Rozstępy po ciąży – nie musisz się z nimi godzić!

3 min
05/08/2020

Rozstępy po ciąży to dość powszechny problem estetyczny u kobiet – pasma cienkiej, pomarszczonej skóry na brzuchu, udach czy piersiach mogą zaburzać samoocenę i stanowić źródło kompleksów. Główną przyczyną rozstępów są geny, dlatego trudno zapobiegać ich powstawaniu. Na szczęście rozstępy po porodzie można skutecznie zredukować – pomogą w tym nowoczesne zabiegi medycyny estetycznej.

Rozstępy to postać zmian skórnych. W fazie wzrostu mają barwę czerwoną, a w miarę upływu czasu stają się białe tworząc pasma pomarszczonej, cienkiej tkanki, osiągające szerokość do 10 mm i długość kilku centymetrów, które na pierwszy rzut oka mogą nieco przypominać blizny. Mogą być zlokalizowane na udach, pośladkach, brzuchu i piersiach, ale także na plecach czy ramionach. Skóra w obrębie rozstępów jest pozbawiona gruczołów łojowych i potowych oraz mieszków włosowych, przez co nie spełnia wszystkich swoich funkcji.

Przyczyny powstawania rozstępów

Główną anatomiczną przyczyną powstawania rozstępów są zaburzenia w funkcjonowaniu fibroblastów, czyli komórek produkujących kolagen i elastynę oraz kwas hialuronowy odpowiadających za prawidłowe nawilżenie i jędrność skóry. W uproszczeniu proces powstawania rozstępu polega na zbyt szybkim i silnym naciąganiu skóry, która nie nadąża z produkcją potrzebnej ilości włókien kolagenowych. Przyczyną mogą być tu też zmiany hormonalne powodujące osłabienie włókien (np. podwyższony kortyzol, co często występuje u kobiet w czasie ciąży). Na skórze pojawiają się drobne pęknięcia, początki rozstępów. W pierwszym etapie powstawania zmian (faza zapalna) włókna kolagenu ulegają odkształceniu, są czerwone i piekące, by w fazie zaniku zblednąć i przyjąć ostateczną postać.

Warto podkreślić, że czynniki, które prowadzą do tych nieprawidłowości, mogą być jednak bardzo różne – począwszy od chorób ogólnoustrojowych (np. nadczynności nadnerczy) przez gromadzenie się tkanki tłuszczowej w okolicach piersi czy bioder w okresie dojrzewania, rozbudowę tkanki mięśniowej na skutek ćwiczeń fizycznych, aż po ciążę, kiedy dochodzi do szybkiego przyrostu masy ciała i zmian w proporcjach kobiecej sylwetki. Dlatego tak często spotykane są np. rozstępy na piersiach w ciąży.

Jak zapobiec rozstępom w ciąży?

Ponieważ za tworzenie się rozstępów odpowiedzialne są głównie predyspozycje genetyczne, to całkowicie skuteczna ich profilaktyka  nie istnieje – można oczywiście próbować wzmacniać skórę, ujędrniać ją i poprawiać jej elastyczność, stosując różnego rodzaju domowe sposoby na rozstępy. Masaże, kremy, żele i inne preparaty kosmetyczne warto wprowadzić już w trakcie ciąży, ale nawet odpowiednia pielęgnacja ciała nie gwarantuje powodzenia.

A czy rozstępy znikają? Niestety nie do końca. Ich pierwsze stadium rozwoju, czyli faza zapalna, utrzymuje się przez 12-24 miesiące – są wtedy czerwone lub niebieskie, a więc bardzo widoczne na skórze. W tym czasie jednak można je najskuteczniej leczyć. Później rozstępy stopniowo bledną, stają się białe i przypominają bardziej bliznę – na tym etapie rozstępów nie da się już usunąć, a tylko ograniczyć ich widoczność. Rozstępy po ciąży warto więc leczyć jak najszybciej, kiedy szansa na sukces jest największa. Wśród metod stosowanych na rozstępy najbardziej skuteczne są profesjonalne zabiegi w gabinecie medycyny estetycznej.

Czy da się pozbyć rozstępów po ciąży? Pomoże zabieg karboksyterapii!

Jednym z polecanych przez specjalistów z kliniki Estell zabiegów jest karboksyterapia na rozstępy – metodę tę stosuje się z powodzeniem w medycynie estetycznej już od ponad 20 lat. Polega ona na wprowadzeniu pod skórę w określonych partiach ciała dwutlenku węgla – jego obecność wywołuje kontrolowany stan zapalny, który natychmiast uruchamia naturalne procesy naprawcze organizmu. Po aplikacji dwutlenek węgla wędruje oczywiście do płuc i jest wydalany jako produkt wymiany gazowej.

Karboksyterapię można łączyć z innymi zabiegami, np. lipolizą czy mezoterapią. Pierwsze efekty w postaci redukcji rozstępów widoczne są po około 6 zabiegach, ale dla jak najlepszych rezultatów warto ich wykonać około 12.

Usuwanie rozstępów po ciąży – laser CO2!

Skutecznym zabiegiem polecanym kobietom po ciąży jest laser na rozstępy – w klinice ESTELL wykonujemy zabiegi z wykorzystaniem lasera frakcyjnego CO2, który służy m.in. redukcji rozstępów. W przeciwieństwie do stosowanych dotąd w medycynie i kosmetologii laserów, urządzenie nie naświetla powierzchni skóry jednokrotnie. Jego wiązka jest kierowana na ściśle określone partie skóry powodując odparowanie tkanek (ablację) i tworząc w nich poprzez podgrzanie tysiące mikroskopijnych, niewidocznych gołym okiem uszkodzeń, które pobudzają procesy regeneracji. Zwiększa się produkcja kolagenu, a skóra ulega dogłębnej przebudowie. Ponieważ tkanka wokół tych stref nie jest naruszona, proces gojenia zachodzi szybko, a zabieg nie powoduje powstania widocznych ran. Zastosowanie urządzenia pozwala na redukcję rozstępów, ale również odmłodzenie i odświeżenie skóry, poprawę jej jędrności i gęstości. W zależności od indywidualnych potrzeb konieczne może być wykonane do 6 zabiegów w odstępach 6-12 tygodni.