Wysuszone ręce to problem wielu osób – bez względu na płeć i wiek. Cienka, delikatna skóra dłoni jest nieustannie narażona na niekorzystne działanie wielu czynników zewnętrznych, co może powodować jej szorstkość i przesuszenie. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja – zarówno domowa, jak i profesjonalna.
Wysuszone ręce są niekiedy efektem chorób dermatologicznych – np. różnego rodzaju alergii, egzemy czy atopowego zapalenia skóry. Zdecydowanie częściej jednak uczucie przesuszenia, szorstkości oraz zaczerwienienie skóry dłoni jest spowodowane działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Mogą to być zarówno bardzo niska temperatura czy zimny wiatr, jak i nadmierna ekspozycja dłoni na działanie promieniowania słonecznego. Bardzo wysuszone dłonie bywają też efektem kontaktu skóry z silnymi detergentami, np. podczas codziennych porządków – dlatego myjąc łazienkę czy kuchnię, zawsze warto nałożyć rękawice ochronne. Do przesuszenia dłoni może też prowadzić wykonywana praca zawodowa, związana z ekspozycją skóry na kontakt z środkami chemicznymi czy toksynami. Oczywiście należy mieć świadomość, że skóra staje się coraz bardziej sucha wraz z wiekiem – jest to jeden z zupełnie naturalnych objawów starzenia się.
Jak nawilżyć suche dłonie – podstawa to dobry krem!
O odpowiednie nawilżenie dłoni trzeba dbać regularnie – nie wystarczy raz dziennie posmarować rąk pierwszym lepszym kremem i liczyć, że to zapewni skórze dobrą kondycję. Kremu do rąk należy używać kilka razy dziennie wedle potrzeby – tak aby skóra przestała być szorstka. Bardzo ważne jest, by nawilżać ręce po każdym myciu. Nawet najdelikatniejsze mydła wysuszają skórę, więc warto użyć kosmetyków, które przywrócą równowagę hydrolipidową.
Czym nawilżyć dłonie? Dobry krem powinien zawierać m.in. chroniące przed wysuszeniem tłuszcze, np. wazelinę, glicerynę, parafinę lub oleje roślinne. Ważny jest też dodatek witamin A oraz E, które chronią naskórek, zabezpieczają go przed degradacyjnym wpływem czynników zewnętrznych i zmniejszają ryzyko powstawania przebarwień oraz plam. O nawilżenie dłoni pomogą też zadbać takie substancje, jak:
- mocznik (zmniejsza objawy wysuszenia, przyspiesza regenerację naskórka),
- kwas hialuronowy (wiąże wodę w skórze, chroniąc przed jej nadmierną utratą),
- alantoina (działa przeciwzapalnie oraz łagodząco),
- D-panthenol (łagodzi podrażnienia).
W drogeriach i aptekach można kupić także bardziej specjalistyczne środki do nawilżania skóry dłoni. Są to np. regenerujące rękawiczki, nasączone takimi substancjami, jak: masło shea, olejek jojoba, kompleksy witaminowe czy mocznik. Nakłada się je na dłonie na noc – naturalne ciepło ciała sprawia, że substancje aktywne mogą przez kilka godzin wnikać w głębsze partie skóry,
Sposób na suche dłonie – osocze bogatopłytkowe
W klinice Estell w Warszawie można skorzystać z profesjonalnych zabiegów, które szybko i skutecznie poprawią kondycję skóry dłoni. Jednym z takich sposobów jest mezoterapia osoczem bogatopłytkowym. Osocze bogatopłytkowe jest substancją, która w procesie wirowania jest wyodrębniana z krwi uprzednio pobranej od pacjenta. Podane w określone partie ciała – w tym w dłonie – w formie iniekcji natychmiast pobudza naturalne procesy regeneracji, wygładza skórę, a także wpływa pozytywnie na jej nawilżenie oraz jędrność. Co ważne, jest to zabieg przeznaczony nawet dla osób z różnego rodzaju nadwrażliwościami oraz alergiami. Osocze – jako substancja pochodząca z krwi pacjenta – jest w pełni naturalne dla organizmu. Dla jak najlepszych rezultatów zaleca się wykonanie serii 3-5 zabiegów w odstępach 2-3 tygodni.
Jak nawilżyć dłonie? Prawidłowa pielęgnacja domowa oraz nowoczesne zabiegi medycyny estetycznej pozwolą kompleksowo zadbać o nawilżenie dłoni!