Zmarszczki na dekolcie – przyczyny. Jak pozbyć się oznak starzenia?

3 min
14/04/2023

Skóra dekoltu jest szczególnie delikatna. Niestety wiele kobiet zaniedbuje pielęgnację tej partii ciała, czego główną oznaką są zmarszczki na dekolcie, a także nierównomierny koloryt i utrata jędrności skóry. Skąd się biorą zmarszczki na dekolcie i czy można im jakoś zapobiec? Jakie zabiegi na zmarszczki na dekolcie są powszechnie wykonywane i pozwalają udoskonalić tę okolicę?

Dlaczego pojawiają się zmarszczki na dekolcie? Przyczyny oznak starzenia się skóry w okolicach dekoltu

Skóra szyi i dekoltu podobnie jak skóra wokół oczu najszybciej zdradza wiek kobiety. Pojawieniu się zmarszczek na szyi i dekolcie sprzyja spanie na wysokiej poduszce, z czego wiele pań nie zdaje sobie zupełnie sprawy. Oczywiście zmarszczki na dekolcie od spania to nie jedyna opcja. Charakterystyczne pionowe i poziome linie mogą być po prostu naturalną oznaką starzenia się skóry i mieć związek z naszą metryką. Wraz z upływem lat:

  • spada produkcja kolagenu i elastyny,
  • skóra na dekolcie staje się cieńsza,
  • skóra traci jędrność i gładkość,
  • pojawiają się przebarwienia.

Znaczenie mają też predyspozycje genetyczne, stosowanie używek (zwłaszcza nałogowe palenie papierosów, nadużywanie alkoholu) i zanieczyszczenie powietrza. Warto wspomnieć także o złych nawykach w życiu codziennym, jak np. podpieranie się rękami o brodę, co może spowodować pojawienie się linii i bruzd na dekolcie nawet w stosunkowo młodym wieku (około 30. roku życia).

Nieestetyczne zmarszczki mogą pojawić się też od nadmiernej ekspozycji słonecznej. Częste i długotrwałe opalanie się i to bez stosowania odpowiedniej fotoochrony prowadzi do uszkodzenia kolagenu oraz elastyny. Szczególnie niekorzystny wpływ na kondycję skóry ma promieniowanie UV typu A, przenika ono w głąb skóry, powodując m.in. utratę jędrności, pojawienie się siateczki zmarszczek, a z czasem bruzd. Pogorszenie skóry dekoltu może mieć też związek z drastycznym spadkiem wagi. Od czego jeszcze robią się zmarszczki na dekolcie? Czynnikiem sprawczym może być nieprawidłowa pielęgnacja lub jej zupełny brak.

Jak zlikwidować zmarszczki na dekolcie? Zabiegi medycyny estetycznej – laser, mezoterapia, radiofrekwencja mikroigłowa, karboksyterapia, osocze bogatopłytkowe

Chcąc zniwelować widoczne zmarszczki na dekolcie, możemy skorzystać z wielu dostępnych zabiegów. Do powszechnie wykonywanych metod zaliczamy:

  • laser frakcyjny – urządzenie pracujące w technologii frakcyjnej. Wiązka światła lasera powoduje kontrolowane uszkodzenia i stymuluje fibroplasty do produkcji nowego kolagenu. Seria zabiegów laseroterapii prowadzi do poprawy napięcia i gęstości skóry. Liczba sesji ustalana jest indywidualnie. Alternatywa to laseroterapia laserem neodymowo-yagowym, który głęboko penetruje skórę i dzięki efektowi termicznemu mobilizuje ją do regeneracji,
  • mezoterapia igłowa – zabieg polega na wstrzykiwaniu w skórę dekoltu preparatów ze składnikami aktywnymi. Substancje docierają w głębokie warstwy skóry, prowadząc do intensywnej regeneracji, odmłodzenia i nawilżenia,
  • radiofrekwencja mikroigłowa – fala radiowa i mikronakłuwanie skutkuje intensywną przebudową i ujędrnieniem skóry. Dzięki zabiegowi powstają nowe włókna kolagenowe oraz elastynowe. Po kuracji skóra jest pogrubiona, napięta, a zmarszczki spłycone. Radiofrekwencja mikroigłowa pozwala też rozjaśnić przebarwienia,
  • osocze bogatopłytkowe – iniekcje preparatu z materiałem autologicznym (krwią własną pacjentki) prowadzą do głębokiej rewitalizacji skóry, jej zagęszczenia, ujędrnienia. Zabieg spłyca płytkie zmarszczki i pobudza syntezę macierzy międzykomórkowej,
  • lifting multipolarną falą radiową,
  • termolifting głęboką podczerwienią.

Zanim poddamy się powyższym procedurom, lekarz medycyny estetycznej przeprowadzi z nami konsultację kwalifikującą do zabiegu, przedstawi czynniki wykluczające i podejmie decyzję o wykonaniu danej terapii.

Domowe sposoby na zmarszczki na dekolcie

Domowe sposoby nie usuną istniejących zmarszczek na dekolcie, mogą jednak stanowić uzupełnienie profesjonalnych kuracji. Można spróbować masowania dekoltu dłońmi lub rollerem (bardzo ważna w tych czynnościach jest systematyczność). Jeśli chodzi o naturalne sposoby, warto wykonywać regularne peelingi, które oczyszczą skórę i poprawią krążenie. Składnikami peelingów może być np. banan, miód i żółtko lub płatki owsiane, miód i sok z cytryny.  Istotna jest również zmiana nawyków, jeśli śpimy na wysokiej poduszce, warto wymienić ją na inną (inaczej zmarszczki na dekolcie powstałe od spania utrwalą się i pogłębią). Warto też zwracać na co dzień uwagę na to, w jakiej pozycji zasypiamy (unikamy spania na boku, które sprzyja powstawaniu pionowych zmarszczek na dekolcie). Starajmy się też dbać o wyprostowaną pozycję ciała. Jednak musimy pamiętać, że domowe sposoby nie są w stanie zniwelować poważnych bruzd – wtedy warto zgłosić się na wizytę do specjalisty.

Jak dbać o skórę na szyi? Pielęgnacja przeciwstarzeniowa

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, by opóźnić pojawienie się pierwszych zmarszczek i bruzd na dekolcie należy zadbać o odpowiednią profilaktykę. Podstawa to stosowanie ochrony przeciwsłonecznej. Warto zrezygnować z solarium, a w miesiącach letnich unikać kąpieli słonecznych między godziną 11:00 a 15:00. Poza regularnym stosowaniem preparatów z wysokim filtrem warto pamiętać o codziennym nawilżaniu i odżywianiu skóry z użyciem emulsji, serum, kremu np. z:

  • ceramidami,
  • kwasem hialuronowym,
  • mocznikiem,
  • witaminą A+E.

Raz w tygodniu możemy też stosować odżywczą, nawilżającą lub oczyszczającą maskę na skórę dekoltu.

Osoby, które chcą uzyskać jeszcze więcej informacji dotyczących różnych metod niwelowania zmarszczek na dekolcie, zapraszamy na indywidualne konsultacje do naszej kliniki medycyny Estell w Warszawie.

Źródła:

  1. https://podyplomie.pl/dermatologia/32933,zdrowsza-dieta-oznacza-mniej-zmarszczek
  2. https://podyplomie.pl/medycyna/37050,anti-aging-trendy-dermatologii-estetycznej
  3. https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WF_jednostki/samodzielna-pracownia-medycyny-estetycznej/podrecznik-podstawy_medycyny_estetycznej_ap_ver3.pdf