Ropne pryszcze na twarzy – jak leczyć i unikać nawrotów

3 min
25/08/2023

Różnego rodzaju wykwity najczęściej obejmują cerę. Zdarza się, że początkowo drobne krostki przeobrażają się w nieestetyczne, często bolesne zmiany ropne. Co za nie odpowiada? Jak można wyleczyć ropne pryszcze na twarzy i co zrobić, aby problem nie powrócił? Sprawdź!

O czym świadczy obecność ropnych krost na twarzy? 

W większości przypadków ropne pryszcze na twarzy występują w przebiegu trądziku pospolitego, inaczej zwyczajnego. Rzadziej nieliczne zmiany mogą wskazywać na uczulenie czy reakcję kontaktową – wówczas zwykle zanikają po pewnym czasie. Jeśli jednak problem z cerą trwa przewlekle, najprawdopodobniej są to właśnie szczególnie uciążliwe zmiany trądzikowe.

Na twarzy powstają różne typy trądziku zwyczajnego:

  • Zaskórnikowy – jest najłagodniejszą postacią, objawiającą się obecnością zaskórników rozwijających się w następstwie nadmiernej keratynizacji wokół mieszków włosowych oraz zablokowaniem ujścia gruczołów łojowych.
  • Grudkowo-krostkowy – w jego przebiegu pojawiają się pryszcze wypełnione wydzieliną, zwykle otoczone czerwoną obwódką wskazującą na miejscowy stan zapalny.
  • Guzkowy – pod wpływem zatkania gruczołów łojowych podskórnie gromadzi się wydzielina, która z czasem twardnieje. Zmiany takie są tkliwe, często bolesne.
  • Torbielowaty – jest nazywany także ropowiczym, ponieważ poza zgrubieniami tworzą się również ropne wypryski.
  • Piorunujący – jest najcięższą postacią, która cechuje się występowaniem wszystkich powyższych zmian, a niekiedy również symptomów ogólnoustrojowych, np. złego samopoczucia, czy chudnięcia.

Co najczęściej odpowiada za trądzik? 

Trądzik należy do najczęstszych zmian skórnych. Jego etiologia jest złożona. Jako główne przyczyny krost i ropnych zmian wymienia się m.in.:

  • skłonność genetyczną,
  • nadmiar sebum,
  • nadmierną keratynizację okołomieszkową,
  • obecność bakterii,
  • niewłaściwą pielęgnację,
  • zaburzenia hormonalne,
  • nadmierny stres,
  • zanieczyszczenia,
  • niezdrową dietę, zwłaszcza pokarmy wysokoglikemiczne i fast foody.

Ropne pryszcze na twarzy mogą rozwijać się zarówno u osób dorosłych, jak i młodzieży. Zmianom na cerze często towarzyszą wykwity na szyi, klatce piersiowej, plecach i ramionach.

Jak pozbyć się nieestetycznych wyprysków? 

Ropne pryszcze wyglądają nie tylko nieestetycznie, ale mogą też odpowiadać za nadkażenia bakteryjne i pozostawiać po sobie nieestetyczne blizny. Szczególnie postać torbielowata często prowadzi do trwałych powikłań. Przy ciężkiej postaci zmian warto skonsultować się z dermatologiem, który zaleci odpowiednie postępowanie.

W walce z trądzikiem ważna jest systematyczność i wielozadaniowość, obejmująca:

  • unikanie czynników pogarszających kondycję naszej skóry,;
  • właściwa pielęgnacja;
  • stosowanie miejscowych kremów, maści i roztworów;
  • niekiedy niezbędne jest leczenie farmakologiczne – antybiotykami oraz innymi środkami doustnymi;
  • ścisłe przestrzeganie zaleceń dermatologa.

Czego unikać przy ropnych zmianach skórnych? 

Przede wszystkim powstrzymaj się od wyciskania pryszczy. Staraj się też nie dotykać twarzy w ciągu dnia. Za ten rodzaj wykwitów w dużej mierze odpowiada nadmiar łoju, który blokuje ujścia mieszków włosowych. Unikaj więc kosmetyków o wysokiej komedogenności (tłustych). Do powstawania zmian skórnych przyczyniają się też zanieczyszczenia, w tym dym papierosowy.

Bezpieczna, odpowiednia pielęgnacja skóry trądzikowej 

W odpowiednim leczeniu trądziku niezwykle ważna jest pielęgnacja. Warto stosować tylko hipoalergiczne kosmetyki przeznaczone do cery trądzikowej. Trzeba też pamiętać o systematyczności – pielęgnacji przynajmniej rano i wieczorem, która powinna obejmować następujące kroki:

  1. Konsultacja z lekarzem dermatologiem, który zarekomenduje odpowiednie leczenie oraz pielęgnację.
  2. Demakijaż –  zwykle jest pierwszym krokiem wieczornej rutyny. Przed pójściem spać i kolejnymi etapami pielęgnacji zawsze warto dokładnie go usunąć. Należy unikać płynów micelarnych i preparatów, w których składzie jest alkohol.
  3. Oczyszczanie – wieczorem warto oczyścić skórę dwukrotnie, przy użyciu łagodnej pianki lub żelu, która nie zaburza mikroflory. Nie zapominaj, że równie ważne jest dokładne oczyszczanie skóry z rana. Chociaż wydaje się ona czysta, pozostaje na niej nadmiar sebum, którego produkcja jest najintensywniejsza, gdy spisz. Ponadto rano trzeba usunąć resztki kosmetyków stosowanych wieczorem oraz zanieczyszczeń przenoszących się na powierzchnię skóry z pościeli.
  4. Nakładanie kremu – jest to ostatni etap. Unikaj kremów, które zatykają pory. Wybieraj te delikatne, właściwe dla skóry z trądzikiem. Pamiętaj również, że także skóra tłusta potrzebuje cząsteczek wody – stosuj krem nawilżający, ale nie natłuszczający.

Właściwa pielęgnacja twarzy powinna obejmować również ochronę przed promieniami słonecznymi. Wychodząc z domu należy aplikować preparat z filtrem SPF. Zmniejszy to ryzyko powikłań w postaci przebarwień potrądzikowych.

Jedną z przyczyn krost na twarzy jest blokowanie gruczołów łojowych przez martwe komórki skóry i zanieczyszczenia. Raz w tygodniu warto więc złuszczać naskórek przy użyciu delikatnego peelingu. Przy otwartych, ropnych pryszczach na twarzy niewskazane są inwazyjne peelingi mechaniczne.

Zabiegi pomocne przy ropnych pryszczach na twarzy

Jeśli domowe sposoby na krosty ropne nie wystarczają, możesz sięgnąć po zabiegi z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej. Specjalista po ocenie stanu Twojej skóry dobierze odpowiednią metodą. Wśród możliwości wymienia się m.in.:

  • terapię światłem LED;
  • delikatne peelingi chemiczne, np. z kwasem azelainowym;
  • profesjonalne zabiegi oczyszczająco-regenerujące.

Źródła:

  1. Biegaj M.: Trądzik pospolity i jego leczenie. Kosmetologia Estetyczna 2/2017/vol. 6. https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2017.2-6.pdf
  2. Jankowiak W., Imielski W., Pachurka J.: Kosmetologia wobec problemów cery tłustej i trądzikowej. http://violmedica.pl/publikacje/kosmetologia_wobec_problemow_cery_tlustej_i_tradzikowej.pdf
  3. Statucka P.: Etiopatogeneza, klinika i leczenie trądziku pospolitego.
  4. http://nedo.gumed.edu.pl/wszpziu/Prace%20licencjackie%20i%20magisterskie/Praca%20licencjacka.pdf
  5. https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74475,tradzik-pospolity
  6. https://podyplomie.pl/medycyna/15326,tradzik-pospolity-leczenie