Zaskórniki na nosie – jak się ich pozbyć? Najlepsze sposoby na czystą i gładką skórę

4 min
21/10/2024

Czarne zaskórniki na nosie to problem dermatologiczny, który dotyczy nastolatków w okresie dojrzewania, jak i osób dorosłych.  Ciemny kolor wągrów to efekt utleniania keratyny w martwych komórkach naskórka. Niedoskonałości te często występują u posiadaczy cer tłustych i trądzikowych, ale nie tylko. Sprawdź, jak pozbyć się zaskórników otwartych. Poznaj kosmetyki, metody pielęgnacji skóry i zabiegi, dzięki którym poprawisz stan cery.

Zaskórniki na nosie – jak powstają? Przyczyny

Masz „czarne kropki” w rejonie nosa i zastanawiasz się, jak powstają wągry? Zaskórniki na nosie to zmiany skórne, które są skutkiem zapychania ujść mieszków włosowych. Do problemu przyczynia się m.in. intensywna produkcja sebum (łoju) i nieprawidłowe złuszczanie się naskórka. Jakie czynniki sprzyjają czopowaniu ujść gruczołów łojowych? Czarne wągry często spowodowane niedokładnym oczyszczaniem twarzy, niedbałym demakijażem lub jego całkowitym brakiem. Do zatykania porów mogą przyczynić się również stosowanie zbyt agresywnych środków myjących. U części osób niedoskonałości mają związek z zaburzeniami hormonalnymi (okres pokwitania) lub predyspozycjami genetycznymi. Powstaniu zaskórników otwartych na nosie sprzyja też stosowanie kosmetyków komedogennych, czyli takich, które „zapychają” pory.

Wpływ na pojawienie się czarnych wągrów na nosie mają też czynniki środowiskowe, m.in.:

  • ekspozycja skóry na zanieczyszczone powietrze,
  • smog,
  • dym papierosowy.

Wśród przyczyny powstawania zaskórników wymienia się też źle zbilansowaną dietę (niedobory witamin), cerę tłustą, mieszaną i trądzik.

Czy wyciskanie wągrów to dobry pomysł?

Część osób postanawia samodzielnie usunąć zaskórniki na nosie. Jak podkreślają kosmetolodzy i lekarze dermatolodzy, mechaniczne wyciskanie wągrów w domu nie jest najrozsądniejszym pomysłem – dlaczego? Możemy w ten sposób uszkodzić delikatną skórę na nosie, doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego i podrażnień. Jeśli chcemy pozbyć się wągrów z nosa, lepiej zmienić rutynę pielęgnacyjną i skorzystać z pomocy specjalisty.

Zaskórniki na nosie – jak usunąć wągry? Codzienna pielęgnacja

By zmniejszyć widoczność zaskórników na nosie, warto zacząć od odpowiedniej pielęgnacji w domu. Od czego zacząć? Od dwuetapowego oczyszczania, starannego demakijażu. Należy zrezygnować z ciężkich fluidów, bronzerów i pudrów, które mogą sprzyjać zatykaniu porów. By dokładnie oczyścić twarz z pozostałości kosmetyków kolorowych i różnych zanieczyszczeń, warto zainwestować w dobry:

  • płyn micelarny (np. z cynkiem i kwasem migdałowym),
  • żel do twarzy (bez agresywnych substancji myjących),
  • tonik (najlepiej o działaniu seboregulującym, przywróci skórze odpowiedni poziom pH).

Nie wiesz, jakie inne kosmetyki na zaskórniki stosować? By ułatwić usuwanie martwego naskórka i odblokować zatkane pory, warto regularnie wykonywać peelingi skóry twarzy. Mogą to być np.: delikatne peelingi enzymatyczne, peelingi z granulkami (np. drobnoziarniste). Ważne, aby złuszczanie nie było agresywne, gdyż możemy w ten sposób mocno zaburzyć barierę hydrolipidową i dodatkowo przesuszyć skórę.

By pozbyć się czarnych kropek na nosie, można sięgać też po maski oczyszczająco-złuszczające np. z aktywnym węglem, kwasem salicylowym, czarnym błotem z Morza Martwego. Jaki krem ułatwi pozbycie się wągrów na nosie? Taki, który zawiera w składzie niacynamid, kwasy BHA lub LHA. Ważne, aby kosmetyk nie tylko przeciwdziałał już istniejącym niedoskonałościom, ale też nawilżał skórę i miał lekką, niekomedogenną formułę.

Pamiętajmy, że twarz powinno się myć twarz co najmniej 2 razy dziennie (rano i wieczorem). Do osuszania najlepiej używać ręczników papierowych lub bawełnianych, które należy jak najczęściej wymieniać na świeże. W celu zachowania wysokiego poziomu higieny zalecamy, aby często prać poszewki na poduszki.

Zabiegi profesjonalne na zaskórniki na nosie – jak pozbyć się wągrów?

Wągry na nosie są problemem, z którym sobie nie radzisz? W takiej sytuacji warto rozważyć skorzystanie z zabiegów profesjonalnych np. hydradermabrazji dostępnej w naszej Klinice Estell w Warszawie. Procedura jest szybka, trwa około 40-60 minut, polega na usuwaniu głębokich zanieczyszczeń skóry za pomocą specjalnej końcówki. Zabieg kosmetologiczny nie jest bolesny ani nie wymaga szczególnych przygotowań. Standardowo jest wykonywany w serii (4-6 spotkań co miesiąc). Hydradermabrazja jest powszechnie wykonywana u osób ze skórą mieszaną i tłustą, która wydziela nadmiar sebum.

Drugi sposób to peeling medyczny, który polega na nałożeniu kwasu na kilka do kilkunastu minut (czasami dłużej), a następnie jego zmyciu i nałożeniu maski algowej lub kremu. W przypadku zaskórników na nosie zwykle wykonujemy peelingi chemiczne z kwasem glikolowym, migdałowym lub salicylowym, które:

  • złuszczają martwe komórki skóry,
  • odblokowują porów,
  • redukują zaskórniki.

Te zabiegi kosmetologiczne dobierane są indywidualnie do potrzeb danej skóry (w zależności od stężenia i rodzaju kwasu, mogą złuszczać naskórek powierzchniowo lub działać głębiej). Kolejną metodą jest mechaniczne oczyszczanie skóry wierzchniej warstwy nabłonka ze zrogowaciałych komórek, czopów łojowych oraz miejscowych stanów zapalnych. Podczas zabiegu specjalista najpierw oczyszcza i tonizuje skórę, następnie wykonuje peeling, maskę rozpulchniającą i wyciska grudki, krostki oraz wągry. Na koniec dezynfekuje skórę i aplikuje krem. Wiedz, że manualne oczyszczanie twarzy to kilkuetapowa procedura, która może trwać 90-120 minut. Twarz po zabiegu często jest zaczerwieniona, podrażniona, niekiedy lekko opuchnięta. Gojenie skóry może potrwać od 48 do 72 godzin.

Do usuwania zaskórników może sprawdzić się też laser frakcyjny. Na czym polega ta procedura? Emitowana wiązka laserowa zwęża ujścia gruczołów łojowych i zmniejsza nadmiar sebum. Zabieg zwykle jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Po laseroterapii konieczne jest stosowanie kremu ochronnego z wysokim filtrem SPF 50. Jak się przygotować do procedury z użyciem lasera frakcyjnego? Na tydzień przed zabiegiem należy odstawić preparaty z nagietkiem lub dziurawcem w składzie. Obszar zabiegowy nie powinien być opalony. Miesiąc przed planowaną kuracją należy odstawić pochodne witaminy A, w tym czasie nie powinno się też wykonywać mikrodermabrazji ani głębokich peelingów.

Zaskórniki na nosie – domowe sposoby. Parówki i maski oczyszczające

Chcesz poznać domowe sposoby na wągry? Jedną z metod wartych przetestowania w walce z zaskórnikami są tzw. parówki. Wystarczy wlać gorącą wodę do miski, nachylić się nad nią w odległości około 30 cm i zarzucić na głowę bawełnianą ścierkę lub ręcznik. Tego typu zabieg powinien trwać około 10 minut (wysoka temperatura rozchyli nieco pory skóry, a my będziemy mogli później zaaplikować na twarz maskę lub zrobić peeling). Innym sposobem są po prostu maski oczyszczające, które można kupić w zasadzie w każdej drogerii. Musimy jednak pamiętać, że takie działania powinny być dodatkowymi – do prawidłowo prowadzonej pielęgnacji, a także regularnych odwiedzin u kosmetologa, który potrafi dobrać najlepsze kosmetyki do naszego rodzaju cery, jej potrzeb, a także (co często kluczowe) aktualnej pory roku.

Źródła:

  • https://www.doz.pl/czytelnia/a16731-Zaskorniki__dlaczego_powstaja_Czy_mozna_im_zapobiec
  • https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/lista/98848,jak-leczyc-zaskorniki