Zmarszczki mimiczne – jak z nimi walczyć? Czy można je zlikwidować?

5 min
15/12/2022

Zmarszczki mimiczne to oznaki starzenia się skóry, które pojawiają się jako jedne z pierwszych. Widoczne są już u osób młodych, nawet koło 25 roku życia. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na pozbycie się zmarszczek – bezpieczne i mało inwazyjne zabiegi medycyny estetycznej.

Jak powstają zmarszczki mimiczne?

Zmarszczki mimiczne to oznaki starzenia się skóry, które powstają jako pierwsze, już między 25 a 30 rokiem życia. Najczęściej pojawiają się na czole, nad ustami, w kącikach oczu czy po bokach nosa. Ich powstawanie jest związane z intensywną pracą mięśni twarzy odpowiadających za mimikę. Mięśnie te mogą wykonywać nawet 15 tys. skurczów w ciągu doby. W konsekwencji dochodzi najpierw do powstawania linii i załamań, które odznaczają się charakterystycznym układem oraz kształtem (np. poziome zmarszczki na czole), a następnie linie te pogłębiają się, wraz z wiekiem przekształcając się w głębokie zmarszczki i bruzdy.

Zmarszczki mimiczne pojawiają się początkowo jedynie podczas „pracy” naszej twarzy – mają charakter dynamiczny. Z czasem utrwalają się jednak i są widoczne również wtedy, kiedy mięśnie są rozluźnione (zyskują charakter statyczny). Oczywiście przyczyną powstawania zmarszczek związanych z mimiką jest proces starzenia się skóry oraz towarzysząca mu utrata kolagenu i elastyny, a także kwasu hialuronowego. Skóra traci jędrność, staje się wiotka i sucha, co powoduje pogłębianie się zmarszczek. Duży wpływ na powstawanie zmarszczek mają również czynniki zewnętrzne: zanieczyszczenia środowiska, promieniowanie UV związane z ekspozycją na słońce, zmiany pogody czy stres oksydacyjny.

Jak pozbyć się zmarszczek mimicznych?

Zmarszczki związane z mimiką pojawiają się na naszej twarzy w określonych miejscach. Są to przede wszystkim:

  • kurze łapki – linie ułożone promieniście w stosunku do zewnętrznych kącików oczu. Te pierwsze zmarszczki powstają wskutek działania mięśnia okrężnego oka, kurczącego się wielokrotnie w ciągu dnia, np. podczas mrużenia oczu czy uśmiechania się. Ponieważ nasza skóra wokół oczu jest delikatna, cienka oraz sucha, szybko starzeje się, a w konsekwencji w kącikach oczu pojawiają się zmarszczki.
  • zmarszczki wokół ust – powstają na skutek układania ust w „dzióbek”, często występują u palaczy,
  • zmarszczki palacza – pionowe linie nad górną wargą. Oczywiście, podobnie jak zmarszczki wokół ust, występują nie tylko u palaczy, jednak charakterystyczny układ ust przy paleniu papierosów, a także szybsze starzenie się skóry osób palących sprzyja ich powstawaniu,
  • zmarszczki poziome czoła – zmarszczki mimiczne na czole to długie, poziome linie, początkowo delikatne, wraz z upływem czasu utrwalają się, a czoło sprawia wrażenie pofałdowanego,
  • lwia zmarszczka – pionowe zmarszczki między brwiami, nad nasadą nosa. Mogą być pojedyncze lub podwójne. Powstają przy częstym marszczeniu brwi, a utrwalone nadają twarzy srogi i groźny lub zatroskany wygląd
  • zmarszczki królicze – drobne zmarszczki po bokach nosa, które powstają w wyniku jego częstego marszczenia. Często występują u alergików oraz osób lubiących się opalać.

Trudno zapobiegać powstawaniu zmarszczek związanych z mimiką, dlatego w mniejszym lub większym stopniu są one widoczne u każdego. Można je zredukować metodami domowymi, choć znacznie bardziej skuteczne są sposoby stosowane w gabinetach medycyny estetycznej.

Zabiegi na zmarszczki mimiczne, czyli jak może pomóc medycyna estetyczna

Profesjonalne zabiegi wykonywane w warszawskiej klinice Estell pomagają zredukować zmarszczki mimiczne. Oferta naszych usług jest w tym zakresie bardzo szeroka i obejmuje m.in. zabiegi oparte na toksynie botulinowej, laseroterapię czy mezoterapię.

Zabiegi toksyną botulinową

Toksyna botulinowa jest egzotoksyną białkową wykorzystywaną w medycynie od lat 60 ubiegłego wieku w leczeniu takich chorób jak dziecięce porażenie mózgowe czy zez.

Toksyna botulinowa blokuje przewodnictwo nerwowe, zmniejszając tym samym kurczliwość mięśni. Właściwość ta jest wykorzystywana w medycynie estetycznej m.in. w zabiegach wygładzających zmarszczki mimiczne. Mięśnie powodujące pogłębiane bruzd i zmarszczek pracują w znacznie ograniczonym zakresie, dzięki czemu skóra pozostaje gładsza. Podana za pomocą iniekcji toksyna botulinowa działa około pół roku. Po upływie tego czasu zabieg należy powtórzyć.

Mezoterapia zmarszczek mimicznych z wykorzystaniem dedykowanych koktajli

Polecana pacjentom kliniki Estell mezoterapia zmarszczek mimicznych z wykorzystaniem dedykowanych koktajli, to zabieg, który łączy korzystne dla skóry twarzy działanie iniekcji oraz substancji aktywnych podawanych w formie koktajlu np. kwasu hialuronowego, witamin, aminokwasów czy toksyny botulinowej. Mezoterapia zmarszczek mimicznych z wykorzystaniem dedykowanych koktajli pozwala na redukcję zmarszczek, również mimicznych, wygładzenie i poprawienie nawilżenia skóry. Zabieg poprzedza konsultacja medyczna, podczas której lekarz omawia z pacjentem przebieg procedury oraz oczekiwany efekt. Wyklucza również przeciwwskazania. Zabieg zalicza się do tzw. lunchowych – trwa kilkanaście minut, a po jego zakończeniu pacjent może natychmiast opuścić klinikę. Efekt utrzymuje się przez około 4 miesiące, a następnie zabieg wymaga powtórzenia.

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym

Innym sposobem na redukcję zmarszczek mimicznych jest mezoterapia wykorzystująca osocze bogatopłytkowe. Bazując na krwi pobieranej od pacjenta, w procesie wirowania otrzymuje się osocze bogate w płytki krwi, które stanowi podstawę preparatu aplikowanego pacjentowi podczas zabiegu mezoterapii. Zarówno technika iniekcji, jak i koncentrat powodują szybszą regenerację tkanek wskutek wzmożonego namnażania się fibroblastów. Pobudzone komórki produkują nowy kolagen, zmarszczki ulegają redukcji, poprawia się również ukrwienie, odżywienie i napięcie skóry, która staje się bardziej sprężysta. Efekt widoczny jest od razu po zabiegu.

Mezoterapia hydroliftingująca

Wykonywany w klinice Estell zabieg mezoterapii hydroliftingującej bazuje na preparatach, które działają kompleksowo: redukują oznaki starzenia, w tym zmarszczki, a jednocześnie poprawiają kondycję skóry. Dzięki wysokiej zawartości kwasu hialuronowego, tkanki są intensywnie nawilżone, a hydroksyapatyt wapnia znajdujący się w preparacie stymuluje produkcję nowego kolagenu. W rezultacie, wiotka skóra staje się bardziej napięta i elastyczna, a zmarszczki znacznie mniej widoczne.

Mezoterapia mikroigłowa z wykorzystaniem specjalnego aplikatora z 20 pozłacanymi igłami

Deficyty kolagenu w organizmie wynikające ze starzenia się skóry uzupełnia również mezoterapia mikroigłowa z wykorzystaniem specjalnego aplikatora z 20 pozłacanymi igłami wykonywana w klinice Estell. Jest to odmiana mezoterapii mikroigłowej, w której stosuje się specjalny aplikator zaopatrzony w igły pokryte 24-karatowym złotem. Za pomocą igieł podaje się pacjentowi indywidualnie dobrany koktajl odżywczy. Złoto pokrywające igły przyspiesza procesy gojenia, dlatego po mezoterapii mikroigłowej z wykorzystaniem specjalnego aplikatora z 20 pozłacanymi igłami zaczerwienienie skóry utrzymuje się krócej niż po standardowej mezoterapii – zwykle do kilkudziesięciu minut. Mezoterapia mikroigłowa z wykorzystaniem specjalnego aplikatora z 20 pozłacanymi igłami zapewnia redukcję zmarszczek oraz rozszerzonych por, nawilżenie i wygładzenie skóry.

Laser tulowy

Stosowany w klinice Estell laser tulowy to urządzenie, za pomocą którego przeprowadza się zabiegi z zakresu dermatologii oraz medycyny estetycznej. Zróżnicowanie zastosowań jest możliwe dzięki możliwości doboru długości fal. Laser tulowy jest używany m.in. w celu redukcji zmarszczek oraz przebarwień, a także ujędrnienia i poprawy elastyczności skóry.

Radiofrekwencja mikroigłowa

Wśród zabiegów pomocnych w redukcji zmarszczek mimicznych znajduje się takżeradiofrekwencja mikroigłowa. Procedura polega na wykonywaniu w skórze mikronakłuć za pomocą izolowanych igieł emitujących fale radiowe, które działają na dwa sposoby. Po pierwsze pobudzają komórki skóry do produkcji nowych włókien kolagenowych oraz skracają te już istniejące. Skurcz włókien powoduje natychmiastowe wygładzenie i napięcie skóry. Po drugie, korzyści przynosi również wykonywanie mikronakłuć, stymulując naturalne procesy odbudowy tkanek.

Domowe sposoby na zmarszczki mimiczne

Wygładzenie powstałych już zmarszczek domowymi sposobami nie jest tak skuteczne, jak dzięki zabiegom medycyny estetycznej, ale zastosowanie szeregu prostych zabiegów na pewno poprawi wygląd naszej skóry. Warto na pewno ograniczyć mimikę twarzy, a także prawidłowo się odżywiać i zrezygnować z palenia papierosów czy spożywania alkoholu w nadmiernych ilościach. Pomocny może okazać się także codzienny, kilkuminutowy masaż twarzy oraz stosowanie kosmetyków przeciwzmarszczkowych – na co dzień łagodniejszych, ale w określonych odstępach czasu również tych silniejszych.

Jak zapobiegać powstawaniu zmarszczek mimicznych?

Ze względu na ich specyfikę, zapobieganie zmarszczkom mimicznym jest dość trudne. Oczywiście można unikać czynników sprzyjających ich pogłębianiu, a tym samymi zwiększających ich widoczność. Warto chronić się przed promieniowaniem UV stosując kremy z filtrem, używać okularów przeciwsłonecznych podczas słonecznych dni czy rzucić palenie, które sprzyja powstawaniu zmarszczek. Do korzystnych zachowań można zaliczyć także nawyk właściwego nawadniania organizmu (picie dużych ilości wody) czy spania na plecach. Istotna jest także codzienna pielęgnacja skóry i używanie odpowiednich kosmetyków, m.in. kremów przeciwzmarszczkowych. Dowiedz się również, skąd biorą się zmarszczki na szyi i jak im zapobiegać.