Masaż gua sha to wywodzący się z Chin rytuał, polegający na pocieraniu skóry przy użyciu specjalnej kamiennej płytki. Ten pozornie prosty zabieg poprawia krążenie krwi i limfy w organizmie, a także odświeża i odmładza skórę. Dla jak najlepszych efektów warto go jednak łączyć z profesjonalnymi zabiegami medycyny estetycznej, np. biostymulatorem kolagenu albo radiofrekwencją mikroigłową.
Masaż gua sha to zabieg estetyczny wywodzący się z kultury chińskiej. W uproszczeniu – polega on na pocieraniu skóry specjalną kamienną płytką tak długo, aż się zaczerwieni. Pod wpływem nacisku oraz odpowiednio wykonywanych ruchów w organizmie zachodzą zjawiska pozytywnie wpływające na zdrowie i urodę – warto bowiem mieć świadomość, że pierwotnie masaż chiński gua sha miał przede wszystkim działanie lecznicze. Jego zadaniem było redukowanie przewlekłego bólu, usuwanie stanów zapalnych oraz usprawnianie narządu ruchu. Współcześnie częściej wykonywany jest nie masaż ciała, ale masaż twarzy gua sha, który ma właściwości estetyczne.
Kamień do masażu gua sha – czym się cechuje?
Masaż gua sha – w odróżnieniu od wielu innych masaży, nie tylko tych wywodzących się z kultury Dalekiego Wschodu – nie jest wykonywany tylko przy użyciu dłoni. Przyrząd do masażu twarzy gua sha to specjalna kamienna płytka, wykonana najczęściej z różowego kwarcu lub jadeitu. Wbrew pozorom jest to dość istotne, bo każdy kamień do masażu gua sha ma swoje indywidualne właściwości.
Różowy kwarc – zwany przez Chińczyków kamieniem miłości – zgodnie z wierzeniami tamtejszej kultury łagodzi różnego rodzaju dolegliwości ze strony układu krążenia. Dodatkowo ma on również pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu immunologicznego oraz dodaje energii. Z kolei jadeit w chińskich wierzeniach określany jest mianem świętego kamienia władzy. Zgodnie z tamtejszą medycyną ludową masaż gua sha wykonywany jadeitem usuwa z organizmu toksyny, poprawia owal twarzy oraz spłyca zmarszczki.
Masaż twarzy gua sha – jak wykonać?
Masaż gua sha – zarówno twarzy, jak i całego ciała – może być wykonywany przez wykwalifikowanego w tym zakresie fizjoterapeutę lub kosmetologa. Wówczas daje efekt intensywniejszej stymulacji i oprócz działania estetycznego może również pozytywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie. Masaż twarzy gua sha można jednak wykonać także w domu – to zabieg prostszy, niż mogłoby się wydawać:
- Nałóż na twarz krem albo olejek, który zapewni skórze delikatny poślizg.
- Masaż zacznij od szyi, wykonując naprzemiennie długie i krótkie ruchy od środka szyi ku jej bocznym częściom.
- Przejdź do kolejnych partii twarzy: czoła, policzków, boków twarzy. Wykonuj długie i krótkie pociągnięcia, naprzemiennie lekko drap skórę i mocno przyciskaj do niej kamień.
- Masaż każdej części twarzy powinien się składać z około 10 ruchów. Cały zabieg powinien trwać nie dłużej niż 4-5 minuty, a wykonywać go można 3-4 razy w tygodniu.
Masaż gua sha – efekty
Regularny masaż twarzy gua sha – wykonywany nawet w warunkach domowych – pozwala na:
- poprawę krążenia krwi i limfy,
- zniwelowanie opuchlizny twarzy,
- spłycenie drobnych zmarszczek,
- poprawę napięcia i elastyczności skóry,
- relaksację i odprężenie.
Uwaga! Zabiegu nie wolno wykonywać w przypadku skóry uszkodzonej (rany, owrzodzenia, poparzenia), dużych pieprzyków, siniaków, rozległych zmian trądzikowych oraz trądziku różowatego.
Masaż gua sha – z jakimi zabiegami łączyć?
Choć masaż gua sha jest zabiegiem skutecznym i bezsprzecznie przynosi pozytywne efekty estetyczne, to jednak trzeba na nie poczekać i nie są one spektakularne. Dlatego masaż chiński gua sha warto połączyć z profesjonalnymi zabiegami medycyny estetycznej z oferty naszej kliniki Estell. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy:
- Radiofrekwencja mikroigłowa
Bardzo kompleksowe działanie estetyczne na skórę twarzy wykazuje radiofrekwencja mikroigłowa. Polega ona na wykonywaniu izolowanymi mikroigłami nakłuć na głębokość 0,5-4 mm. Igły te emitują fale radiowe, które pobudzają proces produkcji nowych włókien kolagenu i elastyny, jak również skracają już istniejące włókna. Dodatkowo pozytywnie na skórę wpływa samo nakłuwanie, które pobudza naturalne procesy regeneracyjne.
Efekty? Wygładzona i napięta skóra, obkurczenie się porów, redukcja zmarszczek, redukcja opadającego owalu, redukcja blizn oraz wyrównanie kolorytu cery. Dla jak najlepszych rezultatów zaleca się wykonanie serii czterech zabiegów w odstępie trzech tygodni.
Inny skuteczny sposób na kompleksowe odmłodzenie i regenerację skóry to ujędrniający termolifting – polega on na kontrolowanym podrażnieniu i podgrzaniu włókien kolagenu, dzięki czemu wracają one do swojej pierwotnej długości. Dodatkowo wysoka temperatura stymuluje fibroblasty do produkcji nowego kolagenu, która następuje stopniowo oraz długofalowo.
Ujędrniający termolifting – najlepiej wykonany w serii 4-6 procedur – pozwala na uniesienie owalu twarzy, zniwelowanie bruzd wargowo-nosowych oraz uniesienie opadających policzków, wygładzenie zmarszczek oraz poprawę elastyczności i napięcia skóry. Co ważne, pierwsze efekty widoczne są już po jednym zabiegu, a pełne rezultaty uzyskuje się po 3-6 miesiącach.
- Wolumetria twarzy – biostymulator kolagenu
Na lifting i wymodelowanie twarzy pozwala z kolei biostymulator kolagenu – jest to zabieg z wykorzystaniem dopasowanego do potrzeb pacjenta preparatu. Jego głównym składnikiem jest polikaprolakton zawieszony w specjalnie przygotowanym nośniku żelowym. Podany w formie iniekcji w określone partie ciała – głęboko w tkankę podskórną lub bezpośrednio na kość – umożliwia uzyskanie efektu wolumetrii, czyli zwiększenia objętości tkanek. Można dzięki temu wymodelować zapadnięte skronie i policzki, usunąć nawet głębokie zmarszczki, zredukować tzw. chomiki i poprawić owal twarzy.
Zachęcamy do umówienia się na konsultacje w klinice Estell – nasi specjaliści podpowiedzą, jakie zabiegi będą najlepsze dla kompleksowego odmłodzenia i regeneracji cery.