opis problemu
Dentofobia jest coraz częściej spotykanym zjawiskiem wśród dzieci i pacjentów dorosłych. Jest poważnym problemem psychologicznym, który uniemożliwia zadbanie o zdrowy uśmiech. Jest to lęk przed dentystą, który u części pacjentów spowodowany jest traumą z przeszłości. Zmagasz się z problemem dentofobii? Chcesz przełamać w sobie lęk i zadbać o kondycję swoich zębów?
Dentofobia – przyczyny problemu
O dentofobii mówi się coraz więcej, szczególnie, że jest to naprawdę poważny problem, który dotyka dużego odsetka pacjentów. Czym jest lęk przed dentystą nie zrozumie nikt, kto nie musiał się z nim zmagać. Pacjenci odczuwający lęk przed dentystą mają ogromny problem z poddaniem się leczeniu. Dla nich, nawet najprostsza wizyta profilaktyczna jest przeżyciem trudnym, do którego muszą się odpowiednio przygotować.
Przyczyny problemu mogą być różne, chociaż u wielu osób są związane z nieprzyjemnym przeżyciem, traumą np. z dzieciństwa. Lęk może być związany zarówno z samą wizytą w gabinecie, jak i przed zabiegami, jakie wykonywane mają być w obrębie jamy ustnej. Duży stres powodować mogą też czynniki zewnętrzne, np. charakterystyczne odgłosy i zapachy, których źródłem jest gabinet stomatologiczny.
Dentofobia powoduje pojawienie się pewnych charakterystycznych objawów, takich jak: ból brzucha, niestrawność, biegunka, problemy ze snem, a także nadmierne pocenie się, przyspieszona akcja serca czy drżenie mięśni.
Dentofobia – leczenie
Podłoże problemu sięga sfery psychologicznej. Pacjenci z dentofobią muszą zostać objęci szczególną opieką w gabinecie dentystycznym. Należy podjąć wszelkie kroki, aby zminimalizować poziom stresu. Doskonałym sposobem jest przygotowanie indywidualnego programu leczenia oraz ogromne pokłady cierpliwości i zrozumienia. Bardzo ważne jest stworzenie w gabinecie komfortowych, bezstresowych warunków. Duże znaczenie ma nastawienie lekarza. Warto wybrać stomatologa posiadającego odpowiednie doświadczenie z pacjentem zmagającym się z dentofobią. Ważne, aby pacjent miał możliwość skorzystania ze znieczulenia, ponieważ doznania bólowe nie pomogą mu w pokonaniu stresu i lęku przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Kiedy wszystkie możliwości i próby zawiodły, warto skorzystać z możliwości leczenia w narkozie. Pacjent w trakcie trwania zabiegu jest w stanie głębokiego snu, dzięki czemu czynnik stresu i traumy jest wyeliminowany. Leczenie w narkozie przeprowadza się zarówno u dzieci jak i osób dorosłych.
W przypadku pacjentów z dentofobią dobrym rozwiązaniem jest przeprowadzanie wizyt adaptacyjnych, podczas których mogą oni stopniowo oswajać się z lękiem.
Wsparcie pacjenta
Pacjenci zmagający się z lękiem przed dentystą wymagają szczególnego wsparcia ze strony lekarza. Konieczne jest budowanie pozytywnej relacji, pełnej zaufania, serdeczności i empatii. Ważne, aby stomatolog wykazał się dużym zrozumieniem i cierpliwością dla problemów pacjenta. Dobrym rozwiązaniem, które może pomóc przełamać lęk są wizyty adaptacyjne, podczas których pacjent stopniowo pokonuje swoje ograniczenia.
Znieczulenie komputerowe
Niewątpliwie strach przed bólem jest jedną z kluczowych przyczyn, dla której obawiamy się wizyty w gabinecie stomatologicznym. System znieczulenia komputerowego, że spotkanie z dentystą nie musi kojarzyć się z niczym nieprzyjemnym. To wychodzące naprzeciw Pacjentom z dentofobią nowatorskie rozwiązanie zapewnia 100% komfort i wygodę, gdyż płyn znieczulający podawany jest przez lekarza bezpiecznie i całkowicie bezboleśnie, bez użycia igły. Strach przed strzykawką odchodzi w zapomnienie.
To najnowszej generacji rodzaj bezbolesnego, komputerowego znieczulenia zębów przed zabiegami stomatologicznymi. Poprzez zastosowanie nowej technologii, która opiera się na stopniowym dawkowaniu znieczulenia (kontrolowanego przez system komputerowy, który w inteligentny sposób dobiera ilość podawanego produktu, a także odpowiednie ciśnienie), pozwala na zupełnie bezstresową dla Pacjenta aplikację substancji znieczulającej.
Ta forma znieczulenia dedykowana jest przede wszystkim osobom, które czują lęk przed wizytami stomatologicznymi, a co za tym idzie – boją się ukłucia igły oraz kolejnych etapów leczenia, a jednocześnie cenią komfort, który daj brak odrętwienia twarzy.
System znieczulenia komputerowego doskonale sprawdza się w każdej dziedzinie stomatologii – od stomatologii zachowawczej, estetycznej, protetyki, endodoncji, chirurgii stomatologicznej po pedodoncje czy implantologię. Umożliwia wykonanie przez lekarza technik znieczulenia, dzięki którym Pacjent po aplikacji swobodnie mówi, bez odrętwienia warg i języka, a po leczeniu może swobodnie powrócić do obowiązków życia codziennego.
FAQ
- Czym jest dentofobia?
Dentofobia to silny lęk, jaki odczuwa pacjent w związku z wizytą u stomatologa. Przyczyny problemu mogą mieć różną etiologię.
- Czy dentofobię można pokonać?
Duże znaczenie ma ustalenie przyczyn problemu oraz postępowanie, które pozwala stopniowo przezwyciężać problem. Duże znaczenie ma tu podejście stomatologa, który musi być cierpliwy i empatyczny. W sytuacji kiedy stan zdrowia jest alarmujący a lęk przed leczeniem stomatologicznym wciąż nie do pokonania- należy rozważyć leczenie w narkozie (znieczulenie całkowite).
WYKONYWANE ZABIEGI/USŁUGI
Formularz kontaktowy