Zmarszczki na szyi – czy można im zapobiegać? Jak się ich pozbyć?

3 min
28/09/2022
[ssba-buttons]

Zmarszczki na szyi powstają z różnych przyczyn. Można im zapobiegać odpowiednią pielęgnacją i nawykami, a ogólną kondycję skóry poprawić domowymi sposobami. Żeby jednak zlikwidować zmarszczki na szyi, niezbędne okazują się zabiegi medycyny estetycznej, np. mezoterapia czy lifting.

Z tekstu dowiesz się:

Skóra na szyi jest cieńsza niż tkanka na twarzy, dlatego zaczyna tracić jędrność i elastyczność dość szybko. Około 40 roku życia zmiany są wyraźnie widoczne, a wiotka skóra zaczyna się marszczyć w sposób wyraźnie widoczny.

Dlaczego powstają zmarszczki na szyi i dekolcie?

Powstawanie zmarszczek na szyi i dekolcie wynika z naturalnych jej właściwości, a także nieodpowiedniej pielęgnacji i współczesnego trybu życia. Skóra na szyi i dekolcie jest cienka (znacznie cieńsza niż na twarzy), ponieważ posiada niewielką ilość tkanki tłuszczowej. Z kolei znikoma liczba gruczołów łojowych sprawia, że jest sucha i nieodpowiednio nawilżona, co zmniejsza produkcję kolagenu i elastyny, a także skutkuje osłabieniem wiązań kolagenowych. Dlatego skóra szybko traci jędrność i elastyczność, a proces starzenia jest widoczny w tym obszarze znacznie szybciej niż na twarzy.

Problem pogłębia dodatkowo brak właściwej, codziennej pielęgnacji skóry szyi i dekoltu oraz tryb życia, jaki obecnie prowadzi większość z nas. Chodzi o specyficzną, wymuszoną pozycję ciała, w tym szyi, którą przyjmujemy przez wiele godzin dziennie. Zjawisko ma już nawet swoją nazwę: tech-neck.

Naturalna budowa tkanki, a także nasze zaniedbania sprawiają, że nawet w młodym wieku na szyi obserwujemy pręgi, zmarszczki, oraz o wiotkość obwisłej skóry.

Zmarszczki na szyi w młodym wieku. Czym jest tech-neck?

Tech-neck (technologiczna szyja) to pojęcie, które wiąże się nierozerwalnie z rozwojem technologii. Choć komputery, smartfony i internet ułatwiają nam życie, to jednak korzystanie z tego sprzętu zmusza nas do pewnych zachowań i przyjęcia określonej postawy ciała. Pracując przy komputerze, czy przeglądając informacje w telefonie, nieświadomie garbimy plecy i pochylamy głowę. W konsekwencji nasze barki są skulone, ramiona podniesione, głowa pochylona, a podbródek i żuchwa znajdują się w bliskim sąsiedztwie mostka. Poza zwyrodnieniami w obrębie kręgosłupa i przykurczami mięśni, przynosi to jeszcze co najmniej jeden negatywny skutek: przyspieszenie starzenia się skóry szyi i ogólne pogorszenie jej kondycji. W szczególności odnotowujemy pojawienie się poziomych zmarszczek, a tkanka staje się jeszcze bardziej zwiotczała. Dotyczy to niestety również osób w młodym wieku.

Jak zapobiegać powstawaniu zmarszczek na szyi? Domowe sposoby na ujędrnienie skóry

Zgodnie z zasadą „lepiej zapobiegać niż leczyć”, dobrze jest przyjąć określoną profilaktykę okolic szyi. Żeby zapobiegać powstawaniu nowych zmarszczek, a także ograniczyć widoczność już istniejących, warto przede wszystkim zmienić nawyki związane z wymuszoną pozycją przy komputerze i telefonie oraz wprowadzić kilka innych modyfikacji do naszego życia. Wspomniane poziome bruzdy na szyi, czyli tzw. naszyjnik Wenus, związane są przede wszystkim wymuszoną pozycją ze stale pochyloną głową (praca przy biurku). Poziome pręgi na szyi powstają także w wyniku nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV, niestosowania odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji twarzy i szyi, gwałtownej utraty wagi czy z powodu uwarunkowań genetycznych. Z kolei, kiedy eksploatujemy nadmiernie mięsień szeroki szyi (podnoszenie głowy, zaciskanie zębów), przyczyniamy się do powstawania zmarszczek pionowych, które tworzą się także z powodu spania na boku.

Żeby poprawić kondycję wiotkiej, cienkiej i delikatnej skóry szyi, warto zacząć stosować domową pielęgnację. Może pomóc m.in.:

  • stosowanie kremów z filtrem UV,
  • roller do twarzy, szyi oraz dekoltu,
  • joga twarzy i szyi,
  • odpowiednie kremy.

Wybierając kremy, sprawdzajmy, czy w składzie preparatów znajdują się odpowiednie substancje, takie jak ekstrakty roślinne, algi, naturalne olejki (arganowy, macadamia), peptydy, kwas hialuronowy czy ceramidy.

Jak pozbyć się zmarszczek na szyi – polecane zabiegi

Domowe sposoby na z pewnością pomogą zapobiegać powstawaniu zmarszczek na szyi, poprawić kondycję skóry w tym obszarze, a także je spłycić i spowolnić proces starzenia się skóry. Nie zastąpią jednak profesjonalnych zabiegów. Żeby zlikwidować zmarszczki na szyi, warto udać się do kliniki medycyny estetycznej. W Estell klientki mogą liczyć na wypełnienie zmarszczek i poprawę jakości skóry wieloma sposobami, takimi jak:

  • mezoterapia z kwasem hialurnowym zapewniająca powstawanie nowych włókien kolagenowych i odpowiedni poziom nawilżenia skóry,
  • mezoterapia osoczem bogatopłytkowym (wampirzy lifting – osocze bogatopłytkowe) – tu najważniejszą rolę odmładzania i regeneracji pełnią płytki krwi pacjenta, w wyniku mezoterapii dochodzi do poprawy ogólnej kondycji skóry i wygładzenia zmarszczek,
  • laseroterapia – laser frakcyjny CO2 – silnie pobudza procesy regeneracji skóry, pozwala na jej kompleksowy resurfacing.

Powyższe zabiegi medycyny estetycznej to oczywiście jedynie znikoma część możliwości, z których mogą skorzystać pacjenci kliniki Estell. Jeśli chcesz pozbyć się objawów starzenia się szyi, zapraszamy na konsultację, w trakcie której zostanie dobrana metoda, która będzie dla ciebie najbardziej odpowiednia.