Zaskórniki zamknięte – czym są? Jak skutecznie pozbyć się zaskórników?

4 min
18/10/2024

Zaskórniki zamknięte przypominają białe grudki i nadają skórze charakterystycznej nierównej tekstury. Jak podkreślają lekarze dermatolodzy, zaskórniki na twarzy zwykle obejmują okolicę czoła i policzków. Niestety często są widoczne, nawet po wykonaniu makijażu. Dowiedz się, czym są zaskórniki zamknięte i jak sobie z nimi radzić.

Co to są zaskórniki zamknięte na twarzy? Czy różnią się od zaskórników otwartych?

Zaskórniki zamknięte przypominają białą kaszkę. To podskórne niewielkie grudki, które rozwijają się, gdy wierzchnie komórki naskórka złuszczają się w sposób nieprawidłowy, co skutkuje zamykaniem ujść mieszków włosowych. W konsekwencji sebum (łój) nie może się wydostać na powierzchnię skóry i tak oto powstaje mała, twarda grudka. Warto dodać, że tego typu nierówności na skórze mogą być stanem wyjściowym do powstawania stanu zapalnego, gdy do zaskórników przedostaną się bakterie.

Zaskórniki otwarte (potocznie zwane wągrami) przyjmują postać szarych lub czarnych kropeczek widocznych w miejscu ujść gruczołów łojowych. Ciemny kolor pojawia się na skutek utleniania się masy łojowo-rogowej. Zawartość zaskórników otwartych zwykle jest zbita (ciemniejsza u góry i jaśniejsza u dołu). Jak podkreślają specjaliści, znacznie łatwiej pozbyć się wągrów niż zaskórników zamkniętych.

Należy podkreślić, że zaskórniki zamknięte i otwarte nie są stanem chorobowym – mogą rozwinąć się w każdym wieku, najczęściej spotykamy je u osób z cerą przetłuszczającą się, mieszaną i trądzikiem. Problem zaskórników często nasila się w okresie dojrzewania.

Jakie są przyczyny zaskórników zamkniętych? Brak demakijażu, nieodpowiednie kosmetyki, zła dieta

Martwe komórki naskórka i nadmiar sebum mogą zatkać ujścia mieszków włosowych,  jeśli nie wspieramy naturalnych procesów złuszczania, tj. nie oczyszczamy skóry twarzy odpowiednio dobranymi kosmetykami lub gdy używamy produktów nieodpowiednich dla potrzeb naszej cery. Potencjalnym czynnikiem sprawczym jest stosowanie kosmetyków z komedogennymi substancjami w swoim składzie, takimi jak np.:

  • lanolina,
  •  parafina,
  • silikony,
  • masło kakaowe,
  • masło Shea,
  • olej z awokado.

Inną przyczyną powstawania zaskórników są zaniedbania w kwestii higieny, brak demakijażu, dotykanie twarzy brudnymi rękami lub noszenie zbyt ciężkiego make-upu. Często zmiany naskórnikowe nasilają się, jeśli skóra jest przesuszona. Warto wspomnieć również o niehigienicznym trybie życia. Zaburzenia snu, silny stres sprzyjają rozregulowaniu gospodarki hormonalnej, co może prowadzić do powstania niedoskonałości w strefie T.

Problem z zaskórnikami może nasilać się przy stosowaniu nieodpowiedniej diety, obfitującej w cukry i wysokoprzetworzone produkty. Pory skóry mogą się zatykać także w wyniku predyspozycji genetycznych.

Zaskórniki zamknięte na czole

Zaskórniki zamknięte na czole, podobnie, jak w każdym innym obszarze skóry, są oznaką zatkania ujść mieszków włosowych. Białawe liczne grudki są lepiej widoczne, gdy spojrzymy na nie pod odpowiednim kątem. Część osób chcąc zamaskować ten problem, matowi skórę pudrem transparentnym lub robi sobie grzywkę. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie. W takim momencie zawsze warto udać się do specjalisty.

Zaskórniki zamknięte na brodzie

Zaskórniki zamknięte na brodzie również są efektem zaburzonej produkcji sebum. Część osób próbuje je wyciskać, natomiast jest to nieskutecznie, gdyż może to spowodować rozprzestrzenianie niedoskonałości na jeszcze większy obszar. Tak więc samodzielnie manualne usuwanie zaskórników jest dość ryzykowne i może skutkować powstaniem stanu zapalnego.

Jak pozbyć się zaskórników zamkniętych? Pielęgnacja skóry

Zaskórniki zamknięte na czole, policzkach, czy brodzie w wielu przypadkach można zniwelować dzięki odpowiedniej pielęgnacji. Podstawa to dokładne oczyszczanie twarzy z użyciem indywidualnie dobranych dermokosmetyków. Dobrym wyborem będzie żel do mycia twarzy, który hamuje nadmierne wydzielanie sebum i odblokowuje zatkane ujścia gruczołów łojowych. Warto zainwestować też w krem na zaskórniki, który działa niekomedogennie (nie zapycha porów), nawilżająco i zapobiega nadmiernej utracie wody. Pomocne może okazać się też regularne stosowanie kosmetyków z kwasami AHA, BHA, LHA (1-2 razy w tygodniu).

Zalecamy częstą zmianę ręczników do wycierania twarzy (najlepiej używać bawełnianych lub jednorazowych papierowych). Dobrym nawykiem będzie też wymiana poszewki na poduszkę co kilka dni. Chcąc zredukować ilość zaskórników, warto też często dezyfekować ekran smartfona (to siedlisko bakterii) i starać się nie dotykać twarzy rękami bez ich wcześniejszego umycia.

Profesjonalne zabiegi na zaskórniki zamknięte

Chcąc pozbyć się zaskórników, można wykonać hydradermabrazję, dostępną m.in. w naszej Klinice Estell w Warszawie. Zabieg ten głęboko oczyszcza skórę i sprawia, że pory są odblokowane. Końcówka wykonująca ruchy w 360° usuwa też inne niedoskonałości, zmniejsza widoczność przebarwień i wspomaga procesy regeneracyjne skóry. Warto dodać, że końcówka za każdym razem jest dezynfekowana. Zabieg jest bezbolesny i nie wymaga szczególnych przygotowań. Ilu sesji zabiegowych potrzeba w przypadku zaskórników zamkniętych? Liczba spotkań w gabinecie specjalisty jest zawsze ustalana indywidualnie (zwykle jest to kilka zabiegów raz w miesiącu). Warto wspomnieć, że hydradermabrazja wtłacza też w głąb skóry substancje odżywcze. Zabieg trwa około 40-60 minut. W trakcie kuracji należy stosować krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym (SFP 30 lub SPF 50). Po zabiegu należy również wstrzymać się na kilkanaście dni od korzystania z solarium, sauny oraz basenu.

Kolejna procedura to peeling kawitacyjny, który wykorzystuje działanie wody i fal ultradźwiękowych. Zabieg usuwa nadmiar sebum z porów i mieszków włosowych, niweluje wszelkie zanieczyszczenia. Peeling kawitacyjny jest na tyle łagodny, że może być przeprowadzony również u osób ze skórą naczyniową. Co jeszcze stosować na zaskórniki zamknięte?

U wielu osób dobre efekty dają też peelingi chemiczne np. z kwasem salicylowym, który odblokowuje zatkane pory i reguluje pracę gruczołów łojowych. Jest to kwas BHA, który przenika do porów głębiej, niż kwasy AHA. Kwas salicylowy wspomaga prawidłowe złuszczanie się naskórka, działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i nie jest fotouczulający.

Jak zapobiegać powstawaniu zaskórników zamkniętych? Profilaktyka

W ramach działań prewencyjnych pamiętaj o codziennym starannym (najlepiej dwuetapowym) oczyszczaniu twarzy i nigdy nie kładź się spać do łóżka w makijażu. Unikaj żeli, pianek i płynów oczyszczających, które zawierają agresywne, mocno wysuszające składniki, w tym alkohol. Stosuj kosmetyki, które nie zapychają skóry tzw. niekomadogenne. Codziennie aplikuj na skórę krem nawilżający i regularnie złuszczaj martwy naskórek. Możesz używać np. peelingu enzymatycznego lub chemicznego na bazie kwasów. Regularnie stosuj maseczki na bazie naturalnych glinek.

Źródła:

[dostęp: 20.03.2024 r.] https://www.woia.pl/dat/attach/1142_praca-specjalizacyjna-farmacja-apteczna-mkamus.pdf