
  • pieczenie.

Pamiętaj, jeśli Twoja skóra zaczyna się nadmiernie łuszczyć i zauważasz inne niepokojące objawy, nie zwlekaj i udaj się do dermatologa.

Jak pielęgnować łuszczącą się skórę na twarzy? Sprawdź domowe sposoby

Łuszcząca się skóra wymaga szczególnego traktowania. Jeśli przyczyną problemu jest jej zaburzona bariera hydrolipidowa, musisz zadbać o odbudowę naturalnej warstwy ochronnej skóry i wprowadzić zmiany w codziennej pielęgnacji. Pomocne w tym będą produkty o działaniu nawilżającym, dopasowane do potrzeb i rodzaju Twojej cery. Dobrym wyborem będą np. kremy nawilżające z mocznikiem, kompleksem NMF, ceramidami, skwalanem, lanoliną, kwasem laktobionowym.

Zrezygnuj na jakiś czas ze stosowania silnie oczyszczających kosmetyków oraz zabiegów z retinolem. Pamiętaj też o stosowaniu dobrego kremu do twarzy z filtrem przeciwsłonecznym, również w pochmurne dni. W domowym zaciszu możesz sięgać po głęboko nawilżające maseczki do twarzy.

Jeżeli skóra na twarzy się łuszczy, staraj się unikać przebywania w zanieczyszczonych i klimatyzowanych pomieszczeniach. W miarę możliwości nie narażaj skóry na działanie zbyt wysokich ani zbyt niskich temperatur, wiatru, mrozu. W okresie grzewczym korzystaj z nawilżacza powietrza. Zwróć też uwagę na dietę, zadbaj o produkty bogate w witaminę E, kwasy omega-3 i staraj się przyjmować minimum 2 l płynów dziennie.

Łuszcząca się i skóra sucha – zabiegi na twarz

By wspomóc odbudowę płaszcza lipidowego, warto rozważyć poddanie się różnym profesjonalnym zabiegom na twarz dostępnym np. w naszej warszawskiej Klinice Estell. Przy przesuszeniu i łuszczeniu się skóry twarzy można zastosować infuzję tlenową, która dogłębnie odżywia i nawilża. Dobre rezultaty daje też hydradermabrazja, peelingi chemiczne oraz mezoterapia z kwasem hialuronowym. Każdy zabieg kosmetologiczny poprzedza konsultacja ze specjalistą, podczas której wykluczane są ewentualne przeciwwskazania.

Leczenie łuszczącej się skóry

Jeśli problem łuszczącej się skóry jest spowodowany dermatozą, skonsultuj się z lekarzem dermatologiem, który dobierze dla Ciebie odpowiednią terapię. Przykładowo, w przypadku AZS należy unikać kontaktu z czynnikami nasilającymi objawy. U chorych często stosuje się glikokortykosteroidy w formie kremów, maści i emolienty, które wyciszają zmiany. U osób z ŁZS zwykle wdraża się leki przeciwgrzybicze, przeciwzapalne (miejscowe glikokortykosteroidy). Warto mieć świadomość, że zarówno AZS, jak i ŁZS kluczowe znaczenie ma codzienna pielęgnacja skóry z użyciem odpowiednio dobranych dermokosmetyków o łagodnym, przebadanym i bezpiecznym składzie.

Źródła:

  • https://podyplomie.pl/dermatologia/27014,co-to-jest-luszczyca