Siniaki po kwasie hialuronowym: norma czy problem?

3 min
05/04/2021

Kwas hialuronowy to najpopularniejszy wypełniacz stosowany w medycynie estetycznej – stosuje się go w celu spłycania zmarszczek i bruzd, korekty defektów objętości twarzy, powiększania ust, modelowania owalu twarzy i linii żuchwy. Ogólnie zabiegi z zastosowaniem kwasu hialuronowego są bardzo skuteczne i bezpieczne, co nie oznacza, że nie wiążą się z nimi żadne skutki uboczne. Kwas hialuronowy podaje się w formie iniekcji, a więc zupełne naturalne jest, że w obrębie przerwania ciągłości skóry może pojawić się niewielki siniak. Jak sobie z tym poradzić?

Z tekstu dowiesz się:

Kwas hialuronowy to substancja w zupełnie naturalny sposób występująca w organizmie, przede wszystkim – w skórze. Jego główną zdolnością jest przyciąganie i wiązanie cząsteczek wody, dlatego odpowiada m.in. za nawilżenie oraz jędrność skóry, a także jej ochronę przed przesuszeniem. Niestety, wraz z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w organizmie w naturalny sposób spada – objawia się to spadkiem nawilżenia, wysuszeniem, utratą sprężystości oraz pojawieniem się pierwszych zmarszczek. Na szczęście opracowano syntetyczne postacie kwasu hialuronowego, które można aplikować w różne partie ciała i tym samym redukować rozmaite problemy natury estetycznej.

Jakie zastosowanie ma kwas hialuronowy w medycynie estetycznej?

Odpowiednia domowa pielęgnacja twarzy, mezoterapia, toksyna botulinowa – zmarszczki i inne defekty estetyczne pojawiające się na twarzy wraz z wiekiem można redukować na różne sposoby. Rozważając metody odmładzania i odnowy twarzy, nie można zapomnieć o możliwościach, jakie dają w tym zakresie zabiegi z zastosowaniem kwasu hialuronowego:

  • Kwas hialuronowy to jeden z najpopularniejszych sposobów na wypełnienie zmarszczek oraz głębokich bruzd w każdym obszarze ciała. Po iniekcji preparatu w odpowiednie miejsce lekarz przeprowadza masaż, dzięki któremu równomiernie rozprowadza kwas w tkankach, zapewniając efekt wypełnienia zmarszczek, a także wygładzenia i odmłodzenia skóry.
  • Preparaty zawierające syntetyczny kwas hialuronowy wykorzystywane są w zabiegach wolumetrii twarzy, czyli jej modelowania oraz poprawy owalu. Wraz z wiekiem tkanki twarzy tracą jędrność i elastyczność, opadają, nadając smutnego, postarzałego wyglądu. Wypełnienie ubytków tkankowych przy pomocy kwasu hialuronowego pozwala modelować twarz, przywrócić jej młody i jędrny wygląd.
  • Zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego wykonuje się również w obrębie ust. Po pierwsze – pozwalają one na powiększenie warg i nadanie im kobiecego, zmysłowego wyglądu. Po drugie – możliwe jest wyrównanie ewentualnej asymetrii. Po trzecie – kwas hialuronowy pozwala na rozwiązanie problemu opadających kącików ust.

Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego – czy są bezpieczne?

Zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego są ogólnie bardzo bezpieczne, oczywiście pod warunkiem, że wykonuje je doświadczony lekarz mogący się pochwalić odpowiednim certyfikatem. Osoba niewykwalifikowana, np. kosmetyczka, może łatwo uszkodzić naczynia krwionośne, doprowadzając do martwicy tkanek.

Sama procedura większych przygotowań – zaleca się jedynie, by przez 2-3 dni przed planowanym zabiegiem nie przyjmować leków rozrzedzających krew, np. aspiryny. Mogą one bowiem nasilać krwawienie towarzyszące iniekcji. Zabieg wykonywany jest w sterylnych warunkach, przy użyciu jednorazowej igły i strzykawki oraz certyfikowanych preparatów, zbadanych pod kątem bezpieczeństwa. U większości pacjentów nie jest wymagane żadne znieczulenie, ale jeśli ktoś ma mocno obniżony próg wytrzymałości na ból, można zastosować działający miejscowo krem znieczulający.

Zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego nie są związane z ryzykiem poważnych powikłań czy skutków ubocznych. Jak już wspomniano, dla niektórych pacjentów bolesny może być moment iniekcji, zupełnie normalne jest także lekkie krwawienie. Zaraz po zabiegu miejsce wkłucia i wypełnienia kwasem hialuronowym może być zaczerwienione i lekko opuchnięte. Możliwe są również niewielkie siniaki po kwasie hialuronowym – jest to zupełnie naturalne i nie musi być konsultowane z lekarzem.

Siniaki po kwasie hialuronowym – jak przyspieszyć ich zanikanie?

W zależności od miejsca objętego zabiegiem, u pacjentów widoczne mogą być między innymi:

  • siniaki po powiększaniu ust kwasem hialuronowym,
  • siniak po kwasie hialuronowym w obrębie zmarszczek mimicznych czoła,
  • siniaki po kwasie hialuronowym na bruzdy nosowo-wargowe.

Jak już wspomniano, nie są one problemem zdrowotnym i zanikają samoistnie w ciągu kilku dni, ale mogą stanowić przykry defekt estetyczny. Nietrudno wyobrazić sobie np. sytuację, gdy po podaniu kwasu w okolice oka w celu wygładzenia tzw. kurzych łapek pojawia się tam nieestetyczne zaczerwienienie i zasinienie. Są też osoby, dla których perfekcyjny wygląd jest niezbędny do wykonywania pracy, a ewentualne zasinienia mogą to utrudniać. Dlatego warto zadbać o to, by siniaki po kwasie hialuronowym znikały jak najszybciej.

Przede wszystkim – na około dwa tygodnie przed zabiegiem warto włączyć do diety więcej produktów bogatych w witaminę C. Odpowiada ona m.in. za wytrzymałość naczyń krwionośnych, a jeśli będą one odpowiednio mocne, zmniejszy się podskórny wylew krwi na skutek nakłucia skóry, a w konsekwencji – mniejsze będą siniaki na ustach po kwasie hialuronowym.

Już po zabiegu sięgnąć można po działające miejscowo kremy i maści wspierające regenerację skóry. Mogą one zawierać heparynę, hesperydynę lub wyciąg z arniki. Pomóc mogą również zimne okłady – ważne jednak, by lodu nie przykładać bezpośrednio do skóry, ponieważ mogłoby się to skończyć odmrożeniem. Pamiętajmy także, aby samodzielnie nie rozmasowywać miejsc poddanych zabiegowi z użyciem kwasu hialuronowego. Takie działanie utrudni wchłanianie siniaków i obrzęków.

Najlepiej dać siniakowi wchłonąć się samodzielnie. Nie trwa to długo – maksymalnie po 7 dniach na skórze po zasinieniu nie będzie już śladu!