Pełne, dobrze nawilżone i gładkie usta to ozdoba każdej kobiety. Niestety, nie każda pani została w naturalny sposób obdarzona wydatnymi, krągłymi ustami, a dodatkowo – ich delikatna skóra jest mocno narażona na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Dlatego usta wymagają ochrony, systematycznej pielęgnacji, a także… profesjonalnych zabiegów medycyny estetycznej, dzięki którym można poprawić ich kształt i kontur.
Kształtne, pełne usta to jeden z głównych atrybutów kobiecości. Przyciągają spojrzenia, dodają twarzy urody i subtelnego seksapilu. Ważne jest to, by o usta dbać tak samo jak o inne partie twarzy. Naskórek na wargach jest bardzo cienki i delikatny, właściwie pozbawiony gruczołów łojowych i potowych, a także warstwy lipidowej chroniącej przed utratą wilgoci. Dlatego usta mają tendencje do przesuszania się, pierzchną na wietrze i mrozie, robią się szorstkie i pękają. Z czasem mogą tracić ładny kolor, stają się coraz bledsze, a ich kontur się rozmywa.
Oczywiście trzeba też zdawać sobie sprawę, że nie każda kobieta została w naturalny sposób obdarzona kształtnymi, pełnymi ustami. Wargi bywają cienkie, asymetryczne, zdarzają się również opadające kąciki ust. Na szczęście ze wszystkimi tego typu problemami można sobie poradzić. Pomogą w tym zarówno domowa pielęgnacja, jak i profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej.
Jak dbać o usta w domowym zaciszu?
Usta wąskie, asymetryczne, małe, pełne usta – wszystkie one wymagają odpowiedniej pielęgnacji domowej. Jej kluczowym elementem jest nawilżanie i natłuszczanie cienkiej, delikatnej skóry warg oraz dostarczanie jej witamin i składników odżywczych. Kosmetyki nawilżająco-natłuszczające do ust mają zazwyczaj postać kremów, sztyftów, pomadek i balsamów do ust – można je stosować tak często, jak tylko jest to potrzebne, a przynajmniej dwa razy dziennie. Należy po prostu nałożyć na wargi warstwę kosmetyku i pozostawić go tam do całkowitego wchłonięcia. Kosmetyki do domowej pielęgnacji ust mogą zawierać np. witaminy A i E, glicerynę, kwas hialuronowy, mocznik oraz lanolinę.
Raz na jakiś czas warto wykonać również peeling ust – pozwoli on usunąć martwy naskórek, wygładzić wargi i sprawi, że składniki kosmetyków będą się lepiej wchłaniać. Uwaga! Musi to być peeling drobnoziarnisty i bardzo delikatny, nie można też aplikować go zbyt mocno – intensywne tarcie mogłoby spowodować uszkodzenia skóry. Peeling do ust można bez problemu kupić w każdej drogerii albo wykonać go samodzielnie w domu – w tym celu wystarczy wymieszać pół łyżeczki miodu z łyżeczką cukru albo łyżeczkę oliwy z łyżeczką fusów od kawy. Taką miksturę należy delikatnie wmasować w wargi.
Regeneracja i nawilżanie ust kwasem hialuronowym
Domowa pielęgnacja to jedno, ale nie można zapominać również o wszystkich dobrodziejstwach, jakie niosą za sobą profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej. Czasami wymagają ich nawet kształtne, pełne usta. Co to znaczy? To, że nawet posiadaczki krągłych, kobiecych ust mogą raz na jakiś czas zgłosić się do naszej kliniki Estell, gdzie wykonujemy zabiegi regeneracyjne ust z zastosowaniem kwasu hialuronowego.
Na czym polega regeneracja i nawilżenie ust kwasem hialuronowym? Po uprzednim zastosowaniu lekkiego znieczulenia miejscowego lekarz podaje w okolice ust preparat na bazie kwasu hialuronowego poprzez iniekcję – zarówno konkretny rodzaj preparatu, jak i jego ilość są zależne od indywidualnych potrzeb pacjentki oraz oczekiwanych rezultatów. Zabieg pozwala na:
- dogłębne, długotrwałe nawilżenie ust,
- poprawę naturalnego kolorytu warg,
- odzyskanie młodzieńczej elastyczności i jędrności ust,
- wyrównanie asymetrycznych warg,
- redukcję opadających kącików.
Warto pamiętać, że kwas hialuronowy poprawia także wygląd skóry dookoła ust – staje się ona bardziej jędrna, wypełnione zostają drobne zmarszczki, co daje kompleksowe efekty odmłodzenia całej twarzy.
Regeneracja ust kwasem hialuronowym jest zabiegiem mało inwazyjnym i bezpiecznym. Nieliczne są również przeciwwskazania do jego wykonywania – zalicza się do nich ciążę i okres karmienia, choroby autoimmunologiczne, tendencje do powstawania bliznowców, objawy infekcji (gorączka, kaszel, katar) i infekcje, w tym opryszczkę.
Efekty zabiegu – w zależności od indywidualnych predyspozycji – utrzymują się od 6 miesięcy do nawet roku. Później można go powtórzyć.
Pełne usta? Kwas hialuronowy też pomoże!
Kwas hialuronowy znajduje zastosowanie nie tylko w zabiegach regeneracji i nawilżania ust – popularną procedurą jest także powiększanie i modelowanie ust kwasem hialuronowym. Podając preparat w formie iniekcji w okolice ust, można powiększyć zbyt wąskie wargi, nadać im pełny, bardzo kobiecy kształt oraz poprawić ich kontur.
Przeciwwskazania do powiększania i modelowania ust kwasem hialuronowym są takie same, jak w przypadku zabiegów regeneracyjno-nawilżających. Bezpośrednio po zabiegu okolice ust mogą być lekko zasinione, ale objawy te szybko mijają. Efekty utrzymują się do roku, a później procedurę można powtórzyć.
Usta wymagają odpowiedniej pielęgnacji – regularnego złuszczania, nawilżania i regeneracji. Dzięki nowoczesnym zabiegom medycyny estetycznej można również je wymodelować, powiększyć i poprawić ich kształt. Warto zgłosić się do kliniki Estell na konsultacje, gdzie specjalista dobierze zakres zabiegu oraz najlepszy preparat do jego przeprowadzenia.